EkonomiManşetİlkay Öğütçü: ‘Kapıdan giren müşteri benim misafirim’

4 sene ago

‘On Parmağında 10 marifet’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu 15 yıldır eşi ile birlikte fırın çalıştıran İlkay Öğütçü oldu. Şevval Fırın işletmecisi evli ve iki çocuk annesi İlkay Öğütçü, 15 yıllık fırıncılık hayatını, yaşadığı zorlukları, sıkıntıları ve kendisini iş yerinde mutlu eden olayları Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz’a şu sözlerle anlattı:

“15 yıldır eşim ile birlikte ekmek fırını işletmeciliği yapıyoruz. Fırınımızda tezgâha bakıyorum, imalathaneye iniyor, ustalar ile birlikte pide, ekmek ve poğaça yapıyorum. İş yerinin temizliğini yapıyorum. Bu iş yeri benim olmazsa olmazım. İşimi çok severek ve isteyerek yapıyorum. Benim iki tane çocuğum var, ben iş yerimizi üçüncü çocuğum olarak görüyorum. Çocuklarıma gösterdiğim itinayı, düşkünlüğü iş yerime de gösteriyorum.

Ben iş yerime gelen müşterilerimize, müşteri gözü ile bakmıyorum. Onlar benim misafirim. Evime gelen bir misafiri nasıl güler yüzle ve temiz bir ortamda karşılıyorsam, fırına gelen müşterilerimizi de öyle karşılıyorum. O yüzden kasada ve işimin başında hep kendim olmak istiyorum. Müşteri memnuniyetsiz döndüğü zaman çok üzülüyorum. Bizden alış-veriş etmeleri çok önemli değil. Bir şey almasalar da insanlar buradan memnun ayrılsın istiyorum.

Bizim işimiz gerçekten özveri isteyen zor bir iş. Sabah 6.00’ da buraya geliyoruz ve akşam 10.00’ da gidiyoruz. Dini bayramlar haricinde haftanın yedi günü çalışıyoruz. Yani hiç tatilimiz yok. Tabiiki bu beni zorluyor. Ne kadar eşim ile birlikte çalışsak ta iki çocuğum var. Onların sorumluluğu ve evde ihtiyaçları var. Akşamüzerleri birkaç saatliğine eve giderek evdeki günlük işlerimi ve çocuklarıma yemeklerini yapıp geliyorum. Beni ziyaret edecek arkadaşlarım, akrabalarım ve ailem de buraya geliyorlar, burada görüşüyoruz. Yani sosyal hayatım pek yok. Yıllardır ev gezmelerine bile gitmedim. Arkadaşlarımla burada görüşmeye ve onlarla bağımı koparmamaya çalışıyorum. Her ne kadar zor ve yorucu bir iş’te çalışsam da işimi, iş yerimizi çok seviyorum ve zevkle çalışıyorum.

Son yıllarda kadınların eskiden sadece erkek işi olarak bakılan iş yerlerinde çalışmaları beni mutlu ediyor. Erkek işi, bayan işi diye bir şey yoktur. Sonuçta hepimiz ekmek parası için alın terimizle çalışarak kazanıyoruz. Çalışacak iş yok diyen bayanlara da inanmıyorum. Şimdi KOSGEB gibi girişimci bayanlara destek olan devlet kurumları da var. Bir kadın yeter ki istesin, küçük bir işletme açabilir. Çalışan bayan için hayat ne kadar zorsa o kadar da güzel.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive