Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, köyündeki ağabeyine ait kullanılmayan depoyu kütüphaneye çeviren ve öğrencilerin hizmetine sunan Emin Akay’ın ölümünün birinci yılında Kağılcık köyü’ndeki mezarını ziyaret etti. 

Karamanlı ilçesi Kağılcık Köyü’nde oturan ilkokul mezunu Emin Akay, köy meydanında bulunan, vefat eden ağabeyi Hacı Mahmut Akay’a ait 50 metrekarelik depoyu, kendi imkanlarıyla kütüphaneye çevirdi. 11 yıl önce kurduğu kütüphaneye kendisine ait 200 kitabı koyan Emin Akay, ağabeyinin şehir dışında oturan çocukları ve bağışçıların desteğiyle 1300 kitap topladı.

Kütüphaneye, ‘Hacı Mahmut Akay Atatürk Kütüphanesi’ adını veren Emin Akay, geçen yıl 2 Mart tarihinde vefat etti. 

Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, ölüm yıl dönümünde önce Emin Akay’ın köy mezarlığındaki kabrine giderek karanfil bıraktı ve dua etti.

Çay daha sonra Emin Akay’ın oluşturduğu kütüphaneye giderek öğrencilerle biraraya geldi. Çay, kütüphanenin sobasını da yaktı.

Emre Çay; “geçtiğimiz yıl 2 Mart’ta aramızdan ayrılan Emin amcamızın üzerimizde bırakmış olduğu o kitapsever duruşunun etkisi halen devam etmekte. O nedenle  öğrencilerimizle birlikte onun bırakmış olduğu kütüphanede  bir araya geldik ve onu konuştuk. Bizler biliyoruz ki Emin Amcanın kütüphanesinde sobası hep yanmalı ve çocuklarımız buradan devamlı istifade etmeliler” dedi.