GündemManşetSiyasetİKİ BURDURLU HABERTÜRK’TE (Petek ve Balbay koalisyonu tartıştı)

5 sene ago

Geçtiğimiz Pazartesi gecesi Habertürk ekranlarında canlı olarak yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programına, Burdurlu iki Milletvekili Reşat Petek ve Mustafa Balbay konuk oldular.

CHP- AK Parti koalisyon görüşmelerinin yapıldığı saatlerde gerçekleştirilen canlı yayında, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek ve Burdurlu CHP İzmirMilletvekili Mustafa Balbay arasında, ‘koalisyon görüşmeleri meşru zeminde yapılıyor-yapılmıyor’ tartışması yaşandı.

Programda, hemşehrimiz Gazeteci-Yazar CHP Milletvekili Mustafa Balbay, CHP’nin koalisyon sürecinde oyalandırıldığını, görüşmelerin meşru bir zeminde yapılmadığını, AK Parti’nin ‘koalisyon kurma’ iradesiyle masaya oturmadığını öne sürerken, AK Parti Milletvekili-Hukukçu Reşat Petek Başbakan Davutoğlu’nun iyi niyet ve sabırla koalisyon sürecini yönettiğini, koalisyon sürecinin mevcut Anayasaya uygun, meşru bir zeminde sürdürüldüğünü, dolayısıyla Balbay’ın açıklamalarına katılmadığını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, hükümet kurma görevini olması gereken, doğal sürecine uygun şekilde yürütmediğini öne sürerek, koalisyon görüşmeleri sırasında masada Davutoğlu’nun değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesinin olduğunu ileri sürdü.

Balbay, ‘Erdoğan, bırakın muhalefete bir bakanlık vermeyi, bakan yardımcılığı bile vermek istemiyor’ dedi. Eleştiriye karşılık veren Petek ise, ‘madem hiçbir konuda uzlaşma olmadığına inanıyorsunuz. Böyle bir yaklaşımınız varsa neden Kılıçdaroğlu Davutoğlu ile görüşmeyi kabul etti? Ortada ümit vaad eden bir durum var ki, Kılıçdaroğlu görüşmeyi kabul etti’ dedi.

Petek ise, Davutoğlu’nun görüşme tavrını ‘gayet samimi bir teşebbüs’ olarak yorumladı.

Didem Arslan’ın sunduğu ‘Türkiye’nin Nabzı’ programına; Balbay ve Petek’in yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Ak Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin ve Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan’da konuk oldular, güncel konularda görüşlerini ifade ettiler.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive