EkonomiManşetİNAL MARKET- NURAY İNAL: “Kadınların ev ekonomisine katkısı çok güzel bir duygu”

1 sene ago

‘On Parmağında 10 Marifet!’ yazı dizisi- Burdur’daki kadın girişimciler

Burdur’daki kadın girişimcileri “On Parmağında 10 Marifet!” başlıklı yazı dizisinde anlatan Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’ın bu haftaki konuğu, eşi ile birlikte İnal Market’i işleten Nuray İnal oldu.

‘On Parmağında 10 Marifet!’ yazı dizimizin konuğu 20 yıldır eşi ile birlikte İnal Marketi işleten Nuray İnal oldu. İki çocuk annesi Nuray İnal iş, ev ve çocuklar arasında yaşadığı hayatını bizlerle paylaştı.

Girişimci Bayan Nuray İnal’ın açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“İnal Market, ben eşim Haluk İnal ile evlenmeden beş yıl önce açılmış bir işletme. Biz evlendikten sonra bende eşim ile birlikte markette çalışmaya başladım. Yani 20 yıldır bir fiil eşim ile burada çalışıyorum. İş yerimiz Burdur’un en işlek mevkilerinden biri olan aşağı pazarda. Özellikle Salı günleri çok yoğun oluyoruz. Tabi bundan 20 yıl önce benim marketimizde çalışmaya başladığım dönemlerde çok büyük marketler fazla yoktu ve işlerimiz daha fazla yoğun oluyordu. Benim çalışma hayatımda bu yoğunlukta eşime yardım ile başladı.

Bu arada ilk çocuğum olan oğlum dünyaya geldi. Ben bir müddet çalışmaya ara verdim. Sadece ihtiyaç olduğu zamanlarda çocuğumu kayınvalideme bırakarak yardıma gidiyordum. Oğlum biraz büyüyünce ben tekrar çalışmaya başladım. Ardından ikinci çocuğum olan kızım dünyaya geldi. Ben yine kızım biraz büyüyünceye kadar sadece ihtiyaç olduğunda işe geldim. Son 5 yıldır ise yine her gün eşim ile kesintisiz çalışmaya devam ediyorum. Tabi bu arada ev, çocuk ve iş arasında biraz sıkıntılar yaşadım. Ama benim en büyük avantajım iş yerinin kendimizin olması ve eşim ile birlikte çalışmam oldu. Çünkü akşam üzerleri iş yoğunluğu biraz hafifleyince eve gidip yemek ve diğer işleri yapabilme imkanım oluyor. Esnaf olduğumuz için eşim biraz geç eve geliyor. Elinden geldiğince bana da yardım etmeye çalışıyor.

Şu an eşim Emek Evler Mahallesi Muhtarlığı görevini de yapıyor. O muhtarlık görevi için sürekli dışarıda olmak zorunda olduğu içim market ile ilgilenmek hep bana düşüyor. İş yerimiz fatura ödeme merkezi de olduğu için sürekli yoğunluk yaşıyoruz. Eşimin dışarıda olduğu zamanlarda Kayınbabam bana yardımcı oluyor. Onunla birlikte marketi çalıştırıyoruz. Sosyal hayatı ise hafta sonlarına bırakıyorum. Tabi ev hanımları gibi gün falan yapamıyorum ama hafta sonları arkadaşlarıma, kendi ailem ve eşimin ailesine gitme fırsatım oluyor, ev işlerimi yapıyorum ve çocuklarıma zaman ayırıyorum. Hafta içi ise eşimin mahalle muhtarlığından dolayı gündüz ve akşam oldukça hareketli geçiyor. Gündüz eşime ulaşamayan mahalle sakinleri akşam evimize gelirler hem misafirimiz olurlar hem sıkıntılarını aktarırlar.

Eşim önümüzdeki 31 Mart yerel seçimleri için tekrar Emek Mahallesi Muhtar Adayı. Şimdi onun çalışmalarını da yapıyoruz ve ben bu konuda da ona destek olmak için elimden gelen çalışmayı yapıyorum. Biz hayat müşterek anlayışı ile hem iş hayatında hem de evde eşim ile üzerimize düşen görevleri ortaklaşa yapıyoruz. Çocuklarımızda büyüdüğü için bize her konuda destek oluyorlar. Her şey düzen ve anlayış içerisinde yapıldığı zaman ne evde ne iş yerinde hiçbir sorun yaşanmıyor. Biz bunu başarıyoruz ve ne evimizde ne iş yerimizde Allah’a şükür bir sorun yaşamadan hayatımızı sürdürüyoruz.”

Bayanlara tavsiyelerde bulunan Nuray İnal; “Ben kendi iş yerimizde eşime yardımcı olmaktan oldukça mutluyum. Benim gibi eşi esnaf olan bayanlar evde oturacaklarına eğer eşleriyle beraber çalışma imkanları varsa çalışsınlar. Bir bayanın çalışması ve ev ekonomisine katkı sağlaması oldukça güzel bir duygu. Son yıllarda ise çalışan bayan sayısına bakılırsa, bayanların çalışma konusunda ki özgüvenlerinin arttığını ve birçok bayanın işletme açtığını görebiliyoruz. Buda biz bayanları oldukça memnun ediyor” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive