ÇevreManşetİNSUYU MAĞARASI, ESKİ GÜNLERİNİ ARIYOR!

4 sene ago

1965 yılında, ‘Türkiye’nin turizme açılan ilk mağara olma’ ünvanını elinde bulunduran İnsuyu Mağarası, Burdur’un en önemli doğal varlıklarından birisi… Türkiye’nin en işlek yol ağlarından biri olan Antalya karayolu üzerinde bulunan İnsuyu Mağarası, ‘Burdur turizmi’nde potansiyeli olan yerlerin başında geliyor. Ne yazıkki Burdur, İnsuyu Mağarası gibi sahip olduğu bir imkanı yeterince değerlendiremiyor. Turizme açıldığı yıllarda büyük yankı uyandıran, Burdur denilince ilk akla gelen değerlerden birisi olan İnsuyu, kan kaybediyor, eski şöhretli günlerini arıyor!..

İnsuyu Mağarası bugünlerde içerde ve dışarda yaşadığı sorunlarla gündeme geliyor. Mağaranın içindeki ışıklandırmalar yetersiz. Mevcut elektrik aydınlatma sisteminin yenilenmesi gerekiyor. Bu yüzden merkezi Burdur’da olan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü günümüz teknolojisine uygun, yosunlanmaya ve kararmaya sebep olmayacak, daha düşük elektrik sarfiyatına sahip doğa dostu yeni bir mağara içi aydınlatma sistemi projesi hazırlattı.

Bölge Müdürlüğü İnsuyu Mağarası’nın ekosisteminin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla bazı çalışmalar başlattı. Mağara hidrolojisine yönelik Pamukkale Üniversitesi’nce bilimsel bir çalışma yaptı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizin ‘Mağara Acil Durum Eylem Planı’ ilk defa İnsuyu Mağarası için hazırlandı.

Tüm bu çalışmalara karşılık, İnsuyu Mağarası çekilme-kuruma tehdidi altında… Mağara içindeki su kaynakları azalmaya devam ediyor. Çevresindeki tarım arazilerinin sulanmasıyla açılan binlerce sondaj nedeniyle mağara içindeki göllerin kimi kurudu, kiminin de su seviyesi düştü.

Oysa; İnsuyu Mağarası‘nı farklı kılan, turizme açıldığı yıllarda insanları çeken en büyük özelliği mağara içindeki göller idi…

Yeni yapılan haritalama çalışmalarına göre; Türkiye’nin en uzun mağarası 8 bin 350 metreyle Burdur’daki İnsuyu Mağarası. Mağarada Dilek Gölü ile Büyük Göl’ün yer aldığı turistik bölümü 330 metre. Büyük Göl’ün en derin yeri 12 metre. 7 yıl önce aynı bölgenin derinliği 5 metre daha fazlaydı. Mağaranın içinde eskiden dokuz göl bulunurken, şimdi sadece çok az su bulunan Büyük Göl ve Dilek Gölü görülebiliyor.

İnsuyu Mağarası’nı korumak, tanıtmak, yeni bakış açılarıyla hizmet sektörüne, turizme kanalize etmek gerekiyor. Bunun için de kentte hepimize görev ve sorumluluklar düşüyor. Her fırsatta vurguladığımız gibi; Burdur’un tüm dinamiklerinin biraraya gelerek, İnsuyu’nu sahiplenmeleri, sorunlara el atmaları, İnsuyu Mağarası ve çevresini daha cazip hale getirecek çalışmaları hayata geçirmeleri gerekiyor…

Burdur’un turizm vizyonunda, turizm sektöründe var olabilmesi için ‘İnsuyu markasına’ ihtiyacı var… İnsuyu’nu yine o eski görkemli günlerine döndürmek için çaba göstermemiz lâzım…

Kodlama : SadeMedia Interactive