ManşetTurizmİNSUYU MAĞARASI’NA ZİYARETÇİ AKINI

9 ay ago

Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası’nı yılın ilk altı ayında 30 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçi gezdi.

Burdur-Antalya karayolu 14’üncü kilometrede bulunan ve oluşumu binlerce yıl öncesine dayanan 597 metre uzunluğundaki İnsuyu Mağarası ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle tur otobüsleri ile gelen vatandaşlar İnsuyu Mağarası’nın sarkıt ve dikitlerinin güzelliğini fotoğraf makinaları ile ölümsüzleştiriyorlar. Ziyaretçiler mağara içerisindeki irili ufaklı 9 gölün kurumasının ise üzüntü verici olduğunu belirtiyor.

İnsuyu Mağarası Kültür Bakanlığı, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 9 Temmuz 1976 tarih ve A 113 sayılı kararı ile birinci derece sit alanı oalrak tescil edilen İnsuyu Mağarasında yapılan araştırmalarda mağara galerilerinin daha ilerilere doğru ilerlediği tesbit edildi.

DHA’ya konuşan ziyaretçiler, İnsuyu Mağarası’nı değerlendirdiler.

Hatay’dan İnsuyu Mağarası’nı ve Sagalassos antik kentini görmek için Burdur’a geldiklerini söyleyen Ahu İlbeyi; “İnsuyu mağarası muhteşem bir yer. Sagalassos’a bayıldım. Harika bir yer. Türkiye’de yaşayan 81 milyon insanın görmesi gereken bir yer. Burdur tarihi eserleri ile görülmesi gereken bir çok önemli bir kent. Biz bunu bilmiyorduk” dedi.

İstanbul’dan geldiğini söyleyen Tuğba Özgüvenç isimli ziyaretçi’de; “İnsuyu Mağarası’ndan inanılmaz etkilendim. Ama; keşke gölleri kurumasaydı! Çok üzüldük! Ama; şu hali bile muhteşem. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer” ifadelerini kullandı.

Ankara’dan gelen Eylül Eryiğit ise; İnsuyu Mağarasını haberlerde görerek geldiklerini söyledi.

Eryiğit; “İnsuyu mağarasını haberlerde görmüştük. 10 klimanın verdiği serinliği verdiği söyleniyordu. Hava dışarıda 35 derece ama içerisi buz gibi, mağaradan üşüyerek çıktık. Görülmesi gereken bir yer ama insanlar fotoğraf çekmek yerine biraz etrafına baksalar keşke” diye konuştu.

Balkesir Akçay’dan geldiklerini söyleyen Şerife Acar isimli ziyaretçide arkadaşlarının tavsiyesi üzerine İnsuyu Mağarasını görmek için geldiklerini söyledi.

Acar; “İnsuyu Mağarası ciddi anlamda doğa harikası, görülmesi gereken bir yer. Gezilecek alanların biraz daha büyütülmesi gerektiğini düşünüyorum. Herkesin gelip görmesi gerektiğini düşünüyorum ama içerisinde sgöller kurumu, insanlarımız sarkıt ve dikitlere zarar vermişler. Duvarlara yazılar yazmışlar. Bunlar bir daha ele geçebilecek doğa harikaları değil. İyi ve düzenli bir şekilde bakmak gerekiyor. Verdiğimiz zararın telafisi yok. Böyle güzel yerleri korumak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive