EkonomiManşetİBRAHİM ZEKİ BURDURLU CADDESİ’NDEN; Kargocular memnun, Müşteriler şikayetçi…

5 sene ago

Kargo firmalarının İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi’ne taşınmasıyla İsmet İnönü Bulvarı’nda trafik rahatladı. Kargo firmaları caddeye taşınmaktan memnun, müşteriler açısından   aynı şeyi söylemek pek mümkün değil… Vatandaşlar, kargo müşterileri firmaların şehir merkezine daha yakın bir noktada olması gerektiğini savunuyor.

MÜŞTERİLER ŞİKAYETÇİ

Kargo firmalarının İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi’ne taşınmasının ardından Yenigün, o cadde de firma yetkilileri, müşteriler ve cadde esnafı ile görüşerek görüşlerini aldı. Kargo firması yetkilileri, daha rahat bir cadde olması nedeniyle, yeni yerlerinden memnun. Ancak, vatandaşlar göndermek istedikleri kolileri, şehir merkezine yakın olmadığı için firmaya getiremediklerinden, evden aldırmak durumunda kaldıklarından yakınıyor!

Gazetemize görüşlerini dile getiren vatandaşlardan Himmet Kaya, kargo firmalarının taşınmasından dolayı sitem etti. Şehir merkezindeyken, vatandaşların kargoya daha kolay ulaşabildiğini söyleyen Himmet Kaya, “Kargolar için trafiğin rahatlaması için daha iyi oldu ama vatandaş açısından pek iyi olmadı.” dedi.

KARGOCULAR İÇİN BULUNMAZ NİMET

Cadde esnaflarından Yıldıray Öz, Burdur halkı için uygulamanın olumlu olduğunu belirterek, kargo firmalarının önceki yerlerinde caddenin dar olduğuna dikkat çekerek, “Kargocular için bulunmaz nimet. En azından vatandaş buraya geldiğinde aracını rahatlıkla koyabiliyor. ” diye konuştu.

YAZIK GÜNAH DEĞİL Mİ?

Caddenin geniş olması nedeniyle firmalara yettiğini söyleyen Yıldıray Öz, 5 yıl sonra ana caddenin daha da genişleyeceğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Şu kaldırıma bakın. Bu kaldırımdan iki araba rahat geçer. Yazık, günah değil mi? Yarın bir daha düzenleyecekler kaldırımları, bir daha asfalt dökecekler. Bu para vatandaşın cebinden çıkıyor. Bunun alt yapısını tam yapsınlar.

HER YERE BÜYÜK MARKET AÇILIYOR

Bu caddede düne kadar kargocular yoktu. İn cin top oynuyordu. Gelen işini görüp gidiyor zaten. Esnafa katkısı yok. Bakın burada büyük alışveriş merkezleri açılıyor. Burada ben 150 ekmek satıyordum. Benim ekmeğimin 50’sini onlar satmaya başladılar. Onlara kabahat bulmuyorum. Benim muhatabım Belediye Başkanı. Belediye Başkanı ilgilenecek. Yarın buraya başka alışveriş merkezleri gelecek. Her yere bakkal dükkanı gibi market açıyorlar. Türkiye’nin bel kemiği esnaf değil mi? Büyük esnaf, bu marketler vergi mi veriyor? Vergi rekortmeni diyorlar. Verir tabi. Devlette ona göre bunlara imkan sunuyor. Gidişatımız iyi değil ama Allah sonumuzu hayır etsin.”

HERKES MEMNUN

Esnaflardan Erkan Erboyacı, uygulamayı destekleyenlerden. Vatandaşların memnun olduğunu dile getiren Erboyacı, “Vatandaşlar memnunlar. Trafik sıkıntısından dolayı vatandaş mağdurdu, burada olmamızdan memnunlar. Kargo sahipleri de müşteriler memnun. Esnaf olarak bizim de kargolarımız yakınlaştı.” görüşünü dile getirdi.

KOLİSİ OLANLAR GETİREMİYOR

Kargocu Nevzat Kutlar ise, caddeye taşınmalarının kargocular açısından olumlu olduğunu ancak vatandaşların şikayetçi olduklarını belirtti. Müşterilerin, kolilerini kargoya kadar getiremediklerini, caddeye ulaşım sorunu olduğunu söyleyen Kutlar, “Kolisi olanlar getiremiyor, daha çok alım talebinde bulunuyorlar. Günde koli alınması için en az üç telefon geliyor. Ulaşım sıkıntısı var. Alternatif sokakların, caddelerin birbiriyle bağlantısı yok. Caddemiz güzel, sakin ama buraya sadece iki tane giriş var. Yayayla ilgili direkt bağlantılı alternatif bir yol olması lazım. Burada bir banka olsa, mağaza, telefoncu olsa, o esnafa kargoların faydası olur. Kargodan çıkan buralarda alışveriş yapabilir. Buranın hareketlenmesi, yerinin bilinmesi bayağı zaman alır.” dedi.

CADDEDE DÜZENLEME YAPILMALI

Kargo firması yetkili Mustafa Aktan da, taşınmanın firmalar açısından olumlu ama müşteriler açısından sıkıntılı olduğunu dile getirdi. Caddenin geniş olmasının avantaj olduğunu dile getiren Mustafa Aktan, “Müşteri kargonun içine girmiyor. Çalınma olayları azaldı. Ama müşteri buraya gelmiyor. Müşteri buraya kargo getirmiyor. Herkesin kargosunu evinden almak durumunda kalıyoruz. Sonuçta Belediyemizin verdiği bir karar. Bir şey deme hakkımız yok. Vatandaş zamanla alışacaktır. Cadde de bir düzenleme yapılmalı. Kaldırımlar düzenlenmeli.” görüşünü savundu.

Firma yetkilileri caddede yer alan yeni binaların iskan sorunu olmasından ve yüksek kiralardan da şikayet etti.

BAŞKAN ERCENGİZ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN DESTEK SÖZÜ VERDİ

Kargo firmaları yetkilileri ve vatandaşların görüşlerini almamızın hemen ardından, bize iletilen talepleri Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e ilettik. Kargo firmalarının ilettiği, binalarda iskan sorunu olmasıyla ilgili sorunları çözebileceklerini belirten Başkan Ercengiz, “Bölgesel ya da alansal sorun varsa yaparız. Mesela binanın projeye uymayan birçok yeri vardır, buranın iskan sorunu var, ‘bunu çözün diyen’ bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değil. Dükkanda hiçbir problem yoksa kısmi iskana da izin veririz. Kargocu dostlarımızı bizi kırmadılar ve talebimize cevap vererek o caddeye taşındılar. Aslında çok erdemli bir hareket yaptılar. Artık İsmet İnönü Bulvarı ve etrafındaki caddelerde trafik çok yoğun olmuyor. Arkadaşlarımız da oradan rahatsızdı. Onların işlerini kolaylaştırabilmek için halk otobüsü sefer saatlerini yarım saate düşürdük. Ben orada sirkülasyonunun artacağını düşünüyorum. Onların sorunlarının çözümü için elimizden geleni yaparız.” şeklinde konuştu.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive