EkonomiGündemManşetİHRACAT rakamlarımız yüksek

2 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, “Nüfus anlamında bizi geçen ve katlayan büyük illerin ihracat rakamlarının bizden düşük olması ve bizim ihracat rakamlarımızın onların önünde olması, Allah’a çok şükür iyi noktada olduğumuzun bir göstergesidir” dedi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Radyosunda ihracat rakamlarını açıkladı. Burdur’un 2017 yılı Ekim ayı itibariyle TÜİK verilerine göre ihracat rakamının 150 milyon 734 bin dolar olduğunu açıkladı. 2016 yılındaki 180 milyon 169 bin dolarlık ihracat rakamını işaret eden Başkan Keyik, 2017 yılının sonuna kadar bu rakama ulaşılacağını belirtti.

Burdur’un ihracat rakamının gerçek anlamda 300-350 milyon dolar gibi büyük rakamları bulduğunu fakat bazı firmaların Burdur’a kayıtlı olmadığını vurgulayan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, “31 Ekim 2017 tarihi itibariyle Burdur’un ihracat rakamı 150 milyon 734 bin dolar, bu 2016 yılında 180 milyon 169 bin dolarla kapatmış, sanırım aynı rakamları 2017 yılında da bulacağımızı düşünüyorum çünkü yeni yıla biraz daha süremiz var, bu sürede de ihracat yapabiliriz. Yine Burdur’un Türkiye sıralamasındaki ihracat rakamlarına baktığımız zaman, Allah’a çok şükür, küçük il olmamıza rağmen, belki Türkiye coğrafyasında Burdur adı çok bilinmemesine rağmen, çoğu önde gelen reklamı çok yapılan illerin ihracat rakamlarının önündeyiz.

Ekim ayı itibariyle baktığınız zaman Burdur’da sonraki illeri saymak istiyorum, Rize bizden sonra, Çankırı, Giresun, Çorum sanayisi güçlü bir il olmasına rağmen, Osmaniye, Bolu, Şanlıurfa, Adıyaman, Düzce, Bilecik, Kastamonu, Aksaray, Iğdır, Kırklareli, Sivas, Nevşehir, Niğde, Van ve en sonuncu da 45 milyon dolarla Artvin ilimiz yer alıyor. Burada baktığımızda nüfus anlamında bizi geçen ve katlayan büyük illerin ihracat rakamlarının bizden düşük olması ve bizim onların önünde olmamız, Allah’a çok şükür iyi noktada olduğumuzun bir göstergesidir. Bize en yakın il Diyarbakır, 155 milyon dolarla bir üst sırada yer alıyor. Sınıra yakın illerimizden bir tanesi, ihracatta çok kötü değiliz çok şükür tabi ben TÜİK rakamlarından bahsediyorum. Bu rakamların biz çok çok üzerindeyiz,

Burdur ihracat rakamları olarak, bunların çoğu bizim ilimizde gösterilmeyen rakamlarımız da var, birçok doğal taş ve mermer ihracatı yapan firmalarımızın çoğu, vergi kayıtları da dahil olmak üzere başka illerdedir, bunlardan kaynaklanan bir düşüş yoksa bizim 300-350 milyon dolar civarında ihracat rakamımız olduğunu biliyorum. Onu da burada ifade etmekte bir sakınca görmüyorum.

İthalat rakamlarımıza baktığımızda, 39 milyon 844 bin dolar, yani biz yüzde 70, fazla veren iller arasındayız. Mermercilik sektöründe 8-9 bin istihdam sağlanıyor. Yine vergilerimize baktığımız zamanda Burdur iller arasında çok iyi durumdadır, hem tahsilatta, hem de vergi ödemede, gelir vergisi tahakkuku 2016 yılında 244 milyon 513 bin TL’dir, kurumlar vergisi payı bunun içinde 74 milyon 725 bin TL, toplamda KDV tahakkuku, gelir vergisi ve kurumlar vergisi olmak üzere 513 milyon 623 bin TL, 2016 yılında Burdur’da vergi toplanmış, bunlar ciddi rakamlar, yine ilçelere göre oranlarımız var. 2016 yılında 261 bin 401 kişi Burdur merkez nüfusumuz, 2018’den 2016’ya baktığımız zaman 247 binden, 261 bine çıkabilmişiz, yani orada da artış devam ediyor.

Öğrenci istatistik rakamlarımızda Allah’a çok şükür o arzu ettiğimiz rakamları bulmaya yaklaşıyoruz. İşte 19 bin 666 merkezde öğrencimiz var, genel toplamda da 33 bin civarında ilçelerimizle birlikte öğrencimiz var. bu da ciddi bir gayretli çalışma olduğunu düşünüyorum çünkü 2006 yılında kuruldu üniversite, 11 yıl içinde toplam 6 bin öğrenciyi, 32 bin öğrenci sayısına çıkarmıştır. Burada da ben iyi yönde gittiğimizi düşünüyorum, buradan da üniversitemize ve yetkililere yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Allah’a çok şükür Burdur’umuz, tabi zaman zaman eleştirilerimiz oluyor, belki bu eleştirileri de yapmakta haklıyız zaten eleştiri yapmazsak o güzelliklerin farkında olamayız. Ben çok kötü bir durumda olmadığımızı düşünüyorum Burdur olarak, hem ekonomik yönden, hem kültürel anlamda Allah’a çok şükür Burdur yaşanabilir kentlerden bir tanesidir” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜKSELİYOR

Burdur’da son zamanlarda inşaat sektörünün yükseldiğini ifade eden Başkan Keyik, “En önemli sektörlerimizden bir tanesi de son yıllarda gelişen inşaat sektörümüz, çok ciddi ekonomiye katkı sağlıyor. Sıcak para akışını sağlayan bir sektördür, çok kalemi olan, yap-sat olayları günümüzde fazlalaştı, insanların gayrimenkulleri değer kazanmaya başladı. Bu da Burdur vatandaşına ekonomik anlamda katkı sağladı. Kentsel anlamda a güzel işler yapılıyor. İnşallah bunları görmemiz lazım, eleştirmek kolay, eleştirirken tamam senin gözünün üstünde kaşın var, peki kaşı alalım yerine ne koyacağımızı da söylememiz gerekiyor, çok fazla da eleştirileri yaparken kırıcı olmaktan ziyade, yapıcı olmamız gerekiyor” diye konuştu.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Birlik ve beraberliğin önemini belirten Başkan Keyik, “İnşallah bundan sonra en önemlisi de birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu dönemden geçiyoruz, hem ülkemiz adına, hem ilimiz adına, Rifat başkanımızın bir sözü vardır, bunu her konuşmasında dile getirir, gelişen şehirlere baktığın zaman altında şunu görüyorum, ilin valisi, ilin milletvekilleri, ilin belediye başkanı, ilin sivil toplum örgütleri başkanları bir arada çalışma yağabiliyorlarsa, o ilin çok hızlı geliştiğini hep birlikte görebiliyoruz, onun için bu tür birlikteliklerimizi ortaya koymamız lazım, sağlamamız lazım, bunların ilimize faydadan başka bir şey getirmediğini hep birlikte bilmemiz lazımdır” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive