ÇevreKültürManşetİNSUYU’NDA YENİ KONSEPT

2 sene ago

Burdur’un sahip olduğu en önemli doğal güzellikleriden biri olan, Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası İnsuyu, yeni bir çehreye kavuşuyor…. İnsuyu Mağarası ve çevresini  yeniden düzenleme çalışmaları kapsamında ışıklandırma sistemi yenilendi, güvenlik kamerası ve acil çağrı sistemi kuruldu.

İnsuyu, Burdur’un en önemli markaları arasında yer alıyor. 1966 yılında turizmi açılan, Burdur-Antalya karayolu üzerinde bulunan, kentin öne çıkan turizm değerlerinden biri olan İnsuyu Mağarası ve çevresi, değişen şartlara göre yeniden güncelleniyor, yenileniyor.

İnsuyu Mağarasını yenileme çalışmalarında hedef, daha çok ziyaretçi çekmek, İnsuyu bölgesini eski cazip günlerine geri döndürmek…

İnsuyu ve çevresini yenileme çalışmaları uzun bir süredir gündemdeydi… Yapılan hazırlık ve proje çalışmalarının ardındanDoğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nce mağara içirsinde ve çevresinde hummalı bir çalışma başlatıldı. İnsuyu Mağarası’nda hayata geçirilen yeniliklerden biri de rehber eşliğinde mağarayı gezme imkanı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, girişlerin mağaracılık eğitimi almış rehberler eşliğinde yapılacağını belirterek, “dünya standartlarında bir ziyaret anlayışı oluşturacağız” dedi.

Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan Burdur-Antalya karayolu’nun 14’üncü kilometresinde bulunan İnsuyu’nda Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürlüğü tarafından kış döneminde başlatılan çalışmalar sona geldi. Müdürlük tarafından mağara içerisindeki ışıklandırma sistemleri mağara ekosistemine göre yeniden yapıldı. Ayrıca güvenlik kamerası sistemi kuruldu ve acil çağrı sistemleri yenilendi.

“DAHA GÜVENLİ HALE GETİRİLDİ”

AA’ya konuşan 6’ncı Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, İnsuyu Mağarası’nın kendine has ekosistemi olan, içindeki gölleriyle önemli bir mağara olduğunu belirterek, “Ne yazık ki göllerdeki çekilmenin acısını yaşıyoruz. Bölge müdürlüğü olarak sayın bakanımızın verdiği talimatla daha önce yapılmış olan aydınlatma ve acil çağrı sistemini baştan sona yeniledik.

Bu çalışmalarımızda uzmanlarca yapılan incelemede mağaranın ekosistemine uygun şekilde led aydınlatma yapıldı. Burası çöküntü mağarası olduğu için depremlerde kolay etkilenebilecek bir mağara. Bunun için mağaranın ziyarete açık olan bölümünün tamamı acil çağrı butonu, haberleşme ve kamera sistemiyle donatıldı. Mağarada en büyük eksiklik buydu. Şu an ziyaretçinin kullanımında daha güvenli hale getirildi” dedi.

REHBER EŞLİĞİNDE GEZİLECEK

Çalışmalar kapsamında mağara içindeki korkulukların da sağlamlaştırıldığını anlatan Yılmaztürk, mağaraya girişlerin normal yönetmelik ve talimatlara uygun olarak rehber öncülüğünde yapılmasını düşündüklerini bildirirken şöyle dedi:

“Bu rehberler; mağaracılık eğitimi almış uzman kişilerden oluşacak. Dünya standartlarında bir ziyaret anlayışı oluşturacağız. Mağaralar genellikle karanlık ortamda olur. Bilimsel olarak baktığınızda hiç aydınlatma yapılmaması lazım.

İnsuyu Mağarası’nın belirli kısmı ziyaretçiye açıldığı için mağara ekosistemini bozmayacak şekilde aydınlatma yapıldı. Buranın ekosistemine ve doğallığına saygı göstererek çalışmalarımızı özenle yapmamız lazım. Mağarada yapılan çalışmaların maliyeti 250 bin lira.”

DIŞ ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Yılmaztürk, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün mağaranın dış çevre düzenlemesi için proje ödeneği çıkardığını, peyzaj mimari projesinde kurumsal destek verdiklerini belirterek, dış mekan ve mağaranın bir bütün olarak değerlendirileceğini anlattı.

Kodlama : SadeMedia Interactive