BölgeEkonomiManşetİnsuyu Ovası’nda seracılık da gelişiyor

10 ay ago

Uzun yıllardır fasulye ekimi ile geçimini sağlayan ve Türkiye’deki fasulye ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan İnsuyu Ovası’nda çiftçiler alternatif tarım olan seracılık yapmaya başladılar.

Fasulye sezonunun bitmesine kısa bir süre kala İnsuyu Ovası’ndaki çiftçiler seralarında yetiştirdikleri domateslerin hasadına başladılar.

Fasulye ile birçok kadına istihdam sağlayan üreticiler şimdi de sera domatesi toplanma işi ile bayanlara iş imkânı ve istihdam sağlamaya devam ediyorlar.

İnsuyu Ovası üreticilerinden Gültekin ve Ayşin Yıldırım; “Fasulye hasadı bitmek üzere. Bu arada 3 dönüm tarla üzerinde yaptığımız seramızda yetişen domateslerin hasadına başladık. Günlük beş ton domatesi İnsuyu Hal’ine veriyoruz. Halen yetişmekte olan fasulyelerimiz de var. Ekim ayı sonuna kadar fasulye ve domates hasatlarımız devam eder. Bizim kazancımız fasulye ve domates. Tabi sadece kendimiz kazanmakla kalmıyoruz en az 15-20 bayana da istihdam sağlamış oluyoruz. Bize ücretli domates ve fasulye toplamaya gelen bayanlarla bizler bir aile gibi olduk. Asla aramızda üretici ve işçi ayrımı yok. Sonuçta bizlerde bir işçiyiz. Onlarla birlikte çalışıyoruz.

Biz onlara, onlar bize ekmek kapısı açıyorlar. Fasulye uzun zamandır bize çok büyük geçim kaynağı oluyor. Bunun yanı sıra bizde birçok üretici gibi sera domatesi yetiştiriciliğine başladık. İnsuyu Ovası hem hava, hem su açısından oldukça verimli ve bereketli topraklara sahip. Bizlerde bu verimli topraklarımızı alternatif ürünler ekerek değerlendirmeye çalışıyoruz” diye konuştular.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive