EkonomiİlçeManşetİbecik’te kıraç topraklar yeşile bürünecek

5 sene ago

İlimiz Gölhisar ilçesi İbecik Gölet’i ve Sulaması: 1,27 milyon m³ depolamalı gölet ile İbecik köyüne ait toplam 2670 dekar zirai arazi sulamaya açıldı. DSİ (Isparta) 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun, gölet ve sulama yatırımıyla İbecik’de kıraçların su ile hayat bularak yeşile bürüneceğini ifade etti. Coşkun, arazilerdeki su taşkınları, yerleşik alanlardaki su kaçağı zararları, vahşi sulamadan doğan toprak zararları önlenmiştir. Arazilerde damlama ve yağmurlama sistemi ile enerji maliyeti, işçilik maliyeti, en önemlisi su tasarrufunun ve üretimdeki verim artışını gözlemlediklerini vurguladı.

Bölge Müdürü Coşkun Gölhisar İbecik Gölet’i Sulamasının işletmeye açılmasıyla birlikte milli ekonomiye yılda 2.108. 300 TL fayda sağlaması hedeflediklerini vurguladı.

İBECİK’TE SU İLE GELEN BEREKET SEVİNCİ

Gölhisar İbecik Köy Muhtarı Ramazan Ülgen, köylerine yapılan İbecik Gölet ve Sulamasıyla köy halkının yıllardır kıraç topraklarının su ile hayat bulduğunu ve tarım arazilerinin değerlendiğini açıkladı. Gölhisar İbecik Sulama Birliği Kooperatifi Başkanı Tevrat Eskin, yıllardır vahşi sulama yaptıklarını ve arazilerin yamaç olmasından dolayı Su kayıplarının yaşandığını ve toprağın verimsiz hale geldiğini ifade etti. Başkan Eskin ‘vahşi sulama ile sezonda tek ürün alabildiklerini ama kapalı sistem ile sezonda iki ürün alarak ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını’ açıkladı.

İBECİK’TE ÇİFTE BAYRAM

Eskin, “yapılan Gölet İbecik köy halkı tarafından adeta bayram havasının yaşanmasına neden olmuştur” dedi. Eskin ve Muhtar Ülgen Gölet’in yapılmasında emeği geçen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz’e DSİ 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun’a, ve emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive