Burdur İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, dün Vali Ali Arslantaş başkanlığında düzenlenen Muhtar İstişare toplantısında yaptığı sunumda Kovid-19’un Burdur’daki seyri ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Şenbayram, Merkez İlçede 390 tane aktif, 1044 tane de temaslı vakanın olduğunu belirtirken il genelinde 435 vatandaşın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram; “Kovid-19 malumunuz gündemimizde birinci madde. Bununla ilgili şu anda Merkez İlçemizde aktif 390 tane vakamız var. 1044 tane de temaslı vakamız var. İl genelinde Kovid-19 nedeniyle 435 tane vatandaşımızı kaybettik. Aşılamaya öncelik veriyoruz. Şu anda ilimizde aşısı tamamlanan kişi sayısı %80 oranında 450 bin doz aşı yaptık. Bunu hastane yatışlarında da gözlemlemekteyiz. Şu anda rakam vermem gerekirse hastanemizde sadece 17 tane yatan hastamız var. Bunlardan 9 tanesi yoğun bakımda. Yoğun bakımdakilerden sadece 3 tanesi entübe.  Bu tamamen aşının etkisi yatanların birçoğu aşısız ya da eksik aşılı. Muhtarlarımıza da teşekkür ediyorum. Aşı konusunda bizimle çok ciddi bir iş birliği yaptılar. Biz yine iş birliğine açığız, talep halinde ekiplerimiz gelerek aşılamaları yapacaklar. Aşı konusunda destekleriniz için tekrar teşekkür ederim. “ifadelerini kullandı.

Yapılan sunumda Burdur Devlet Hastanesinin pandemi servis yatak doluluk oranı %15 olarak gösterilirken pandemi yoğun bakım doluluk oranı ise %47.7 olarak katılımcılara sunuldu.

MUHAMMET FATİH BAŞCI