EkonomiManşetİÇME SUYU’NA YÜZDE 30 ZAM

5 sene ago

Burdur Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında yeni içme suyu fiyatı belirlendi. Dün gerçekleşen meclis toplantısının öne çıkan gündem maddelerinden biri de yini su fiyatları oldu. Burdur’da içmi suyu 1 lira 30 kuruş’tan yüzde 30 zamlanarak 1 lira 70 kuruş’a yükseltildi. Yeni zam önerisine CHP’li üyelerin oylarıyla kabul edilirken, % 30’luk zam önerisine AK Parti ve MHP’li üyeleri karşı çıktı.

Belediye yönetiminin % 30’luk su’ya zam teklifinin özünde iki temel gerekçe var. Birincisi Burdur Belediyesi’nin en büyük gelir kalemi olan su faturalarının ancak % 40’ınını tahsil edilebilmesi. İkincisi de biran önce Belediye’nin gelirlerini artırarak mali yapısını güçlendirip, daha nitelikli içme suyu yatırımlarına kaynak sağlamak. CHP Grubu da bu yaklaşıma destek verirken, AK Parti ve MHP Grubu, önerilen oranın çok yüksek olduğu, enflasyon farkı kadar zam yapılabilceği gerekçesiyle karşı çıktılar.

Başkan Ercengiz: Su paralarının %40’ını tahsil edebiliyoruz

Burdur Belediyesi Halı Sarayı Toplantı Salonunda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında toplanan Aralık ayı Meclis oturumunda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

2015 yılında uygulanacak olan Vergi ve Harç ücretleri görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin ikinci maddesi olan 2015 yılında uygulanacak Ücret ve Tarifelerin görüşülmesi maddesi içeriğinde şehir içi içme suyuna yaklaşık yüzde 30 zam talebi tartışmalara neden oldu.

AK Parti ve MHP Grubu karşı çıktı: ‘Enflasyon farkı kadar zam yapılsın’

Başkan Ercengiz, parti grup sözcülerine gündem maddesi hakkında görüşlerini sunmaları için söz verdi. AK Parti Gurubundan Volkan Mengi, su zammının enflasyon oranından fazla olmasına AK Parti Grubu olarak karşı çıktıklarını dile getirerek, en azından enflasyon oranına yakın bir zam yapılmasını istediklerini belirtti.

MHP Grubu adına konuşan Mehmet Yavuz Kaya ise, Burdur halkının şu anda içtiği kireçli suyun zamlanmasına MHP Gnubu olarak karşı çıktıklarını bildirdi.

Başkan Ercengiz ise su faturalarının yüzde 40’ını tahsil edebildiklerini kaydederek, kısa zaman içerisinde vatandaşa niteliksiz sudan, nitelikli içme suyunu içirmek istediklerinin altını çizdi. “Burdur Belediyesinin vatandaştan 4 milyon tahsil edilemeyen su borcu var” diyen Ercengiz, Belediyenin yıllık 3 milyon su parası tahsil ettiğini açıkladı.Ercengiz, 1,30 liradan 1,70 liraya çıkarılma teklifine karşı çıkan Meclis üyelerine,  Bucak ilçesinde içme suyuna daha fazla zam yapıldığını ve metre küpü 2 lira olduğunu, Afyon ilinde ise içme suyunun metreküpünhün 1,80 lira olduğunu hatırlattı.

Yapılan oylamada içme suyunda % 30’luk zam önerisine Ak Parti’li ve MHP’li üyelere red oyu verirken, CHP’lu üyelerini evet oylarıyla,  oy çokluğuyla şehir merkezindeki içme suyu fiyatları yüzde 30 zamlanarak, 1 lira 30 kuruş’tan, 1 lira 70 kuruş’a çıktı.

Meclis üyeleri, Burdur Belediyesi denetiminde çalışacak Özel Halk Otobüslerine uygulanacak idari ve teknik Yönetmeliğinin 19/a maddesindeki 5+2 yaş sınırının, 7+2 olarak değiştirilmesi yönündeki gündem maddesini görüştüler, bu teklifi  araçların daha yaşlı olması tehlike arz edeceğinden oy birliği ile reddettiler.

İçkili bölge tespiti oylamasında;

AK Parti Grubundan ilginç protesto:

SALONU TERK ETTİLER

Meclis gündeminin son maddesi olan, uzun bir süredir Meclis gündeminde tartışılan içkili bölge tespiti AK Parti’li üyeleri ilginç protestosuna sahne oldu.  AK Parti Grubu, içkili yer bölgesi  oylamasında, Meclis salonunu “Burdur’a hiçbir faydası olmayan şeyi görüşmeyiz” diyerek, salondan ayrıldılar.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliği gereğince, Burdur Merkez Burç Mahallesi, Şehit Özpolat Ceddesinin, Atatürk Caddesi ile Kışla Caddesi arası; kışla Caddesinin Şehit Özpolat Caddesinden, Eski Ortaokul Sokak ve Şeihit Pilot Teğmen Hasan Diker Caddesi ile kesistiği kısma kadar olan bölümün işkili yer bölgesi olarak belirlenmesi hususu Ak Parti’li üyelerin Meclis salonunu terketmesinden sonra, yapılan oylamada CHP’liler evet, MHP’li üyeler hayır oyu verirken, içkili bölgelerin tespiti de oy çokluğu ile kabul edildi.

Ak Parti Grubu içkili yerle ilgili gündem maddesi oylaması bittikten sonra toplantı salonuna geri döndüler. Belediye Meclisi 2014 yılının son toplantısını ilginç bir atmosferde gerçekleştirmiş oldu.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive