ManşetSiyasetİlimiz MHP camiasında; ‘MERAL HANIM’ sesleri: “Burdur’da Akşener’e destek artıyor”

5 sene ago

1 Kasım 2015 genel seçimlerinden en olumsuz etkilenen partilerin başında bilindiği gibi; Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) geliyor. 47 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan, Türk Milliyetçiliği fikriyatının siyasi aksiyona dönüştüğü MHP’de 1 Kasım’dan bu yana yaklaşık beş haftadır 26. dönem Milletvekilliği sonuçları tartışılıyor, sorgulanıyor…

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde oyunu artıran partilerden biri olan, HDP ile birlikte seçimin başarılı partilerinden sayılan MHP, 7 Haziran sonrası gelişen süreçte 1 Kasım’a uzanan dilimde ise; en çok tartışılan, eleştirilen parti oldu. Özellikle koalisyon tartışmalarında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin takındığı tavır, 7 Haziran sonrasının en önemli gündem maddesi oldu. MHP, 1 Kasım’da yaklaşık 2 milyon oy kaybederek, oyu %16’lar seviyesinden %12’ye düştü. MHP’nin yüzde 4’lük oy kaybı MHP içinde, özellikle tabanda yeni arayışları başlattı.

MHP’nin seçim kaybını “Bahçeli’ye, Bahçeli’nin 7 Haziran sonrası performansına bağlayanlar, seçim yenilgisini Devlet Bahçeli ile ekibinden, Genel Merkez yönetiminden kaynaklandığını” düşünenler, “MHP’de lider değişikliğine gidilmesi gerektiğini, MHP’nin ancak yeni bir Liderle yeniden yükselişe geçeceğini savunmaya” başladılar.

Nitekim; kısa sürede özellikle de tabanda geniş yankı bulan bu arayışların ardından MHP’de olağanüstü kurultay sesleri daha yüksek sesle çıkmaya başladı. MHP’nin mevcut tüzüğüne göre; büyük kongre delegeleri yeterli sayıda imza toplasa bile Genel Başkanlık seçimi hemen yapılamıyor. Bunun için öncelikle tüzük kurultayının toplanıp, tüzük maddesinde değişikliğe gidilerek olağanüstü bir kongre ile genel başkanlık yarışına gidilebilir.

İşte; bu süreçte MHP’de bütün gözler Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın gibi liderlik potansiyeli taşıyan, adı MHP Genel Başkanlığı için sıkça geçen bu isimlere yöneldi. Önce Sinan Oğan adaylığını açıkladı, ardından Koray Aydın adaylğını duyurarak seçimli kurultay talebinde bulundu. Ve en sonunda da beklendiği gibi; Meral Akşener de sahaya inerek genel başkanlık yarışında olacağını ilan etti.

Tüm bu gelişmelerin ardından üç genel başkan adayı tüzük kurultayını toplamak için ortak hareket etme kararı aldı. Tüzük kurultayı toplayabilmek için büyük kongre delegelerinden noter onaylı imzalar almaya başlayan genel başkan adaylarının ilk hedefi tüzük kurultayını toplamayı başararak, tüzüğü değiştirdikten sonra bu isteği seçimli kongreye çevirmek.

MHP’de yaşanan bu hareketlilik; Anadolu’ya da yansımış durumda. Bugünlerde pek çok büyük kongre delegesi, Teşkilat üyesi Ankara’ya giderek genel başkan adaylarıyla görüşüyor. Ankara’da en çok ilgi gören isim ise; Meral Akşener. MHP’liler “Meral Hanım’ın toplumda bir karşılığı olduğunu” düşünüyor. Toplumun, seçmenin ‘MHP Meral Akşener’le toparlanır, büyür’ algısı taşıdığını belirten MHP’liler Anadolu’da tabanın bu rüzgârı hissettiğini vurguluyorlar.

Pazartesi akşamı Habertük TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan Meral Akşener, “Bir tüzük kurultayı yapmak üzere yola çıktık. O nedenle delegelerimizden imza topluyoruz. 539 kişiye ulaştım, tek tek arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Şimdi bu noter onaylı evrakları topladıktan sonra, tüzüğü de değiştirdikten sonra bu isteği seçimli kongre talebine çevireceğiz. Aktif olarak imza toplayan 3 kişiyiz. Biz 3 arkadaş bir toplantı yaptık, Koray Aydın ve Sinan Oğan’la. Ayrı ayrı konuştuk. Tüzük Kurultayı engelini aştıktan sonra adayım” diye konuştu.

Peki; Burdur’da son durum ne? Yaşanan liderlik tartışmalarına ilimizdeki MHP camiası, Ülkücüler nasıl bakıyor? Bu soruların cevabı, işaretler netleşmeye başladı. Burdur’da da MHP tabanı Akşener alternatifine sıcak bakıyor. Yıllarca MHP Burdur İl Başkanlığı görevini yürüten, birkaç kez Milletvekili adayı olan MHP’nin ilimizdeki sembol isimlerinden Nazif Aktürk, Meral Akşener’in başlattığı harekete destek veren isimlerden biri… Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya giden, Akşener’le görüşmeler yapan Aktürk, sosyal medya hesabından Meral Akşener ile çektirdiği fotoğrafı da paylaştı. Nazif Aktürk, Akşener’in tüzük kurultayını toplaması için başlattığı imza çalışmalarına da destek oluyor.

Yine Burdur’da Akşener’e güçlü bir destek, iki ilçe belediye başkanından geldi. MHP’li Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan, MHP Ağlasun İlçe Başkanı İlhan Mutlu ile Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz de ilçe Teşkilatı yöneticileriyle Meral Akşener’i ziyaret ettiler. MHP’nin ilimizdeki iki belediye başkanının da Akşener tercihini ortaya koymaları, ‘Meral Akşener isminin Burdur’da MHP camiasında il genelinde kabul gördüğünü’ ortaya koyuyor.

Bakalım, Burdur’da trendi giderek yükselen Meral Akşener ismine, MHP’nin tecrübeli Lideri Devlet Bahçeli’nin karşı hamlesi ne olacak? Yıllardır Burdur İl Teşkilatının güçlü desteğini hep arkasına alan Bahçeli, gelişen bu süreç karşısında ne gibi tedbirler alacak? MHP İl Başkanı İbrahim Sakızcı’nın, MHP İl Yönetiminin, MHP Merkez İlçe Teşkilatının, diğer İlçe Teşkilatlarının tutumu ne olacak? Burdur’da kanaat önderleri, MHP’nin ileri gelenleri nasıl bir tavır alacak? Tüm bu soruların cevaplarını önümüzdeki günlerde görmek mümkün. MHP’yi epey hareketli günler bekliyor…

Kodlama : SadeMedia Interactive