EkonomiManşetİkinci Organize Sanayi Bölgesi (2. OSB) BURDUR’UN GELECEĞİ

3 sene ago

Burdur, bilindiği gibi; yıllardır arzuladığı sanayi yatırımlarına, özel sektör yatırımlarına kavuşamadığından yakınır! Burdur’un gelişmesi, büyümesi, nüfus çekebilmesi için seri üretim yapan, ihracat yapan işletmelerin gerekli olduğundan dem vurulur… İşte; bu noktada şehrimizde ikinci Organize Sanayi Bölgesi’nin (2. OSB) büyük bir rol üstleneceğine atıfta bulunulurdu…

Burdur merkezde 2. OSB 1990’lı yılların sonundan beri yaklaşık 20 yıldır kentin gündeminde…. Burdur’un öncelikli sorunları listelendiğinde, Burdur konulu özel brifinglerde 2. OSB talebi, ilk on öncelik arasında hep öncelikli maddeler arasında yer alırdı… Burdur’da Üniversite hayalinin gerçeğe dönüşmesi gibi 2. OSB hayali sonunda gerçek oldu. Artık 2. OSB alanında fabrika inşaatları yükselmeye başladı.

2. OSB Burdur gündemine yer tartışmaları ile girmişti. Uzun yıllar yer tercihi ile ilgili sorunların, pürüzlerin aşılmasından sonra bu kez 2. OSB sahasındaki kamulaştırma sorunları baş gösterdi. Kamulaştırma porbemlerinin çözüme kavuşmasının ardından Burdur’da yılların hayali 2. OSB sahasında alt yapı çalışmaları başladı. Ön tahsis sürecinden sonra fabrika inşaatlarının da yükseldiği Burdur 2. OSB, Burdur’un sanayi potansiyelini, gelişme potansiyelinin göstergesi…

2.OSB çalışmalarını yakından takip eden Vali Şerif Yılmaz, önceki gün 2. OSB yönetim toplantısının ardından arazi turu düzenledi, 2. OSB sahasında açıklamalarda bulundu. Vali Yılmaz 2. OSB’deki alt yapı çalışmaları, sanayi parsellerinin tahsis durumu, inşaata başlayan ve proje aşamasında olan parseller hakkında konuştu.

Vali Yılmaz 2. OSB’deki gelişmeleri anlattı

2.OSB’nin alt yapı çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Vali Yılmaz, “Elektrikle ilgili son aşamaya gelindi. Doğalgaz, su, kanalizasyon, Devlet Su İşleri tarafından yapılan dere ıslahları ve iletişim hatları da dahil olmak üzere artık sanayicimizin ihtiyaç duyduğu alt yapının tamamlandığını ifade etti. Şu an itibariyle 15 sanayi parselinin tahsis edildiğini ifade eden Vali Yılmaz, görüldüğü gibi 3 fabrikamızın inşaatı devam ediyor. Diğerleri de proje verme ve değerlendirme aşamasında. Bilindiği üzere OSB’lerde bir yıl içerisinde proje verilmesi ve iki yıl içerisinde de inşaatın bitmesi gerekiyor. Şu an itibariyle 9 adet boş parselimiz var. Bununla ilgili özellikle biraz önce Yönetim Kurulu Toplantımızda, 1. OSB’de yatırımı olan sanayicimizin yeni arsa talebiyle karşılaştık. 1 OSB’de bilindiği gibi boş arsamız yok. Bucak OSB’miz de geçen ay itibariyle tüm parsellerin tamamı satıldı ve tahsis edildi. Burdur 2. OSB’de 9 parselimiz kaldı. Buda çok büyük rakam değil. Isparta ve bölgede OSB’lerin dolu olduğu düşünüldüğünde, o açıdan bizim mevcut alanlarımızı en iyi şekilde yatırım yapacak sanayicimize tahsis etmek istiyoruz.

Arıtma projesi de hazırlanıyor

Henüz fabrika olmamasına rağmen alt yapı konusunda arıtma tesisi de yapalım diye düşündük. İlk planda 1. ve 2. OSB beraber tek bir arıtma tesisi yapalım diye düşünmüştük. Isparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesinden beraber yapalım talebi gelince tekrar bir değerlendirme aşamasına geldik. Bütün arkadaşlarımız ile 1. ve 2. OSB olarak bunun uygun olduğunu ve müşterek bir arıtma tesisiyle beraber sonrada artık, sanayicimiz burada iş istihdamı ve yeni iş imkanları oluşturur. Bölgemize de, ülkemize de, özellikle 500 milyar hedefi olan Türkiye Cumhuriyetinin de bu hedefe ulaşmasında il olarak biz üzerimize düşen görevi gerçekleştirmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive