Genelİleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde; ORTAK İLERİ ADIM

4 sene ago

Burdur’da uzun bir süredir gündemde olan şehir merkezine İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapımındaki gelişmeler hakkında bir açıklama yapan ilimiz AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik, ortaklaşa, birlikte harekete ederek bu yatırımı Burdur’a kazandırdıklarını vurguladı.Burdur Belediyesi, siyasiler, bürokratlar el ele vererek ileri arıtma tesisinin yapım aşamasına geldiğini belirten Özçelik, ‘ileri arıtmada ortak ileri adım’ başlığıyla yayınladığı basın açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

“Burdur’umuzda uzun süredir ARITMA ile ilgili konu gündemde yerini korumuştur. Bu çerçevede İktidar Partisi Milletvekili olarak şehrimizin ve kamunun yararına her çalışmada Belediye‘mizin çalışmalarına desteğimizin olacağını da deklare etmiştik.

Seçim çalışmalarına Burdur’a Gelen Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof.Dr Veysel Eroğlu ve Çevre Şehircilik eski Bakanımız İdris Güllüce İLERİ ARITMA konusunda Hükümet olarak gerekli çalışmaları yapacaklarını bu konuda destek olacaklarını ifade Etmişlerdi. Belediye Başkanımızın yaptığı çalışmalar sonucunda Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakere Sürecinde ‘Kentsel Alt Yapı Projeleri’ kredi anlaşmasını İlbank‘ımızın öncülüğünde gerçekleştirdik.

Burdur’a dev bir yatırım daha kazandırıldı. Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde finansmanı Avrupa Yatırım Bankası tarafından sağlanan ve İller Bankası tarafından yürütülen ‘Kentsel Altyapı Projeleri’ kapsamında Avrupa Yatırım Bankası ile 25 YIL VADELİ 5 YIL anapara GERi ÖDEMESİZ, 150 milyon Avro tutarındaki kredi anlaşması 28 Haziran 2012 tarihinde yapılmıştı. Bu kredi anlaşmasında Söz konusu kredi kapsamında Burdur Belediyesi ile İller Bankası arasında 11,5 MİLYON AVRO tutarındaki alt kredi anlaşması için protokol ise 13 Haziran 2016 tarihinde İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen imza töreninde imzalandı.

Bu kredi protokolü ile BURDUR GÖLÜ, Kentsel Atıksu Arıtma yönetmeliğine uygun, hassas bölge olarak tanımlanmış, bölgeye deşarj kriterlerini sağlamak amacıyla mevcut arıtma tesisi alanı içerisinde ön çökeltme havuzlu denitrifikasyon,nitrifikasyon ve fosfor  giderimli aktif çamur prosesine göre tasarlanmış bir ileri Biyolojik Arıtma Tesisi inşa edilecek.

Arıtma tesisinin en kısa sürede yapım ihalesi süreci de tamamlanarak özellikle yaz aylarında şehri saran kötü kokunun önüne geçilecek ve Burdur Gölünün kirliliğini azaltılacaktır. Yıllardır Konuşulan İLERİ ARITMA Meselesinde AK PARTİ Hükümetimiz Gerekli Adımları Atarak,Daha Yaşanılabilir Kente Kavuşma Çalışmaları Başlatılmış Oldu.Bu Çerçevede Belediye Başkanımıza,Bakanlık Yetkililerimize ve İlbank Genel Müdürümüz Mehmet Tuğrul Dedeoğluna Şükranlarımızı Sunarım.

Burdur’umuz için büyük önem taşıyan bu projenin Burdur’umuza hayırlı olmasını diliyorum.”

 

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive