GündemManşetİNSUYU MAĞARASI ve ÇEVRESİ YENİLENDİ

2 sene ago

Burdur’un en önemli turizm değerlerinden, Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olma ünvanını elinde bulunduran İnsuyu Mağarası ve çevresindeki yenileme çalışma tamamlanarak, ziyaretçilere açıldı.

Vali Şerif Yılmaz, yenilenerek hizmete açılan İnsuyu Mağarası’nda incelemelerde bulundu.

İnsuyu Mağarası, Burdur denilince hemen ilk akla gelen tanıtım argümanlarımızdan biri.. Özellikle 1965 yılılnda turizme açıldığında büyük merak, ilgi uyandıran 1990’lı yıllara kadar ziyaretçi çeken İnsuyu Mağarası ve çevresi, ne yazıkki son yıllarda eski görkemini, canlılığını yitirdi!..

Oysa; İnsuyu Mağarasının büyük bir turizm potansiyeli var. Coğrafi konumu ile turizm açısından büyük bir gelecek vaad eden İnsuyu Mağarası Türkiye’nin en işlek karayollarından biri olan Burdur-Antalya karayolu üzerinde… Antalya gibi bir turizm şehri güzergâhı üzerinde olmasına rağmen, İnsuyu bu avantajını yeterince kullanamıyor.

Bunun için İnsuyu çevresinde turizm alt yapısını güçlendirip, ziyaretçileri çekecek tesislere ihtiyaç var. Burdur merkez içme suyu ihtiyacının bu bölgeden karşılanması, bürokratik, teknik engeller arzulanan turizm alt yapısına imkan tanımasa da, İnsuyu’nun mevcut imkanlar ölçüsünde turizm alt yapısının iyileştirilmesi gerekiyor.

İşte; İnsuyu Mağarasını yeniden o eski günlerine döndürmek, cazip hale getirmek için somut adımlar atılıyor. Mülkiyeti İnsuyu ve Çendik Turistik Tesisiler Birliğine ait, İnsuyu Mağarası işletmeciliği için geçtiğimiz günlerde pazarlık usulü ihaleye çıkılmış, yapılan ihalede İnsuyu Mağarası Kapı Girişi Kafeterya, Hediyelik Eşya, Yöresel Ürünler İşletmeciliği ile Genel Saha Temizliği ve Güvenlik Hizmetleri ihalesini Burdur Öğretmenevi Müdürlüğü almıştı.

İhale işlemlerinin tamamlanmasının ardından yer teslimi yapılan İnsuyu Mağarası yenilenmiş haliyle ziyarete açıldı.

Ziyarete açılan İnsuyu Mağarasını gezerek incelemelerde bulunan Vali Yılmaz’a İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı ve Genel Sekreter Servet Olpak eşlik etti. Ziyaret sırasında Öğretmenevi Müdürü Halit Aksel’de hazır bulundu.

Vali Yılmaz, İnsuyu Mağarası’nın çevre düzenlemesi çalışmalarının ardından yeni çehresiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladığını belirterek, ülkemizin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası’nın yenilenmiş haliyle hak ettiği değeri görmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade etti.Vali Yılmaz ihale sonrası işletmeciliği üstlenen Öğretmenevine de hayırlı olmasını diledi.

Öğretmenevi Müdürü Halit Aksel’de, Mağara’nın ziyaretçiye açıldığını, sosyal alanlarla ilgili taşınma işlemlerini kısa süre içerisinde tamamlayarak en iyi şekilde hizmet sunacaklarını ifade etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive