EkonomiManşetİL İSTİHDAM KURULU TOPLANTISI (İşveren: ‘Çalışacak işçi yok’ İşçi: ‘Çalışacak iş yok’)

5 sene ago

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, dün Valilik toplantı salonunda Vali Hasan Kürklü başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Kürklü toplantıda, ‘çalışacak işçi yok’ diyen işverenle, ‘çalışacak iş yok’ diyen işçi arasındaki koordinasyonsuzluğu sağlayan nedenlerin tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

İş-Kur İl Müdürü İsmail Deveci’nin yanı sıra, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile sivil toplum örgütleri yöneticilerinin katılımıyla, dün düzenlenen toplantıda, ‘işsizlik ve istihdam’ konuları masaya yatırıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Hasan Kürklü, “Burdur olarak istihdam sorunumuz yok , işsizlik sorunumuz yok diyoruz ama bir taraftan da basından okuyoruz, gençler iş istiyor diye bir takım sıkıntılar var. İşverenler ne tür eleman istiyorlar, gençler nasıl iş istiyorlar. Bunları nasıl biraraya getirebiliriz, buna bakmak lazım. İşverenle konuşuyorsunuz, ‘iş çok çalışan yok’ diyorlar, gençlerle konuşuyorsunuz ‘çalışacak alan yok, iş yok’ diyorlar. Bir koordinasyonsuzluk mu var? Ortadaki problemin tespiti noktasında çalışma yapmakta fayda var gibi geliyor bana.” dedi.

İşverenle, işsizleri ve konuyla ilgili sivil toplum örgütlerini biraraya getirmek gerektiğine vurgu yapan Vali Kürklü, “Hangi alanlarda ne kadar işçiye, ne kadar işe ihtiyacımız var. Bizim boşta ne kadar çalışacak insanımız var, bunların tespit edilmesi lazım. Masa başı işin çok da mümkün olmadığını, bizim elimizdeki imkanların bu olduğunu, ya burada çalışacağını ya da işsiz kalacağını anlatmak lazım. Herkes televizyonlara filan bakınca hayat toz pembedir gibi bir düşünce oluşuyor. Gerçeklerle yüzleştirmek lazım, hem gençleri hem işvereni.” vurgusu yaptı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise beden işçisi bulunamamasından yakındı. Ercengiz ‘Vatandaşımız kapalı mekanda, teknolojiden yararlanarak iş istiyor. Vatandaş geldi ‘benim oğlumu bir haftalığına işe alın’ dedi. Neden diye sorunca ‘kız istemeye gideceğiz, çalışıyor diyeceğim’ dedi.

Devlet dairesinde çalışmanın hep güvence olarak görüldüğüne değinen Ercengiz, “Ülkenin en büyük problemi asgari ücretin yaşam koşulları için yeterli olmayışı. Bu işveren için büyük bir avantaj. Yasal olması gereken rakamı veriyor, üzerindeki rakam inisiyatifine bırakıyor. Bizim bir sürü beden işçimiz var ama usta bulamıyoruz, kalfa bulamıyoruz.” diye konuştu.

Toplantıda, konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive