İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH) Burdu rŞubesi tarafından başlatılan ve gıda, kışlık kıyafet, halı, soba ve battaniyenin yer aldığı yardım tırı Suriye’nin İdlib kentine doğru yola çıktı.

Tırın gidişi nedeniyle düzenlenen törene İl Müftüsü Enver Türkmen, Memur Sen Başkanı Murat Bulut, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan ile İHH Gönüllüleri katıldı.

İHH Burdur Şube Başkanı Hüseyin Çetinkaya “Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü.
Dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden savaşlar, çatışmalar, kuraklık, doğal afetler, siyasi ve ekonomik problemler gibi nedenlerle milyonlarca insan çok zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor.
Dünya İnsan Hakları Günü’nde dünyanın insan hakları karnesine bakıldığında özellikle bazı coğrafyalarda kan ve gözyaşının arttığı bir dönemi yaşıyoruz.
Gönül coğrafyalarımız olan Filistin’de, Yemen’de, Suriye’de, Libya’da, Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Kudüs’te yaşanan acılar bugün hala tazeliğini koruyor.
2020 yılında göç yollarında ve mülteci teknelerinde yaşamını kaybeden savaş mağdurları ve ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca mülteci var.
Bir tarafta sınırsız imkânlara ve zenginliklere sahip olan ülkeler varken diğer yanda en temel gıdaya ve temiz suya ulaşamayan ülkeler ve insanlar var.
Her geçen gün binlerce insan yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmaktadır.
İnsanlık adına utanç verici bu tablo bizlere, uluslararası toplumun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin temsil ettiği ilkeleri ve hassasiyetleri benimseme ve yerleştirme konusunda halen alması gereken çok ciddi bir mesafe olduğunu gösteriyor.
Günümüzde uluslararası toplumların ve kurumların suskunluğundan cesaret alan bazı devletler, kurumlar ve kişiler işgal ve zulüm politikalarına pervasızca devam etmektedir.
Komşumuz Suriye’de 2011’den bu yana savaşta 600 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. 12 milyon kişi mülteci konumuna düştü. Ülkede kalanların 11 milyondan fazlası ise insani yardıma muhtaç durumda. Evlerin üçte ikisi yıkıldı.
Kış geldi. Mülteci kamplarında ve harabe şehirlerde insanlar ağır kış şartlarından olumsuz etkileniyor. Soğuk ve Koronavirüs salgını mülteci kamplarındaki insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur bırakıyor.
Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar. Hâlen çadır kamplarda yaşayan on binlerce insan bulunuyor.
Bugün Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde yaşıyor. Onlar sadece yokluğu değil acıyı da yaşıyorlar.
Soğuk ve karanlık içerisindeki Suriye zindanlarında binlerce masum kadın ve çocuk yıllardır özgürlüklerine kavuşacakları günü bekliyor.
İHH İnsani Yardım Vakfı, bugüne kadar milletimizin destekleriyle milyonlarca kişiye yardım ulaştırdı ve ulaştırmaya devam ediyor. Bizlerde Burdur İHH İnsani Yardım Derneği olarak yardım çalışmalarını öncelikle ilimizdeki yetim ve yoksullara aktarmak suretiyle hangi mahallede, hangi köyde, hangi ülkede sıkıntıya düşmüş kardeşlerimiz varsa el uzatıyor yaralarına merhem olmaya çalışıyoruz.
Şimdi de “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” diyerek kışın zor şartlarında çadırlarda kalan Suriyeli mazlumlar için bir yardım kampanyası başlattık.
Bu özel günde ülkemizin 81 ilinden yüzlerce insani yardım TIR’ı mazlumlar için yola çıkıyor. Yıllardır zor şartlar altında ve imkânsızlıklar içinde yaşamak zorunda kalan kadınları, yaşlıları çocukları ve kimsesizleri asla yalnız bırakmayacağız.
İHH kurulduğu günden bu güne kadar bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere çalıştı ve çalışmaya devam ediyor.
Suriye’de çadırlarda yaşayan insanların başta un olmak üzere, gıda, temizlik maddeleri, soba, yakacak, battaniye, sünger yatak, mutfak gereçleri, ev mefruşatı, kışlık giysi, ayakkabı, bebek bezi, süt tozu, bebek bisküvisi, çocuk ve hasta bezi gibi acil ihtiyaçları devam ediyor.
Tüm halkımızdan, kurumlarımızdan ve hayırsever insanlarımızdan beklentimiz bugün başlangıcını yaptığımız bu kampanyaya destek olmalarıdır. Bugün yetim ve öksüz çocukların, kimsesiz kalmış yaşlıların, tedavi olamayan hastaların ve çaresiz kalmış tüm insanların ellerinden tutma zamanıdır.
Yeni evler inşa edelim, çadırları ısıtalım, çocuklara mont ve bot ulaştıralım, gıdasız kalan insanlara gıda ulaştıralım, kapısından ekmek girmeyen kapılara umut olalım. Eğitim görmek isteyen çocuklara kalem olalım, defter olalım, kitap olalım, okul olalım. Onlara umut olalım.
Bugün buradan dünyanın her yerindeki tüm mazlumların yanında olduğumuzu, onları asla yalnız bırakmayacağımızı herkese yeniden haykırıyoruz.
Bu iyilik yolculuğunda bizlerle birlikte olan hazıruna, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen gönül dostlarımıza, teşekkürü bir borç biliyoruz.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun” dedi.

Çetinkaya’nın konuşmasının ardından İl Müftüsü Enver Türkmen dua etti ve yardım tırı İdlib’e doğru yola çıktı.