EkonomiManşetİNŞAATLARDA İŞ GÜVENLİĞİ YOK!

4 sene ago

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, Vali Yardımcısı Ali Uysal başkanlığında, 25 Nisan 2016 Pazartesi günü Serenler Otel’de gerçekleşti. Toplantıda, İŞ-KUR İl Müdürlüğü’nün, 2016 yılı üç aylık faaliyetleri değerlendirildi.

Toplantıya; Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İŞ-Kur İl Müdürü İsmail Deveci, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, sendikaların başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. İl İstihdam Kurulu’nun, Nisan ayı toplantısının gündeminde; toplumsal cinsiyet eşitliği, genç istihdamı, çocuk işçiliği, 2016 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması ve faaliyetlerinin yapılması, İİMEK üç aylık denetim kurulu raporları değerlendirilmesi vardı.

Toplantıda ayrıca, inşaatlarda iş güvenliği ve sağlığı konularına da dikkat çekildi. İş güvenliği uzmanlarının sadece yazılı kağıt üzerinde işlerini yerine getirdikleri dile getirilirken, ‘hiçbir inşaatta iş güvenliğinin olmadığı’ vurgulandı. İş sağlığı ve iş güvenliğini tehdit eden unsurlara, iş güvenliği uzmanlarının daha çok dikkat etmeleri gerektiği belirtilirken, toplantıya katılan yetkililer “hiçbir inşaatta iş güvenliği yok. İş güvenliği uzmanları sadece görevlerini kağıt üzerinde yerine getiriyorlar” diyerek, işçilerin iş güvenliği ve sağlığı ihtiyaçlarına dikkat çektiler.

2016 yılının ilk üç aylık, iş başvurusu, işe yerleştirme, kayıtlı iş gücü, kayıtsız iş gücü rakamları hakkında bilgi veren İş-Kur İl Müdürü İsmail Deveci, “2016 Yılı’nın ilk 3 ayında 939 erkek, 746 kadın olmak üzere toplam 1685 iş başvurusu oldu. 820 erkek 506 kadın olmak üzere toplam 1326 işe yerleştirme oldu. Kurumumuzda, 7635 erkek, 7334 kadın olmak üzere toplam 14969 kayıtlı iş gücü ile 2574 erkek, 3436 kadın olmak üzere toplam 6010 kayıtlı işsiz sayımız var” dedi.

Şu anda özel sektörde 1190, 274 belirsiz süreli (daimi) açık iş sayısı olduğunu söyleyen İş-Kur İl Müdürü Deveci, özel sektörde toplam 1464 açık iş sayısı bulunduğunu belirterek, kamuda ise açık iş ilanı bulunmadığını söyledi. Aktif iş gücü piyasa hizmetleri ile ilgili bilgi veren Deveci, kurum tarafından düzenlenen 142 kurs bulunduğunu, bu kurslara 105 erkek, 116 kadın kursiyerin katıldığını, 200 kursiyerin bu kurslardan mezun olduğunu, 21 kursiyerin de ayrıldığını açıkladı.

MEK/İstihdam garantisiz kurslar hakkında bilgi veren İş-Kur İl Müdürü Deveci, 2016 Yılı İş Gücü Piyasası Araştırması ile Burdur ilinde Piyasa Analizi yapılacağını belirterek; “Saha çalışması yapılarak ilimizde 269 işyerinin ziyareti gerçekleşecek. Araştırma kapsamında, ilimizde faaliyet gösteren 20 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerine ziyaretler gerçekleştirilecek.İş ve Meslek Danışmanlarımızın işverenlerle gerçekleştirileceği görüşmeler sonrasında, ilimizde; istihdam edilenlerin meslek bilgileri, ihtiyaç duyulan açık işler ve bu açık işlerde aranan özellikler bulunmasında/karşılanmasında güçlük çekilen meslekler ile bu mesleklerde neden çalışacak kişi bulunmadığına ilişkin bilgileri ve önümüzdeki yıl için istihdam beklentileri tespit edilecek, elde edilen sonuçlar, ilimizin istihdam politikalarına yön verecektir.” diye konuştu.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive