ÇevreEkonomiKültürManşetİlgi bekleyen İNSUYU MAĞARASI ve çevresini sahiplenmeliyiz

4 sene ago

Burdur’un en önde gelen doğal varlıklarından biri olan, Türkiye’nin turizme açılan ilk mağara olma ünvanını elinde bulunduran İnsuyu Mağarası, bugünlerde medyanın gündeminde…

Geçtiğimiz Pazar günü 10 Temmuz sayımızın manşetinde dikkat çektiğimiz Salda Gölü Orman Plajı’ndaki tuvalet eksikliğini dile getirdiğimiz haberde vurguladığımız gibi; “Burdur’da turizmin gelişmesi için öncelikle; turizm alt yapısına ihtiyacımız var” tespitini doğrulayan bir gelişme de İnsuyu Mağarasında yaşanıyor.

Doğan Haber Ajansı (DHA) Mesut Madan imzasıyla yayınlanan haberde, İnsuyu Mağarası içindeki ışıklandırma sisteminin yetersizliği, ziyaretçilerin bu duruma tepki gösterdiği belirtiliyor…

Burdur’la özdeşleşen, ilimizin sembol yerlerinden biri olan, Antalya karayolu gibi Türkiye’nin en işlek yol güzergahlarından birininin üzerinde bulunma avantajına sahip İnsuyu Mağarası, önemli bir turizm merkezi olmayı bir türlü başaramıyor!

Halbuki; İnsuyu bölgesi Burdur’un gelecek vaad eden en önemli potansiyellerinden biri… İnsuyu Mağarası ve çevresini çekim merkezi haline getirecek düzenlemelere, yenileme çalışmalarına ihtiyaç var. Burdur’un turizm vizyonununda, turizm stratejisinde İnsuyu’na hakettiği önemin, değerin verilmesi gerekiyor.

Bunun için de tüm kurumlar Valilik, Belediye, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, özel sektör, yatırımcılar, sivil toplum kuruluşları, kısacası Burdur’un tüm dinamiklerinin biraraya gelerek, İnsuyu’nu sahiplenmeleri, sorunlara el atmaları, İnsuyu Mağarası ve çevresini daha cazip hale getirecek çalışmaları hayata geçirmeleri gerekiyor…

DHA ve gündemburdur.com’da yayınlanan İnsuyu haberi şöyle::

Burdur-Antalya Karayolu 14’üncü Kilometrede bulunan ve Türkiye’nin turizma açılan ilk mağarası olan İnsuyu mağarasını dokuz günlük bayram tatilinde yerli ve yabancı yaklaşık 4 bin kişi gezdi.

İnsuyu Mağarasının içindeki ışıklandırma sisteminin yetersiz olması ziyaretçilerin tepkisine neden oldu. Ziyaretçiler mağaranın bazı bölümlerini cep telefonlarının ışığını yakarak gezmek zorunda kaldılar.

Mağarayı İnternette gördüğü gibi bulmadığını ve kendisinden hayal kırıklığı yaşattığını söyleyen Sedat Meleş “İzmir’den geldim. Burayı çok methettiler ama İnternette gördüğüm, okuduğum gibi değil. Işıklandırma yetersiz. Korku tüneli gibi. Sular çekilmiş. göller kurumuş” dedi.

İnsuyu Mağarasına dört yıldır geldiğini belirten Belkıs Çek isimli vatandaş da; “Çorum’dan geliyorum. Acaba bu gelişimde bi değişiklik varmıdır diye düşündüm ama maalesef mağaranın içinde bulunduğu durum beni üzdü. Yetkililerin çözüm bulmasını istiyorum” dedi.

Bölge Müdürlüğü’nden açıklama

Öte yandan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü İnsuyu Mağarasının ekosisteminin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Müdürlük olarak çeşitli çalışmalar yapıldığını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada; “Bu çerçevede mağara hidrolojisine yönelik Pamukkale Üniversitesi’ne bilimsel bir çalışma yaptırılmış ve ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Ülkemizin ‘Mağara Acil Durum Eylem Planı’ ilk defa İnsuyu Mağarası için hazırlanmıştır.

Yürütülen bu çalışmalar ışığında İnsuyu Mağarası ekosistemini olumsuz etkileyen ve mağara içi oluşumlarda yosunlanmaya ve kararmaya sebep olan fazla ya da bazı noktalarda yetersiz gelen mevcut elektrik aydınlatma sisteminin yenilenmesi gerekliliği tespit edilmiştir.

Bu amaçla Bölge Müdürlüğümüz tarafından günümüz teknolojisine uygun, yosunlanmaya ve kararmaya sebep olmayacak, daha düşük elektrik sarfiyatına sahip doğa dostu yeni bir mağara içi aydınlatma sistemi projesi hazırlatılmıştır.

Söz konusu projenin uygulamaya geçirilmesi yönünde gerekli hazırlıklar devam etmekte olup ziyaretçi yoğunluğunun daha düşük olduğu bir dönemde projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive