Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kayıplarını önlemek amacıyla IBAN ile yapılan ödemeleri sıkı bir şekilde denetliyor. Artık fiş kesmeyenlere her bir fiş için 3 bin 400 TL'lik özel usulsüzlük cezası uygulanacak. Fatura kesmeyenlere ise her bir fatura için, belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10'u oranında 3 bin 400 TL'den az olmamak üzere özel usulsüzlük cezası kesilecek.

kredikarti

Erkılınç: Basınımız gerçekçi bir çözüm bulmalı Erkılınç: Basınımız gerçekçi bir çözüm bulmalı

İşletme Hesapları Detaylı Bir Şekilde İnceleniyor

Denetim kapsamında, işletmelerin ve işletmelere ilişkin tüm hesaplara IBAN yoluyla yapılan transferler detaylı bir şekilde incelenecek. Bu inceleme sadece işletme sahiplerinin hesaplarını değil, aynı zamanda yakınlarının ve çalışanlarının hesaplarını da kapsayacak. Ayrıca kiralama yoluyla kullanılan hesaplar da denetim kapsamına alınacak.

Banka hesap hareketleri, tapu kayıtları ve araç sicilleri gibi çeşitli verilerden yararlanılarak detaylı denetimler yapılacak.

günlük yol ve yemek parası

Vergi İncelemeleri ve Cezalar Artacak

Beyan edilmemiş gelirler vergi kayıplarına neden olduğu için vergi incelemeleri artacak ve yapılan tespitler doğrultusunda dönem matrahları dikkate alınarak vergi cezaları uygulanacak. Bu önlemlerle birlikte, vergi kayıplarının önlenmesi ve vergiye uyumun artırılması hedefleniyor.

Editör: Hatice Kübra Savaş