Genel‘HUZURLU KENT’ BURDUR (İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, 2015 yılını değerlendirdi)

5 sene ago

Burdur İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, şube müdürleri ile birlikte düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında, Emniyet’in 2015 yılı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

2015 yılında yürütülen faaliyetlerle ilgili verileri paylaşan İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, “Burdur’un huzurlu bir kent” olduğu vurgusunu yaparken, Emniyet’in yürüttüğü hırsızlık ve dolandırıcılık olayları ile ilgili faaliyetleri, çocuk ve gençlerin güvenli bir hayat sürmeleri ve geleceklerini güvenli hale getirmek için sürdürdükleri ‘ÇOGEP’ projesi, trafik kazalarını önlemek için alınan tedbirler gibi ana başlıklarda açıklamalarda bulundu.

Toplantı 30 Aralık Çarşamba sabahı  Polisevi’nde düzenlendi. Burdur il merkezinin yanı sıra, ilçelerden de basın mensuplarının katıldığı kahvaltılı toplantıda, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Burdur’un ‘Huzur Kenti’ olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı.

“Burdur’un asayiş yönünden Türkiye’de en rahat, en sorunsuz illerin başında geldiğini” vurgulayan, “bu durumun Burdur’un sosyal yapısından kaynaklandığını, Emniyet güçlerinin özverili çalışmalarıyla huzur kenti imajının pekiştiğini” belirten Özüdoğru, “Türkiye’de nüfus başına 400 kişiye bir Polis düşerken, bu sayının Burdur’da 161 kişiye bir Polis olduğunu, bu sayının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunun” altını çizdi.

Geçen yıla göre personel sayısında artış yaşandığını, bir personelin bile artmasının daha etkin görev için önemli olduğunu söyleyen Özüdoğru, bu sayıyı daha da güçlendirmek istediklerini, ilçelerde de etkin görevler için daha fazla personele ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Özellikle 2000’li yılların başından itibaren dünyanın her bölgesinde meydana gelen değişim ve dönüşümlerin, toplum üzerinde değişimlere neden olduğu gibi, toplumun hayatiyeti için vazgeçilmez olan güvenlik sektörünün de önemli derecede etkilediğini belirten Özüdoğru; “ Toplumun beklentilerinin değişmesi, toplumsal olayların ve etkilerinin artması, demografik yapıdaki değişimler, siber suçlar gibi farklı suç türlerinin ortaya çıkması, kaçakçılık olaylarındaki artış ve teknolojik yenilikler gibi faktörler güvenlik teşkilatlarının yapmış oldukları işleri daha karmaşıklaştırmış ve zorlaştırmıştır.” dedi.

‘VATANDAŞIN ‘GÜVENLİK’ İHTİYACINI SAĞLAMAK ÖNCELİĞİMİZ’

Burdur Emniyet Müdürlüğü olarak, bu gelişime ayak uydurulması ve değişen suç çeşitleri ile mücadele edebilmesi adına problem odaklı çalışmanın önemine değinen Eyüp Özüdoğru; “Değişen suç çeşitleri ile mücadele edilebilmesi adına problem odaklı çalışarak, Maslow’un ihtiyaçlar piramidinde 2. sırada yer verdiği, varlık nedenimiz olan vatandaşımızın GÜVENLİK ihtiyacını sağlamak amacına yönelik öncelikle suç öncesi polisiye tedbirlerin planlanması yapılmakta, koordine edilmekte ve taktikler sürekli olarak güncellenmektedir. Güvenlik hizmetinin insan haklarına saygılı, evrensel değerlere uyumlu ve katılımcı bir anlayışla yerine getirilmesine çaba sarf edilmektedir.”dDiye konuştu.

2015 YILI PROJELERİ ‘TELEFONUNUZ KABUSUNUZ OLMASIN’ PROJESİ

İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, cep telefonu, internet ve benzeri kitle iletişim araçları ile gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarına karşı halkı bilgilendirmek, toplumun her kesimini çözüme dahil etmek ve bu konuda toplumsal duyarlılığı oluşturmak amacı ile başlatılan ‘Telefonunuz Kabusunuz Olmasın’ projesi kapsamında, 11.154 kişiye ulaşıldığını ve 6.440 broşür dağıtıldığını aktardı.

Özüdoğru’nun 2015 Yılı Projeleri ile ilgili açıklamasının konu başlıkları şunlardan oluştu:

‘HIRSIZLIK VE DOLANDIRICILIK OLAYLARI İLE İLGİLİ TEDBİRLER’

“Vali, Kaymakam, Hakim, Savcı, Polis, Asker gibi mesleki ünvanları kullanılıp kendisine kamu görevlisi süsü vererek para ve ziynet eşyası talep edenlere, hediye kazandınız diye para talep edenlere, terör örgütüne üye olduğunuzu veya bir suça karıştığınızı söyleyerek sizi tedirgin eden ve menfaat sağlamaya çalışanlara, değerinin altında ürün ve hizmet teklifinde bulunanlara, bilginiz haricinde sigortanız olduğunu ve yenilemediğiniz takdirde büyük cezalar ödeyeceğinizi söyleyenlere, Kredi kartı aidatlarını ve kullanılan kredilerin dosya masraflarını geri alma vaadinde bulunanlara, ulusal ölçekte hizmet sunan yayın ve internet firmalarının adını kullanarak çok düşük fiyat teklifinde bulunanlara, karşılık beklemeden yardımda bulunulacağını vaat edip sizden kimlik veya banka hesap bilgilerini talep edenlere karşı broşürlerin hazırlanması.

‘MUTLU OLALIM MUTLU KALALIM’ PROJESİ

Düğünlerde istenmeyen hırsızlık olaylarının önlenmesi ve vatandaşların bilgilendirilmesi için 94 düğünde 202 kişiye ulaşılmış ve 222 adet broşür dağıtılmıştır.

‘MOTOSİKLETİMİ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE KULLANIYOR, ÇEVREYE SAYGI DUYUYORUM’

İlimizdeki motosiklet kullanıcılarının, özellikle yaz aylarında trafik kurallarına uymaları, kask takma alışkanlığı kazanmaları, can ve mal kaybının önlenmesi için uygulanan proje.

‘HEP BİRLİKTE BERABERİZ’ PROJESİ

Yetiştirme Yurtlarımızdan gelerek istihdam edilen personelin önemsendiklerini hissetmelerini sağlamak amacıyla, özellikle 30.09.2015 tarihinde Ramazan ayı içerisinde 42 adet Ramazan paketi ve 4 adet zarf dağıtım faaliyeti gerçekleştirildi.

‘BURDUR’A GÖZ KULAK OLALIM’ PROJESİ

İlimizde meydana gelen dolandırıcılık, hırsızlık, şüpheli şahıs, paket ve şüpheli araç olaylarının önüne geçmek için , 100 temizlik işçisi personeline eğitim ve bilgilendirme çalışması yapıldı.

GÜVENLİ OKUL PROJESİ

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerimizin, okullarda huzur ve güvenliği için, 43 okulda ‘Kişisel Güvenlik, Genel Güvenlik ve trafik’ konularında eğitim verildi.

‘ÇOCUKLARIN YALNIZLIK HİSSİNİ AZALTMAK VE MOTİVASYONUNU ATTIRMAK İÇİN’ PROJE

‘Geleceğiniz Geleceğimizdir’ projesi kapsamında, evlerde ikamet eden 06-17 yaş aralığındaki 36 çocuğa boş zamanları değerlendirerek motive etmek, yalnızlık hissini azaltmak ve değer verildiğini göstermek, rol model oluşturmak gibi çözümler sağlayacak ‘Hayal Ediyorum Üretiyorum’ kursu düzenlenecek. İkinci hedef grubu ise, sosyal desteğe muhtaç ilkokul öğrencileri kenar mahallerde bulunan 6 okuldaki 07-14 yaş aralığındaki 1019 öğrenciye eğitim destek paketi verilecek.

‘OKULLARDAKİ KÜTÜPHANELERE ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ VERİLECEK

İlimizdeki 2 okula şehitlerimizin isminin verileceği Kütüphane, 50 öğrenciye okul kıyafeti, 10 okula kitap yardımı yapılacak.”

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive