GündemManşetSiyasetİçişleri Bakanlığı’ndan İZDES projesi; Vatandaş odaklı hizmet seferberliği

7 ay ago

Son yıllarda ürettiği, hayata geçirdiği projelerle, etkin ve verimli hizmet sağlayan İçişleri Bakanlığı, toplum yararına yönelik, insan odaklı, insanların hayatını kolaylaştıracak uygulamalara, çalışmalara ağırlık vermeye devam ediyor.

Bu çalışmalar kapsamında; İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Erdil başkanlığındaki 12 kişilik ekip, ilimize gelerek İZDES (İzleme Değerlendirme Sistemi) projesini geniş bir şekilde ele aldı, değerlendirdi. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve beraberinde yer alan heyet İZDES Burdur çalışma ziyareti kapsamında; 21 Ekim 2019 Pazartesi günü Burdur’da Bakanlığa bağlı birimlerdeki iş süreçlerini izleme, hizmet alan vatandaşların memnuniyet düzeyini yerinde gözlemleme, belirli konu başlıklarında birimlerin çalışmalarının izlenmesi, önemli tesis, uygulama ve yatırımların görülmesi kapsamında kurum ziyaretlerinde bulundular.

Dün de Bakan Yardımcısı Erdil baş- kanlığındaki heyet, Vali Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret etti, Bakanlık hizmetlerini değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Bakan Yardımcısı Erdil, Valilik’te düzenlediği basın toplantısında İZDES ve Burdur izlenimlerini anlattı.

Dün öğleden sonra STK’lar ile Değerlendirme Toplantısı da yapan (il’deki ilgili sivil toplum örgütleri, sanayi odası, ticaret odası, ticaret borsası, ilgili meslek örgütleri) ve iş adamlarının katılımıyla ilin istihdam, sanayi, tarım, üretim ve ekonomi ile eğitim, sağlık, kültür vb. sosyal konulara, ilişkin olarak değerlendirme) İçişleri Bakanlığı heyeti, esnaf ziyaretleri ve şehit yakınları ve gazileri ziyaretle Burdur turunu tamamladı.

Bakan Yardımcısı Erdil İZDES Projesi hakkında Burdur’da şu açıklamayı yaptı:

“İçişleri Bakanliği olarak, kamu hizmetlerinin kaliteli, hizli, verimli ve ekonomik bir şekilde sunulmasi, yönetimde katilimin sağlanmasi, bürokratik süreç ve işlemlerin azaltilarak, vatandaş memnuniyetini esas alan yönetim anlayişinin ortaya konulmasi temel hedefimizdir.

Bu hedef doğrultusunda; sayın Bakanımızın talimatları ile İçişleri Bakanlığında İzleme ve Değerlendirme Sistemi Projesinin uygulanmasina başlanmıştır. Vatandaş odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde Bakanlığımız  taşra birimlerinin hizmet kapasitelerini ölçmek, merkez ve taşra birimleri arasındaki iletişimi geliştirmek, sahadaki görüş ve önerileri doğru şekilde merkeze iletmek ve valiliklerimizdeki iyi uygulama örneklerini paylaşmak üzere İZDES (izleme değerlendirme sistemi) projesi’ni başlattık.

Bu projenin birinci aşamasinda, 81 ilimizi ziyaret ederek 4.000’e yakın personelimizle bir araya geldik. Bu ziyaretler sonucunda sorunlarla ilgili öneriler de geliştirilerek hazırlanan raporlar illerle paylaşılmış ve önerilerin hızlıca hayata geçirilmesiyle ilgili talimatlar verilmiştir.

Projenin ikinci aşamasının teması, ise “vatandaş odaklı hizmet seferberliği” olarak devam etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın “devleti temsil etmek, milletin gönlünü kazanmakla olur” ifadeleri doğrultusunda İçişleri Bakanlığı olarak Valiliklerimizde başlattığımız ‘’vatandaş odakli hizmet seferberliği’’ kapsamında, bütün bürokratlarımızla sahaya iniyoruz.

Bakan Yardımcıları Başkanlığında Bakanlığımiz üst yöneticilerinden ve uzmanlardan oluşan 9’ar kişilik heyetlerle 53 ilimizde ziyaret programlarımız gerçekleştirilmiş olup, bugün 54. ilimizde bulunmaktayız. Kalan 27 ilimize en kısa sürede ziyaretler gerçekleştirilecektir.

Vatandaş odakli hizmet seferberliği, öncelikle “dinleme ve empati” prensibi üzerine kurgulanmiş bir projedir.

Bu proje kapsamında  bakanliğimizca uygulanan halk toplantları, il ekonomi toplantıları, muhtar toplantıları ve muhtar bilgi sistemi, trafik güvenliği, uyuşturucuyla mücadele, okul güvenlik koordinatörlüğü, okul servis araçlarının denetlenmesi gibi proje ve uygulamalar hakkinda,ticaret sanayi odaları ve borsaları, esnaf ve sanatkâr odaları, ziraat odaları, muhtarlar, okul aile birlikleri ve sivil toplum örgütleri ile biraraya gelmeyi, görüş alış-verişinde bulunmanın yanında valiliklerimizin iletişim ve işbirliği kapasitesini de değerlendirmeyi amaçlıyoruz.

Bu projenin amaçlarından bir diğeri de Bakanlığımız birimlernce sunulan em- niyet, asayiş, trafik, 112 acil çağrı, nüfus, göç vb. hizmetlerden yararlanan vatandaşlarımızla birebir görüşmek suretiyle hizmet kalitemizi ve vatandaş memnuniyetini ölçmek olarak belirlenmiştir.

Bu çalışmanin çıktısı, 81 İl Valiliğimizin tamamına ait ve somut görüşmelere, ziyaretlere dayalı bir değerlendirme rapo- ru olacaktır.

Hedefimiz, bu raporlar doğrultusunda geçmiş medeniyetimize ve gelecek vizyonumuza uygun merkezi ve yerel düzeyde yönetim politikalari ve stratejileri oluşturmak suretiyle vatandaş memnuniyetini arttırmak ve hizmet kalitesini yükseltmektir.

İZDES projesi’nin ikinci aşaması olan vatandaş odaklı hizmet seferberliği’nin hayirli olmasini diliyor, görüş ve önerileriyle bize yol gösterecek aziz milletimize şimdiden teşekkür ediyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive