GündemManşetTurizmİnsuyu Mağarasına ziyaretçi akını sürüyor

5 ay ago

Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan Burdur’daki İnsuyu Mağarası normalleşme adımları sonrası ziyaretçileri ile buluşmaya başladı.

Burdur-Antalya Karayolu üzerinde bulunan ve 1965 yılında Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası Koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılmıştı. 1 Haziran’dan itibaren normalleşme adımlarının atılmasıyla ziyarete açılan İnsuyu Mağarası çevresindeki bilinçsiz sulama nedeniyle içerisindeki irili ufaklı 9 göl kurusada ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

2019 yılında 114 bin 253 kişinin ziyaret ettiği İnsuyu Mağarasında normalleşme adınlarının atılması ile ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.
Bursa’dan geldiklerini söyleyen Samet Güler “mutlaka görülmesi gereken doğa harikası muhteşem bir yer. Ülkemizdeki böyle güzel yerlerin daha çok tanıtımının yapılması, insanların daha çok gelmesi lazım. Böyle güzelliklere sahip çıkmalıyız” dedi.

Samet Güler’in eşi Sermin Güler’de “hep gelmek istiyorduk ama bugün kısmet oldu. Gerçekten çok güzel bir yer. İyiki de gelmişiz. Muhteşem ötesi bir yer” diye konuştu.
Isparta’dan gelen Furkan köse’de “Daha önce de gelmiş gezmiştim. Bu ikinci gelişim. Ailemle gelmiştim. Şimdi de arkadaşlarımı hetirdim. Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası, baya geniş, oldukça güzel. Eskiden çok su varmış muhtemelen ama artık yok. Herkesin görmesini tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.
Isparta’dan geldiğini söyleyen Haydar-Sevgi Garip çiftide “İş imkanlarından dolayı gelme fırsatımız olmamıştı. İlk kez geliyoruz. Güzel bir mağara. Gayet keyifli bir şekilde geziyoruz. Oldukça serin. Yaz gününde ceket giydik” dedi.

Eskişehirden İnsuyu Mağarasını gezmek için geldiğini söyleyen Şennur Badı ise “mağara çok güzel ama gezdiğimiz yerlerde bilgilendirme amaçlı tabelalar, yazılar olsa daha güzel olurdu” dedi.

İnsuyu Mağarası; Burdur-Antalya karayolu üzerinde, Burdur’a 13 km uzaklıkta yer alan İnsuyu Mağarası Türkiye’nin Turizme açılan ilk mağarasıdır. Toplam 597 m uzunluğunda yatay bir mağaradır. İnsuyu Mağarası’nda karstik yapının zamanla erimesi ve aşınması sonucu, mağara içinde sarkıt ve dikitler meydana gelmiştir. Kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin oluşum tarzları dikkate alındığında, mağaranın binlerce yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir.
İnsuyu Mağarası, Kültür Bakanlığı, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 9.7.1976 gün ve A 113 sayılı kararı ile birinci derece Doğal Sit olarak tescil edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive