Burdur’da Türkiye Çevre Haftası festivali düzenlendi.

Burdur’da Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla kutlama etkinliği yapıldı. ‘Dünya ortak evimiz sıfır atık geleceğimiz’ sloganıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Burdur Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Zeren, düzenlenen etkinlik ile sıfır atığı yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

İnsuyu Mağarası’nda Burdur Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Çatağıl İlkokulu iş birliği ile piknik düzenlendi. Pikniğe katılanlar ve öğrenciler müzikler eşliğinde oynayarak eğlendi. Daha sonra öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde İnsuyu Mağarasını gezdi. Öğretmenler İnsuyu Mağarası ile ilgili öğrencilere bilgiler verdi.

Festivalde İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de stant açarak öğrencileri bilgilendirdi. Yine festival alanına YÖRKAYDER Derneği tarafından kurulan yörük çadırı da öğrenciler ve katılanlar tarafından büyük ilgi gördü.

Etkinlik ile ilgili gazetecilere konuşan Burdur Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Zeren, “1-7 Haziran Çevre Haftası dolasıyla Türkiye genelinde kutlanmasıyla ilgili Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda faaliyetlerimize başladık. Buradaki ana tema sıfır atık. Sıfır atık ile ilgili okullarda eğitimler düzenledik. Çatağıl ilkokuluna giderek orada stantlarımızı kurduk, öğrencilerimize bilgilendirmeler yaptık. Bugün son gün olarak da Çatağıl İlkokulu ile birlikte piknik etkinliği düzenliyoruz. Etkinliğimize geniş bir katılım var. Gayet güzel bir organizasyon oldu. Bugün de etkinliğimizin ardından kısmi olarak çöp toplayarak bir farkındalık oluşturacağız. Burdur Gölü kenarında da kamu, kurum ve kuruluşlarının katılımlarıyla çöp toplama etkinliği gerçekleştirildi. Amacımız sıfır atık projesini Türkiye genelinde duyurmak ve bunu yaygınlaştırmak.” dedi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI