ÇevreEkonomiGündemİlçeManşetİl Genel Meclisi Üyesi Ecevit Alan; Fasulye üreticisinin sorunlarını Burdur Belediye Meclisi’ne taşıdı

5 sene ago

Burdur Belediye Meclisi’nin Ağustos Ayı toplantısında söz alan İl Genel Meclisi Üyesi Ecevit Alan fasulye üretimine yönelik bir konuşma yaptı. Çatağıl ve Hacılar Köyü Muhtarları ile birlikte ilimizdeki fasulye üreticilerinin sorunlarını anlatan Ecevit Alan, “İnsuyu havzasında günde ortalama 500 ton fasulye üretiliyor. Bu da Türkiye fasulye üretiminin yaklaşık % 40’ına tekabül ediyor. Böylesine büyük, devasa bacasız bir sektör. Günlük ortalama 4 bin kişi istihdam ediliyor. Ancak biz köylümüzün emeğine, ürettiğine fazla sahip çıkamamışız.” dedi.

Belediye Meclis üyelerine fasulye de dağıtan, Burdur İl Genel Meclis Üyesi Ecevit Alan “benim dünya görüşüme göre; emeğin alın terinin asla siyaseti olmaması lazım. Alın terinin siyaseti olmaz. Çatağıl Köyü, İnsuyu havzasında bir kooperatif oluşturduk. Bizim başlıca sorunlarımız su ve elektrik sorunu.

Elektrik trafolarımız yetersiz geliyor. Sulama ile ilgili ciddi sorunlar yaşıyoruz. Gerek merkezi idareler gerek yerel idarelerle çözmeye çalışıyoruz. Sağolsunlar yardımcı oluyorlar. Başta sayın Valimiz olmak üzere hassasiyet gösteriyorlar. İnsanlarımız Burdur fasulyesinden haberdar olsun istedik.” diye konuştu.

Tarım İl Müdürlüğü’ne de eleştirilerini sıralayan Ecevit Alan açıklamasında, “Ben İl Genel Meclisine seçildiğimde, vali yardımcılarından, tarım il müdürlüğü yetkililerine varıncaya kadar günlük o zaman 400 ton fasulye kapasitesi vardı, bunu söylediğimizde günlük 31 tonu geçmez dendi. Bunu söyleyen tarımdaki yetkili kişiler. Oradan adam Burdur’dan çıkmış Antalya’ya geçmiş ama sağındaki ve solundaki insanlar ne yapar onu görmemişler. Biz bu farkındalığı yaratmaya çalışıyoruz.” vurgusu yaptı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise, yıllardır Burdur Belediyesi’nin mücavir alan içerisinde yapılaşma ile ilgili bir takım sıkıntıları olduğunu belirterek, “ama maalesef yasanın önünde yapacağımız bir şey olmadığı için o konuda zaman zaman köylülerimizle karşı karşıya geliyoruz. Çözüm ancak ve ancak içme suyu niteliğini kaybettikten sonra ya da bu yapılaşmanın belirli kriterlere uygun hale getirilmesiyle ancak ve ancak Türkiye Büyük Meclisinden alınabilecek karar neticesinde yapılacağını da buradan köylülerimize duyurmak isterim.” açıklamasında bulundu.

Ecevit Alan konuşmasında, Burdur’da konserve fabrikalarının olmayışından dolayı, üretim fazla ürünlerin değerlendirilemediğinden de yakındı. Başkan Ercengiz ise kooperatifleşmenin önemine vurgu yaparak, bu şekilde Burdur’un bundan sonra fasulye üretiminde Türkiye borsasını belirleyecek bir il olabileceğine dikkat çekti.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive