ÇevreManşetİNSUYU MAĞARASI yenileniyor

5 sene ago

Aydınlatmalar sistemi değişecek, yürüyüş yollarının bakım ve onarımı yapılacak ve kamera takılacak.

Burdur’un en önemil doğal varlıkları arasında yer alan, Türkiye’de turizme ilk açılan ve en uzun mağarası olma özelliğini taşıyan İnsuyu Mağarası yenileniyor. Mağaranın aydınlatma sistemlerinin yenilenmesi, yürüyüş yollarının bakım ve onarımının yapılması ile ilgili ihale, bir hafta içerisinde tamamlanarak EKAP’ın sitesine girecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6 Bölge Müdürlüğü’nün yürüttüğü ihale çalışmalarında sona yaklaşıldı. İhale tamamlandığında; İnsuyu Mağarası’nı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin, mağara içindeki can güvenliğini ya da kaybolmalarını sağlamak amacıyla, aydınlatma sistemleri tamamen yenilenecek. Ayrıca, mağara içerisindeki yürüyüş yollarının da bakım ve onarımları yapılacak. Son olarak ise, vatandaşların can güvenliği için, mağara içerisine kameralar yerleştirilecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, ihale sürecini bir hafta içerisinde tamamlanacağını açıkladı.

Yılmaztürk, bu yıl içerisinde çalışmaların tamamlanacağını belirten Yılmaztürk, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından, diğer turistik yerlerde yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi verdi. Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü yakınlarında Çadır Kampı’nın tuvaletinin ihale süreçlerinin devam ettiğini söyleyen Yılmaztürk, 2016 yılında Salda Kampındaki tuvaletlerin kullanıma hazır olacağını, Denizli ve Burdur istikametlerinde 2 km’lik yol çalışması yapıldığını belirtti.

Serenler Tepesi’nde led aydınlatma sistemi yaptıklarını aktaran Adnan Yılmaztürk, Serenler Tepesi’ne giden yolda, yol kenarlarına ise sürücüler açısından tehlike arz etmemesi için bariyerler yapılacağını da aktardı.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive