EkonomiİlçeManşetİlimizde hizmete giren Gölet ve Sulamalardan; Ekonomiye dev katkı (Kemer Kayı Göleti devreye girdi)

5 sene ago

İlimizde sulama yatırımları meyvelerini veriyor. Sulu tarıma geçerek ürün verimliliğini artırmayı hedefleyen sulama yatırımlarından ilimizde bir yatırım daha tamamlanarak devreye girdi. Kemer Kayı Göleti’nden gelen müjdeli habere göre, yılda ekonomiye 4 milyon TL katkı hedefleniyor.

Kemer Kayı Göleti, modern sulama yatırımına bir örnek, enerji maliyetlerinin azalması demek, su tasarrufu, üretim artışı, çiftçinin gelir artışı demek.

DSİ 18. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Kayı Göleti hakkında bilgiler şu paylaşıldı: Burdur Kemer Kayı Göleti ve sulaması tamamlanarak hizmete girdi. Yapımı tamamlanarak işletmeye açılan Burdur Kemer Kayı Gölet’i ve Sulaması ile 1,53 milyon m³ suyun gölette depolanması sağlanmış ve Kayı Köyüne ait brüt 2.840 dekar tarım arazisi sulu tarıma kavuştu. Damlama ve yağmurlama yöntemi ile modern bir şekilde sulama yapılabileceğini belirten Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun, böylelikle enerji ve işçilik giderlerinin azalması, su tasarrufunun sağlanması, üretimde meydana gelecek artış ile çiftçilerin gelir düzeyinin artması ve yeni iş gücü olanaklarının sağlanacağını söyledi.Bölgede yaşayan çiftçilerin ekonomik yönden refaha kavuşarak kente göçün önlenmiş olacağının altını çizen Coşkun Kemer Kayı Gölet’i Sulamasının işletmeye açılmasıyla birlikte milli ekonomiye yılda 4 milyon TL fayda sağlamasını hedeflediklerini belirtti.

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive