GündemSiyasetİNSUYU MAĞARASINDA ZİYARETÇİ ARTIŞI

2 sene ago

Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan Burdur’daki İnsuyu Mağarası’nda ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Burdur-Antalya karayolunun 14’üncü kilometresinde bulunan ve içerisinde bir takım düzenleme çalışmaları yapıldıktan sonra Mart ayında tekrar ziyarete açılan İnsuyu Mağarasını şu ana kadar yaklaşık 41 bin kişi ziyaret etti.

Mülkiyeti İnsuyu ve Çendik Turistik Tesisler Birliği’ne ait İnsuyu Mağarasının etrafında yapılan tesisler ile mağara girişi, kafeterya, hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler işletmeciliği Burdur Öğretmenevi Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

İzmir’den geldiğini söyleyen DHA’ya konuşan Şule Er, İnsuyu Mağarasının bölgenin kültürel zenginliği tanıtmak açısından çok önemli bir yer olduğunu belirtti. Er “İnsuyu Mağarası çok güzel. İlk defa geldim ancak birazda hayal kırıklığı yaşadım. Göllerinde su kulmamış. Susuzluğuna çözüm bulunmasını istiyorum. Gezilmesi görülmesi gereken bir mağara” dedi.

Ali Yaramışlı’da; “İzmirden arkadaşlarımın tavsiyesiyle geldim. İnsuyu Mağarası gerçekten görülmeye değer harika bir yer. Sarkıt ve dikitler gerçekten harika. Kültür turizmini sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Susuz kalması biraz talihsizlik olmuş ama herkesin İnsuyu Mağarasını görmesini tavsiye ederim” diye konuştu.

İnsuyu Mağarasında Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürlüğü tarafından ışıklandırma sistemi yenilendi, güvenlik kamerası ve acil çağrı sistemi kuruldu, çevre düzenlemesi yapıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive