Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan Burdur’daki İnsuyu Mağarası’nı yılbaşından bu yana 65 bin kişi ziyaret etti.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan İnsuyu Mağarası, normalleşme adımlarının atılmasıyla 1 Haziran’da yeniden ziyarete açıldı. Çevresindeki bilinçsiz sulama nedeniyle içindeki irili ufaklı 9 göl kurusa da ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam eden İnsuyu Mağarası’nı 2019 yılında, 114 bin 253 kişi ziyaret etmişti.

Mağara, 1 haziranda normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte ise ziyaretçilerini yeniden ağırlamaya başladı.

İnsuyu Mağarasını görmek için Ankara’dan geldiğini söyleyen Dağıstan Ateş; “daha önce görme fırsatım olmamıştı. Gerçekten beklediğimin çok çok ötesinde bir yermiş. Böyle bir mağara hayal bile edemiyordum. Çok harika bir yer. Herkese tavsiye ederim. Burdur-Antalya Karayolu’ndan bir km içerde. Herkesin gezmesi, bu güzelliği görmesi lazım diye düşünüyorum” dedi.

Turizm acentesinde çalıştığını söyleyen  Refika Yılmaz “turizm açısından ülkemizin her yeri cennet. Bir çok mağara gezdim ama buraya ilk defa geldim. Herkesin görmesi gereken çok güzel bir yer” diye konuştu.

Antalya’dan geldiğini söyleyen Gülbeyaz Hakikat ise “İnsuyu Mağarasını çocukken görmüştüm. O zamanda etkileyiciydi, hala ekileyici. Üzüldüğüm tek durum göllerde su kalmamış ve kurumuş ama gezilip görülmesi gereken bir yer. Mağaraya girince ‘koskoca dağın altındayım’ diye bir ürperti yaşıyorsunuz  ama herkese tavsiye ediyorum. insuyu Mağarası gerçekten çok güzel bir yer” dedi.