GündemManşetİNSUYU MAĞARASI’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

2 sene ago

Burdur’un en önde gelen turizm değerlerinden, Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olma özelliğini ve ünvanını taşıyan İnsuyu Mağarası ve çevresinde kapsamlı bir yenileme çalışması yapılıyor. İnsuyu Mağarası’nın yeniden çekim merkezi olmasını amaçlayan bu çalışmalar tamamlandığında, Burdur’da turizmin gelişmesi, turizm pastasından aldığımız payın büyümesi için yeni bir fırsat oluşacak. Vali Şerif Yılmaz da yakından takip ettiği İnsuyu Mağarası ve ve çevresinde devam eden çalışmaları, 10 Ocak 2018 Çarşamba günü yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

Daha önce Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü’nce mağara içerisindeki ışıklandırma sistemi yenilenmiş, güvenlik kameraları ve acil çağrı sistemi kurulmuştu… Şimdi de İnsuyu Mağarası çevre düzenleme çalışmalarında sona gelindi. Ülkemizin turizme kazandırılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası’nın içerisinde tamamlanan aydınlatma çalışmalarının ardından, çevre düzenlemesi çalışmaları da hızla devam ediyor.

Merkeze bağlı Büğdüz köyünde katıldığı sertifika dağıtım töreninin ardından beraberindeki kurum müdürleri ile birlikte İnsuyu Mağarası’na geçen Vali Yılmaz, mağarayı gezerek tamamlanan aydınlatma çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Yılmaz mağara girişi ve çevresinde hızla devam eden idari bina, kafetarya, yürüyüş yolları, lavabo-tuvalet, mescit ve peyzaş çalışmaları ile ilgili İnsuyu Birlik Müdürü Bahattin Üzgaş ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Saraç’tan bilgiler aldı.

“İnsuyu Mağarası ile ilgili yapılan bu düzenlemelerle birlikte, yaz döneminin en işlek yollarından Antalya karayolu üzerinde bulunan mağaranın ziyaretçilerine daha iyi, daha güzel şartlarda hizmet vereceğini” belirten Vali Yılmaz, yapılan bu çalışmalarla birlikte mağara çevresinin de çehresinin değişeceğine dikkat çekti.

İnsuyu Mağarası’ndaki incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz şunları söyledi: “Devam eden çalışmaları biraz önce gördük. Mağara içi aydınlatmayla ilgili çalışma tamamlandı. Çevre düzenlemesi ile ilgili işlemleri bitirmek üzereyiz. Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından İnsuyu Mağarasını ziyarete açacağız. İnşaat aşamasında iken herhangi bir aksaklık olmaması açısından misafirlerimizi alamadık ama inşallah kısa süre içerisinde tamamladıktan sonra ziyaretçi kabul etmeye başlayacağız.

Mağaranın devri ile ilgili de İnsuyu Mağarası çevre düzenlemesini yaptıktan sonra Orman Bakanlığımıza devir edeceğiz. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından büyük bir ihtimal müstecirlere vermek suretiyle bu alanın ve mağaranın işletilmesi sağlanmış olacak. Bilindiği üzere uygun olmayan şartlarda yapılmış bir takım eklentiler ilave edilmiş daha önce. Kaçak yapılar vardı ve mevcut yapılar da yetersizdi. Gelen misafirlerin rahatlıkla gezebileceği ve misafir edebileceğimiz imkanımız yoktu.

Şu an yapılan en son düzenlemelerle beraber ben buradan özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza teşekkür ediyorum, bize katkı ve destek verdiler. Bu desteklerle bu çalışmaları hayata geçiriyoruz. İnsuyu Birliği olarak verilen desteklerle birlikte çalışmalarımızı bu aşamaya getirdik, inşallah bu süreçten sonra da Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bey’in ilimizi ziyaretlerinde kendilerine arz etmiştik. Kabul edeceklerini söylemiş ve gerekli talimatları vermişti. Çünkü mağaracılıkla ilgili uzman kuruluş Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, İnsuyu Mağarasının onların nezaretinde yürütülmesi ve güvenilebilir bir şekilde turizmle ilgili kullanılması devir için en önemli faktör diye düşünüyorum. İşin uzmanı orada, o nedenle böyle bir girişimde bulunduk. Bakanımızda kabul etti. Teşekkür ediyorum.

Tuvalet, çevre düzenlemesi, kafeterya, idari bina, mescit olmak üzere misafirlerimizin rahatlıkla modern bir mekanda hizmet alabileceği bir alana kavuşmuş olacağız. Mağaranın yeni halinin Burdurlular ve kullanacak tüm ziyaretçilere hayırlı olmasını diliyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive