ÇevreGündemManşetTurizmİNSUYU MAĞARASI’nın çevresi yenileniyor

8 ay ago

Burdur’un en önemli turizm değerlerinden biri olan İnsuyu Mağarası’nın çevresi yenilendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkılarıyla hayata geçirilen ‘İnsuyu Mağarası Piknik Alanı ve Çevre Düzenlemesi’nin açılışı dün yapıldı.

Burdur- Antalya karayolu üzerinde bulunana, 1965 yılında Türkiye’nin turizm açılan ilk mağarası olma ünvanını elinde bulunduran, Burdur’un sembol yerlerinden biri olan İnsuyu Mağarası’ndaki çalışmalar, İnsuyu bölgesine daha fazla ziyaretçi çekmeyi, turizm alt yapısını güçlendirmeyi, İnsuyu’nu o eski, cazip günlerine geri döndürmeyi hedefliyor.

Son birkaç yıldır turizm hareketliliğinin arttığı, Salda Gölü’nde yaşanan patlama ile birlikte İnsuyu Mağarasının da yeniden öne çıkmaya başladığı bir süreçte İnsuyu çevresindeki yeni düzenlemeler daha da bir anlam kazandı.

Vali Hasan Şıldak da İnsuyu’ndaki programda yaptığı konuşmada, Burdur’un turizmde yaptığı atağı hatırlatarak, İnsuyu Mağarası’nı da eski, görkemli günlerine geri döndürmek istediklerinin altını çizdi.

Vali Şıldak’ın turizm odaklı konuşmasında Salda Gölü’nü korumaya yönelik yaptığı değerlendirmeler, medyada, Ajans haberlerinde geniş yer buldu. Vali Şıldak’ın “Salda Gölü’ne uzanan el kırılır, bir çivi dahi çaktırmayacağız” sözleri ülke gündemine giren cümleler oldu.

Vali Hasan Şıldak konuşmasında şunları söyledi: “Bugün ilimizde iki önemli faaliyetin gerçekleştirilmesini hep birlikte sağlıyoruz. Öncelikle bizler buradayız ama ruhumuz ve bütün benliğimizle Suriyenin Kuzeyindeyiz. Barış Pınarı harekatımız 6. Gününe girdi, kahraman ordumuz ve güvenlik kuvvetlerimiz orada. Bölge insanı bir takım sıkıntılar yaşıyor ama bu terörün kökünden kazınması ve sınırlarımızın içine sızan mihrapların ezilmesi, kurutulması için yapılan büyük bir iradenin eseridir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın başkomutanlığında gerçekleşen, öncülüğünde yürüyen bu diplomasi ve askeri harekatın amacına ulaşacağını da hiç birimizin kuşku duymayacağı bir gerçek. Türk milleti tek yürek, hepimiz ruhen oradayız. Dualarımız onlarla.

2018 yılında biliyorsunuz mağara çevresinde ve mağaranın içinde düzenleme yapılmıştı ve aslında Burdur ile özdeşleşmiş olan Burdur’un kültüründe sosyal hayatında geçmiş dönemde çok iyi yer tutan benim yada bana yakın yaşlarda olanların hatırlayacakları bir süreç içerisinde anlatımlarından yola çıkarak ifade ediyoruz ki bir İnsuyu gerçeği var Burdur’da. İnsuyu deyince, burada festivallerin olduğu, insanların buluştuğu, konserlerin verildiği çok güzel bir alan.

Fakat bir süredir atıl durumda kalan bu alan geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın sağladığı imkanlarla önemli bir mesafe almış ve tekrar hizmete açılmıştı. Tabi burası Öğretmen Evimiz tarafından da işletilmek suretiyle nezih bir alana dönüştü.

Bu yıl ise yaptığımız bazı düzenlemeler oldu. Bu düzenlemeler ana yoldan mağaramıza gelen yolun sıcak kaplama ile asfaltlanma çalışması, yine oradaki refüjde bir iyileştirme, peyzaj çalışması, kavşakta yapılan bir çalışma ve şuanda da yine karayollarımızın devam ettirdiği bir üst levha ile İnsuyunun daha etkili gösterilmesi ile yakında bir uygulama daha yapacağız inşallah. İlimizin bütün tarihi ve doğal güzelliklerini panolarda kısa bilgi notlarıyla hem görsel, hem yazılı olarak gelen ziyaretçilere sunmuş olacağız. Bu ilimizin bütün ana turizm noktalarında gerçekleştirilmiş olacak.

Bu yılın gelen ziyaretçi sayılarına baktığımız zaman önemli bir artış görüyoruz. Yılsonu hedefimiz mağaranın 120-130 bin aralığında bir ziyaretçi alacağı şeklindedir. Şuan 100 bin sayısı aşılmış durumda. Buda Burdur ölçeğindeki bir il için önemli bir gelir kaynağıdır, önemli bir getiridir, önemli bir turizm istatistiğidir. Tabi burada en büyük teşekkürü Çevre ve Şehircilik Bakanımıza sunmak istiyoruz.

Çünkü buranın şuan ki yapılan peyzaj düzenlemesi, çevre düzenlemesi ve piknik alanı iyileştirme çalışmalarının ödeneğini biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan temin ettik, kendisine bu hususu aktardığımız da bize önemli bir miktarda katkıda bulundu ve bu alanın iyileştirilmesini sağladık ve Öğretmen Evimizde kiracımız olarak burada önemli katkılar verdi. Özel İdaremizde burada ciddi çalışmalar gerçekleştirdi.

Alanın hem bakımlı halde tutulması, hem de alt yapısının iyileştirilmesi konusunda Özel İdaremizin de payı büyüktür. Bu yıl aslında turizm yılı olarak Burdur adeta bir heyecan yaşadı. Gerçekten ilimizin bütün önemli destinasyon noktalarında sayısal olarak ciddi gelişmeler gördük. Yıl sonu itibari il ortalamışının %70 arttığını tahmin ediyoruz. Bu Salda da %100 ün üzerinde bir artıştır. Ortalamada %70 bir sayısal ziyaretçi artışı şimdiden görülüyor. Bu kendiliğinden olmadı. Burada hem alt yapı, hem üst yapı iyileştirmeleri, hem bir takım hizmet iyileşrimeleri ile hem tanıtım hem özel ilgileriyle oldu.

Ben emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza İnsuyunda, sagalassosda, Kibyrada ve Saldada yapılan bütün düzenlemelerde katkısı olan bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

Sagalosos’da yol çalışması, kafe çalışması ve sosyal alan oluşması, Kibryada yol, tanıtım merkezi, karşılama merkezi ve kazı faaliyetlerinin 12 aya yaygınlaştırılması. Lavanta konusunda, lavanta yolu projemiz ve lavanta merkezi ile ilgili gelişmeler. Lavanta Merkezinin de inşallah bu ay içerisinde ihalesi ile ilgili süreci başlatıyoruz.

Yine Baki Bey konağımızın restorasyonu, Halk Kültürü Müzesi olarak düzenlenecek olması. Mısırlılar evinin restore edilerek yine Öğretmen Evimizin işletiminde bir restorana dönüştürülmesi, temel yaklaşım, turizme evet ama koruyarak yaşatılan bir turizm değeri anlayışı çerçevesi içerisinde.

Bu güzel alan İlimize hayırlı olsun eski günlerine inşallah kavuşsun sosyal bir alan olsun ve temiz tutalım.

Ben bir üzüntümü de ifade etmek istiyorum. Daha yeni tesis fakat pek çok noktasında arkadaşlarımız üç gündür uğraşıyorlar, yazılan çirkin yazıları silmek için, o şeyleri düzeltmek için bunu da anlamak mümkün değil. Bu düşüncemi de paylaşmak istedim.

Çevre duyarlılığı hepimizin içinde hissetmesi benimsemesi gereken bir şeydir. Biz yapalım birileri bozsun anlayışı ile olmuyor. Lütfen sahip çıkalım koruyalım, geliştirelim daha da iyiye götürelim.”

Kodlama : SadeMedia Interactive