GündemManşetSağlıkİKİZLER, ORGAN NAKLİYLE HAYAT BULDU

5 sene ago

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde bir ay arayla böbrek nakli yapılan 4 yaşındaki tek yumurta ikizleri Ayşenur ve Rabianur Demiray, yaşama tutundu. İkizler’in organ nakli, annenin karşı karşıya kaldığı tecih sorunu medyada geniş yer buldu. Yaygın gazeteler, TV’ler ikizler’in böbrek naklini haberleştirdiler.

Rabianur’a Burdur’da beyin ölümü gerçekleşen bir bebeğin, Ayşenur’a ise annesinin böbreği nakledildi.

Isparta’nın Sütçüler İlçesi’nde oturan Demiray ailesinin ikizleri Ayşenur ve Rabianur, böbreklerinde protein kaçağıyla dünyaya geldi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne getirilen ikizler, 15 Ocak 2013 tarihinde Sağlık Bakanlığı Organ Bekleme Sırası’na kaydedildi.

Şu ana kadar hiç diyalize girmeyen, ancak bu sınıra yaklaşan ikizler için ilk müjdeli haber, 25 Eylül tarihinde geldi. Burdur’da beyin ölümü gerçekleşen bir bebeğin böbreklerinden biri, ikizlerden birine nakledilmek üzere Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi. İkizlerin değerleri aynı olduğu için hangisine nakil yapılacağı konusunda tereddüt yaşadıklarını anlatan Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkez Mü-dürü Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, o süreci şöyle anlattı: “Ayşenur hafif nezleli olduğu için aynı günün gecesinde Rabianur’a böbrek naklini gerçekleştirdik. Verici Burdur Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen bir bebekti. Bu da bizim için nakildeki artılardan biri oldu. Rabianur, 25 Eylül gecesi yeni böbreğiyle ya-şama tutundu. Ayşenur da 1 ay sonra 31 Ekim’de annesi Fatma Demiray’ın bir böbreğinin nakledilmesiyle yaşama tutundu. şu an her iki hastamızın da sağlık durumu çok iyi.”        Her iki çocuklarının doğuştan hasta oldu-ğunu ve 4 yıldır hastanelerde geçen yaşamları olduğunu söyleyen Fatma Demiray, ‘Çocuklarıma ben verici olmak istedim. Fakat her ikisinin de hasta olması nedeniyle kime vereceğim konusunda sıkıntılar yaşıyorduk. Ben ikisine de böbreklerimi paylaştırmak isterdim. Bunun da mümkün olmadığını biliyor ve çok üzülü-yordum” dedi.

Hayal bile edemediği bir ortamda olduğunu dile getiren çiftçi baba Ahmet Demiray ise ‘Doğumdan hemen sonra günlerimiz hastanelerde geçmeye başladı. Çok mutlu ve sevinçliyim. İki evladımın da sağlıklı olduğuna inanamıyorum” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive