GündemManşetİl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya: ‘LAF TAŞIMALARLA SORUN, BU NOKTAYA GELDİ’

5 sene ago

Büğdüz Yolu sorunu çözüldü

İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya, Burdur gündemini iki gündür meşgul eden Büğdüz yolu üzerinde dün öğleden sonra gazetecilere   konuştu. Gazetecilerle, Akın’ın yol kapattığının iddia edildiği Büğdüz yolu kavşağına giden Karakaya, “İki gündür Burdur gündemini meşgul eden bu yolun Ercan Akın Bey’in özel arazisi üzerinde bulunduğu ve bir izin olmadan buranın yapıldığı. Ancak bu izin olmadan yapılan bir şey değil. Geçmiş senelerde de Ercan Bey burayı alırken buradan yol geçeceğini biliyordu. Ancak bir takım yanlış anlaşılmalar neticesinde, Çumartesi günü bu yol kapatıldı. Ercan Bey bu yolu kasıtlı olarak kapatmadı. Bir şeyler söylemek istiyordu ama bu söylediklerini keşke önce bizlerle paylaşsaydı, çözülmeyecek hiçbir konu yoktu.” dedi.

ERCAN AKIN’IN TALEBİ GAYET MANTIKLI VE GEÇERLİ BİR TALEP

Vali Hasan Kürklü başkanlığında, dün gerçekleşen toplantıda, sorunun çözüldüğünü, Ercan Akın’ın kavşak talebinin gayet mantıklı ve geçerli bir talep olduğunu söyleyen İl Genel Meclis Başkanı Karakaya, “Talebin gayet mantıklı, geçerli bir talep olduğu, sadece yanlış anlaşılmalar ve bir takım laf taşımalarla bu noktaya gelindiği görüldü. Ercan Beyin talebi burada kavşak talebi olduğu öğrenildi. Burada bir arazisi varsa, kavşak verileceği de aşikar. Cumartesi günü olması, bizlerin burada olmaması, Genel Sekreterimizin izinde olması, telefonlarına bakamaması sebebiyle böyle bir duruma geldik. Tabiiki bir takım istenmeyen sonuçlar çıkarıldı yol üzerinden. Ancak ben Özel İdaremizin hiçbir zaman bir özel mülkiyete zarar vereceğini düşünmüyoruz. Amacımız sadece üniversiteye ve buradan köylerine gitmekte olan vatandaşlarımıza yardım yapmak. Bu yolun yapılma sebebi de bu.” diye konuştu.

AKIN. YOLDAN FERAGAT ETTİ

Bahsi geçen yolun 1990 yılında yapıldığını söyleyen Karakaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “1990 yılından beri faal olan ve birçok köyümüze tek gidiş olan bir yolumuz. 2011 yılında, üniversitemizin trafiğinin yoğunlaşmasıyla, zamanın Valisiyle karar alınmış ve bu yolun duble yol haline getirilip üniversitenin trafiğini rahatlatması düşünülmüş. O tarihten bu tarihe de duble yol olarak yapıldı ve 2013 yılında da asfaltlama çalışmalarına başlandı. Bu sene de ilk asfaltımızı dökmeye başladık. İki gündür Burdur gündemini meşgul eden bu yolun Ercan Akın Bey’in özel arazisi üzerinde bulunduğu ve bir izin olmadan buranın yapıldığı. Ancak bu izin olmadan yapılan bir şey değil. Geçmiş senelerde de Ercan Bey burayı alırken buradan yol geçeceğini biliyordu. Ancak bir takım yanlış anlaşılmalar neticesinde, cumartesi günü bu yol kapatıldı. Elbette Ercan Bey bu yolu kasıtlı kapatmadı. Bir şeyler söylemek istiyordu ama bu söylediklerini keşke önce bizlerle paylaşsaydı, çözülmeyecek hiçbir konu yoktu. Nitekim, biraz önce Vali Bey’in başkanlığında bir toplantı yapıldı. Talebin gayet mantıklı, geçerli bir talep olduğu, sadece yanlış anlaşılmalar ve bir takım laf taşımalarla bu noktaya gelindiği görüldü. Ercan Bey’in talebi burada kavşak talebi olduğu öğrenildi. Burada bir arazisi varsa, kavşak verileceği de aşikar. Cumartesi günü olması, bizlerin burada olmaması, Genel Sekreterimizin izinde olması, telefonlarına bakamaması sebebiyle böyle bir duruma geldik. Tabi ki bir takım istenmeyen sonuçlar çıkarıldı yol üzerinden. Özel İdaremiz hiçbir zaman bir özel mülkiyete zarar vermeyi düşünmez. Amacımız sadece üniversiteye ve buradan köylerine gitmekte olan vatandaşlarımıza yardım yapmak. Bu yolun yapılma sebebi de bu. Köy yollarımızın neredeyse %100’e yakını da haklarından feragat edilerek, hiçbir ücret alınmadan yapılmış yollardır.”

Osman Karakaya, yapılan görüşmeler sonucunda, Ercan Akın’ın yapılmakta olan yolu da hiçbir ücret talep etmeden, Özel İdare’ye devrettiğine de açıkladı. Yolun Özel İdare yol alanına katılacağını belirten Karakaya, 7 km’lik yolun yapılma çalışmalarına ise bugünden itibaren başlanacağını söyledi.Arazi düzlendikten ve gerekli önlemler alındıktan sonra yolun açılacağını söyleyen Karakaya, “ Kavşak derken döner kavşaktan bahsetmiyoruz, normal bir geçiş verilecek. Zaten sıkıntı da döner kavşak sıkıntısından ve yanlış anlaşılmalardan çıktı. Bize ‘AVM yapılacak ya da başka bir şey yapılacak’ diye henüz bir talep de gelmedi. Talep geldiği zaman Özel İdare olarak herkese nasıl yardımcı oluyorsak, Ercan Akın Bey’e de, uygun bir şekilde, kanunların el verdiği ölçü de yardım yapmaya çalışırız” dedi.

Karakaya’ya basın mensupları tarafından, Akın’ın AVM’den vazgeçtiği açıklaması hakkında ne düşündüğü soruldu. Karakaya ‘AVM yapılıp yapılmaması Ercan Bey’in kendi tasarrufudur.’ derken, konunun Özel İdareyle ilgili kısmının sadece yol olduğunun altını çizdi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive