EğitimManşetSağlıkİKİZLERİYLE HAYATA TUTUNUYOR

3 sene ago

Burdur Özel Eğitim Ortaokulu’nda eğitim alan spastik engelli Samet ve İsmet isimli 10 yaşındaki ikiz kardeşlerin Anneleri Keziban Yaman ikizlerin doğumundan bu yana yaşadıklarını bizimle paylaştı.

Keziban Yaman’ın açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Samet ve İsmet 32 haftalık doğdular. Doğumlarından önce erken doğum olacağı ve yeni doğan yoğun bakımı Burdur Devlet Hastanesinde olmayınca bizi başka bir hastaneye yönlendirdiler. İkizler özel bir hastanede dünyaya geldi. İsmet doğum sırasında beyin kanaması geçirmiş. Samet ise kuvözdeyken havale geçirmiş. Tabi biz bunları bilmiyorduk. İkisinin de rahatsızlığını bir buçuk yaşlarına geldiklerinde öğrendik.

Onlar bir buçuk yaşına gelinceye kadar tabi gelişmelerinde hep bir gariplik vardı. Ama ben ve eşim ilk çocuklarımız olduğu için tecrübesizdik. Bir şey bilmiyorduk, hep ikiz oldukları ve erken doğdukları için gelişmeleri yavaş oluyor diye düşündük. İkizler bir buçuk yaşına geldiklerinde yürüyemediklerinden ve bacaklarındaki titremelerden dolayı doktora götürdüğümüzde gerçekleri öğrendik.

Tabi o an eşim ve ben çok üzüldük. Ama onlar bize Rabbimin en büyük hediyesiydi ve her ne olursa olsun bizim kanımız canımız ve en değerli varlıklarımızdı. Biz onların tedavisi için kolları sıvadık. Hiçbir zaman umudumuzu kaybetmedik. Ben onlarla uğraşmaktan asla yorulmuyorum. Sağlıklı bir çocukla hayat daha mı kolay olurdu? Bilmiyorum. Çünkü; çocuklu bir hayata iki engelli çocukla başladım.

Onlarla okula geliyorum, onlarla gezmeye çıkıyorum ve evde hep onlarla zaman geçiriyorum. Şua n benim bütün dünyam onlar. İkizlerden İsmet, Samet’e göre daha fazla gelişme gösteriyor. Samet kuvözde geçirdiği havale dolayısı ile epilepsi hastası. İsmet evde bir çok şeyi emekleyerek yapabiliyor, ama Samet onun yaptıklarını yapamıyor. Şua n İsmet kendi yaşıtları olan çocuklar düzeyinde okuma ve yazma biliyor, bilgisayar kullanıyor. İsmet’in okuması ve iyi bir yerlere gelmesi için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Yürüyemese bile en azından kendi hayatını kurtaracak eğitimi almasını istiyoruz.

Bu arada İsmet’i ikizi Samet’in kurtarıcısı olarak görüyoruz. Ben onlarla çok mutluyum. Onlar için yaptığım hiçbir şey beni yormuyor. Aksine onların ihtiyaçlarını gidermek, onlarla ilgilenmek benim en büyük mutluluğum oluyor. Hiç bir zaman da umutsuzluğa kapılmıyorum. Onların bir gün yürüyeceğini de çok umut etmiyorum, ama onların her geçen gün gösterdiği gelişmeler bizi gerçekten sevindiriyor.

Bizim gibi birçok engelli ailesi burada okulda bir araya geliyoruz. Birbirimize yardım ediyoruz, sıkıntılarımızı paylaşıyoruz. İlla doğuştan engelli olmak gerekmiyor. Herkes engelli adayı. Bizim çocuklarımız birer melek. Ve biz o meleklerle gerçekten çok mutluyuz.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive