GenelİNTERNET, hayatımızın bir parçası

4 sene ago

Son yıllarda yaygınlaşan internet kullanımı başlı başına bir araştırma konusu. Kim ne kadar, günde kaç saat internet kullanıyor ve internette ne için vakit geçiriyor? Burdur’daki internet kafelerin durumu ne?

Geçtiğimiz hafta yaygın basında yer aldı. ABD’li araştırmacılar G-20 ülkelerindeki internet kullanıcılarına ‘İnternetinizin kesilmemesi için nelerden vazgeçmeye razı olursunuz?’ diye sordu. Verilen yanıtlar çarpıcı. Araştırmaya katılanların %74’u alkolden, %71’i fast-food’dan, %66’sı çikolatan, %65’i kahveden, %59’u spor yapmaktan, %32’si arabadan, %82’su uydu navigasyon cihazından vazgeçebileceğini söyledi.

Araştırmada, Türkiye’deki internet kullanıcılarının internete ne kadar para ödedikleri sonucu da yer aldı. Buna göre; Türkiye internete toplamda 217 dolar öderken, internetin maliyeti 540 dolar olarak hesaplanıyor.

Peki Burdur’da durum ne?

Burdur’da, internet kafeler açısından bakıldığında durum korkulduğu oranda değil. İnternet kafelere gelenler daha çok oyun oynamak ya da ödev hazırlamak gibi işlerini halletmek için geliyorlar. Ayrıca, 2006-2009 yılları arasında 32 olan internet kafe sayısı, akıllı telefonların çıkmasıyla 6’ya düşmüş durumda.

GENÇLER İNTERNET KAFEDE KAÇ SAAT VAKİT GEÇİRİYOR?

Muhabirimiz Hacer Zeren, Burdur’da en çok müşteri kapasitesi olan internet kafe işletmecilerinden Uğur Aksoy’a ‘müşterileriniz internet kafede ortalama kaç saat vakit geçiriyor?’ ve ‘internette ne için vakit geçiriyorlar?’ sorularını yöneltti. Aksoy, internet kafeye gelen müşterilerin, yaş gruplarına göre farklı nedenlerle kafeye geldiklerini belirtti. Yaş aralığı 12-17 arasında olanların daha çok oyun oynamak için internet kafeye geldiklerini söyleyen Uğur Aksoy, “Diğer müşterilerimiz ödev hazırlamak ya da sosyal medya yoluyla arkadaşlarıyla haberleşmek için geliyorlar.” dedi.

‘DAHA ÇOK OYUN OYNAMAK İÇİN GELİYORLAR’

İnternette en çok oynanan oyunlarla ilgili de bilgi veren Uğur Aksoy, savaş oyunları ve futbol oyunlarının daha çok tercih edildiğini aktardı. Ayrıca ‘takım oyunu’ olan Leogue Legend oyunun son zamanlarda en çok oynanan oyun olduğunu belirtti.

BURDUR’DA KAÇ TANE İNTERNET KAFE VAR?

2006 yılından bu yana Burdur’da faaliyet gösterdiklerini söyleyen Uğur Aksoy, Burdur’daki internet kafe sayıları ile ilgili çok çarpıcı bir veriyi de paylaştı. Kafeyi ilk açtığı yıllarda, çok fazla rağbet olduğunu ve müşteri kapasitesinin çok yoğun olduğunu hatırlatan Aksoy, “O dönem genç yetişkin herkes geliyordu. Hatta 2008-2009 yılları arasında Burdur’daki internet kafe sayısının 32’ye çıktığını biliyorum. Ama daha sonra akıllı telefonlar çıktı. İnternet artık insanların elinde. Her işlemlerini akıllı telefonlardan halledebiliyorlar. Bu nedenle internet kafelere rağbet düştü. Bunun neticesinde Burdur’daki birçok internet kafe kapandı.   Şu an Burdur’da aktif olarak çalışan 6 adet internet kafe var.” bilğisini paylaştı.

İNTERNET KAFE KULLANICILARINA SORDUK; GÜNDE KAÇ SAAT İNTERNET KULLANIYORSUNUZ?

İnternet kafede vakit geçiren Ahmet Bolat, ‘internette günde kaç saat vakit geçiriyorsunuz?’ sorumuza; “1-2 saat vakit geçiriyorum. Daha çok film izliyorum ya da sosyal medyayı takip ediyorum’ şeklinde yanıt verdi. İnterneti çok kullananların, ağırlıklı olarak oyun oynadıklarını söyleyen Ahmet Bolat; “Eskiden ben de internette çok vakit geçirirdim. İnsan bir süre sonra aynı şeyleri yapmaktan sıkılıyor. Bir süre sonra sadece 1-2 saat vakit geçirmeye başladım. Bence internet bağımlılığının ana nedeni; oyunlar. İnterneti daha az ve bilinçli kullanmak lazım. İnternetin aşırı kullanımı sosyal yaşamı olumsuz etkiliyor. İnsanlarla sohbet alanı daralıyor. Ben internet için arkadaşlarımla ilişkilerimden vazgeçmem” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARDA İNTERNET KULLANIMI YAYGIN’

Emekli Ömer Yağız ise, interneti daha çok hayvancılık, otomobil ve emlak haberlerini takip etmek için kullandığını söyledi. ‘İnternet, oğlunu babasından ayırdı’ diyen Yağız, özellikle çocuklarda internet kullanımının çok yaygın olduğunu belirterek; “Çocuklar, gençler internete giriyor, ailesiyle sohbet etmeyi unutuyor. Benim kendi oğlumda internete giriyor, bizimle iletişimi unutuyor. Yani internet bağımlılığı çocukları olumsuz etkiliyor. Bunlar aldatmaca. Gençlerimiz, interneti bilgi amaçlı kullanmalı. İnternet için arkadaşlarımla ilişkilerimden vaçgeçmem” görüşünü dile getirdi.

‘İNTERNETTEN ÇOK OYUNLAR, BAĞIMLILIK YAPIYOR’

Üniversite öğrencisi Halil Dolmacı da günde 2-3 saat internete girdiğini, genelde oyun oynamak ve derslere hazırlanmak için interneti kullandığını aktardı. Sınavların olduğu dönemde internet kullanmadığını söyleyen Halil Dolmacı, ‘internetten çok oyunların bağımlılık yaptığı’ görüşünü savundu. Belli bir yaşa erişenlerin, interneti bilinçli kullandığını ve günde en fazla 1-2 saat internete girdiklerini söyleyen Dolmacı, internet bağımlılığı olan insanların sosyal yaşamda ilişkilerinin kopuk olduğuna dikkat çekti.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive