“Kısa vade’de Senir uzun vade’de Baraj çözüm olur”

Burdur’da geçtiğimiz Pazar günü planlı genel bakım çalışmaları kapsamında gerçekleşen, büyük tepkilere neden olan elektrik kesintisi ve yol açtığı sorunlar, yerel gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

‘Elektrik Tepkisi’ başlığıyla dün gündeme taşıdığımız, halkın sosyal medya paylaşımlarındaki tepkilerini ortaya koyan haberimiz, enerji kesintisinin ‘zamanlaması, iletişim şekli, duyurulması ve ek trafo yatırımı’ eleştirileri, geniş yankı buldu.

Geçtiğimiz Pazar günü şehrimizde gündüz saatlerinde gerçekleşen elektirk kesintisi, son üç gündür, beraberinde su sorununu ağırlaştırdı.           

 ‘Küresel ısınma, kuraklık’  Burdur’da yer altı su seviyelerindeki düşüşe de neden olunca, şehrimizde yaz aylarından bu yana yaşanan su sıkıntısı, elektrik kesintisiyle birlikte  iyice arttı. Elektrikler olmadığı için, pompalar tam anlamıyla randımanlı çalışmadığı için, elektrikler geldikten sonra birden artan su tüketimi, su stokunu tüketti.

Gazetemize konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, su meselesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Burdur kent merkezinde saniyede 300 litre su’ya ihtiyaç var” diyen Başkan Ercengiz, elektrik kesintisinden sonra ana depolarda yaşanan su kaybından dolayı, su sıkıntısının arttığını belirtti.

İçme suyu’ndaki sorunlar hakkında konuşan Başkan Ercengiz, “Hepinizin bildiği gibi, küresel ısınma, kuraklık tehlikesi küresel boyutta, tüm dünyanın, korona salgınında olduğu gibi ortak bir sorunu. Ne yazıkki; ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz son yıllarda, özellikle de bu sene küresel ısınma problemini, iklim değişikliği sıkıntılarını, kuraklık tehdidini derinden hissediyor, yaşıyor. Tüm bunların üstüne geçtiğimiz pazar günü gündüz kuşağında 8 saatlik enerji kesintisi, elektriklerin olmayışı, su stoklarımızda üç’te bir kayba neden oldu. İki aydır ana depolarda yaşadığımız su sıkıntısından dolayı, yedeklemeye, su stoku çalışmalarına ağırlık veriyorduk. Pazar günkü elektrik kesintisi, iki aydır yapmaya çalıştığımız yedeklemeye, su stokunun erimesine neden oldu, pazar akşamı stok tüketildi. 4 – 5 gün içerisinde normal seviyelere döneriz” diye konuştu.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, içme suyu’ndaki sorunların çözümü için kısa vadede Senir alternatifini, uzun vadede ise; kalıcı çözüm için, yer üstüne stoklanmış içme suyu barajı yatırımını işaret etti.

SENİR SUYU PROJESİ DEVREYE SOKULMALI

İçme suyu’ndaki problemleri kısa vadede çözüme kavuşturmak için, Senir su’yunun mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Ercengiz, “İlbank ile geçmiş dönemlerde başlatılan Senir göl geçiş projesi masaya yatırılıp, bu proje bir an önce devreye alınmalı” dedi.

NİHAİ ÇÖZÜM; BARAJ

“Senir su’yunun da uzun süreçte çare olmayacağını, asıl, nihai çözümün yer altı su kaynaklarından değil, yer üstüne stoklanmış içme suyu barajı olduğunu” vurgulayan Ercengiz, baraj yatırımına odaklanmak gerektiğini sözlerine ekledi.