GündemManşetBurdur İl Hıfzıssıhha Kurulu’ndan; berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. iş yerlerini ilgilendiren kararlar

3 hafta ago
Burdur İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 11 Mayıs 2020 saat 09:00’dan itibaren hizmetlerine tekrardan başlayacak olan berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. iş yerleri için koronavirüs hastalığının yayılmasının önüne geçmek için bazı kararlar aldı.
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. iş yerleri için aldığı tedbir kararları şöyle;
” 06.05.2020 TARİHLİ VE 36 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
Berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. iş yerlerinin faaliyetleri 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 09.00 itibarı ile aşağıda belirtilen kurallar çerçevesinde başlayacaktır.
1. Bu işyerleri saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet gösterecektir.
2. Bu işyerlerinde müşterilere randevu sistemi ile hizmet sunulacaktır.
3. Bu işyerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, mutlaka bir koltuk dolu, bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verecektir.
4. İşyerinin içinde en fazla bir müşterinin beklemesine izin verilecektir.
5. Belirlenen kriterler dışında işyeri içine müşteri kabul edilmeyecektir. Ancak, hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler işyerinin dışında, sosyal mesafe kurallarına uymak ve maske takmak şartıyla bekleyebileceklerdir.
6. İşyerlerinin içine hizmet alan ve bekleyen olmak üzere kabul edilebilecek en fazla müşteri sayısı işyerinin girişine herkes tarafından görülebilecek şekilde asılacaktır.
7. İşyerinde çalışanlar mutlaka maske takacaklardır. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabileceklerdir.
8. İşleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği bütün alanlar ve zemin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işlemi tekrarlanacaktır.
9. İşleme başlamadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecekler veya her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanacaklardır. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecektir.
10. Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan bütün malzemeler işlem başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemine tabi tutulacaktır. Bu işlem her müşteri için tekrarlanacaktır.
11. Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık olacak ya da her müşteri için ayrı malzeme olması sağlanacaktır. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli dezenfeksiyon, sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacaktır. İsterlerse kendilerine ait kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecektir.
12. Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal tıraşı makine ile kısaltma şeklinde yapılabilecektir.
13. Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere devam edilebilecektir.
14. Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç-gerecin temizlenmesi için kullanılan ense fırçası geçici süreliğine kullanılmayacaktır.
15. Bu işyerlerinde yiyecek ve içecek ikramlarında bulunulamayacaktır.
16. Bu işyerlerinde çalışan 18-20 yaş aralığındaki kişiler işyerleri ile bağlantılarını gösteren belgeyi ibraz etmeleri şartıyla sokağa çıkma yasağından muaf tutulacaklardır.
17. Alınan kararlara uymayan işyerlerine ve vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek, ayrıca haklarında adli işlem başlatılacaktır.”
Kodlama : SadeMedia Interactive