Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleriyle sonuçlanan Burdur Belediyesi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaat’ında sona yaklaşılıyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatına giderek incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Tesiste İncelemelerde bulunan Başkan Ercengiz, “Yıllardır kötü kokusuyla ve Burdur Gölü’ne bıraktığı kirlikle bizleri rahatsız eden Atık Su Arıtma tesisimizi modernize ettik. Yaklaşık 1 ay içerisinde su tutmaya başlayacak olan eski arıtma sisteminin kapatılıp yeni sistemin devreye gireceği güzel günler çok yakında. Burdur Atık Su Arıtma tesisi günde yaklaşık 20-25 bin metreküplük atık suyu arıtarak göle yaklaşık %99 saflıkta su bırakmayı hedefliyoruz. 2016 yılında Avrupa Bankası ile imzalanan anlaşma gereğince Avrupa Yatırım Bankasından kredilendirilen tesisimiz İl Bank ile müşterek kontrol teşkilatı ile 2021 yılı 15 Mayıs’ta yapımına başlanıldı ve yapım süresi 600 gün olmasına rağmen tam 1 yıl içerisinde yapımı tamamlanmak üzere. Atık Su Arıtma Tesisimiz sadece bölgemizin değil tüm Türkiye’nin en modern tesislerinden birisidir. Çünkü sadece suyu arıtmakla değil atık su çamurunun da enerji üreterek yaklaşık 1 Megavatlık enerji kapasitesi ile kendi tükettiği enerjiyi üreten ve yapılan enerji yapımını da 2 yıl gibi bir süre içerisinde amorti eden özel bir sistemi de kendi içerisinde barındırmaktadır. Teknik Ekibimizin uzunca ve meşakkatli emekleri sonucunda en modern tesisi Burdur’umuza kazandırdık. Burdur’umuza hayırlı olsun.” dedi.