GündemManşetHuzur kenti; BURDUR, TEK YÜREK

4 sene ago

‘Huzur kenti Burdur’, geçtiğimiz Pazartesi akşamı örnek bir sınav daha verdi. Burdur’da yaşayanlar, son yıllarda artan kutuplaşma ortamına, bunca gerilime rağmen, gerektiğinde biraraya gelinebileceğini, tek yürek olunabileceğini Pazartesi akşamı ortaya koydular…

15 Temmuz darbe girişiminin ardından bilindiği gibi; sokaklarda, meydanlarda günlerdir yurdun pek çok yerinde halk protestolarını sürdürüyor, demokrasiye sahip çıktığını kararlılıkla haykırıyor…

Burdur’da da devam eden demokrasi nöbetleri geçtiğimiz Pazartesi akşamı 11. gününde ortaya koyduğu geniş katılımla, renkli görüntülere, coşkulu anlara sahne oldu. Burdur Belediyesi’nin düzenlediği ‘Cumhuriyet ve Demokrasi yürüyüşü’ ve akabinde Meydan’da devam eden etkinlikte, yapılan konuşmalar, halkın coşkusu Burdur’dan verilen ortak mesajlar, geceye damgasını vurdu.

Burdur Belediyesi’nin öncülük ettiği Köprübaşı mevkii’nden başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. CHP’lisi, AK Partilisi, MHP’lisi bütün partileri, toplumun tüm kesimlerini biraraya getiren bu etkinlik, Burdur’da son yılların en görkemli, en anlamlı buluşmasına vesile oldu.

Yürüyüşe; ValiŞerif Yılmaz, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı P. Albay Hakan Tutucu, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Burdur Belediyesi’nin çağrısıyla Köprübaşı’nda toplanan yüzlerce Burdurlu, Belediye Bandosu eşliğinde ellerinde Türk Bayrakları ve meşalelerle Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

“Kol kola, omuz omuza olduğumuz sürece bizi kimse bölemez”

Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “15 Temmuz akşamı uzun bir gece yaşadık. Gün aydınlanırken dualarımız bu ülkenin bekası için, çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir ülke için, aydınlık bir Türkiye içindi. FETÖ’cülerin yeni bir düzen kurmak için başlattıkları kalkışma, canını hiçe sayan güvenlik güçlerimiz, askerlerimiz ve vatandaşlarımızla bir bütün olarak engellendi. Hain darbe girişimi karşısında şehit olan vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu ülkenin aydınlık geleceğine inanan biri olarak; demokrasiye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir çetenin, hiç bir örgütün esiri olmayacağını Yüce Türk Milleti hep birlikte gösterdi. Gurur duyuyorum, onur duyuyorum, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan da şeref duyuyorum. Gözü dönmüş caniler, canını hiçe saymış insanlara kurşun atacak, Gazi Meclise, millet iradesine bomba atacak kadar gözünü karartmışlardı. Ama o karanlıktan bugün aydınlığa çıktık. Kimse bu vatanı elimizden alamaz. Biz bu şekilde kol kola olduğumuz sürece, omuz omuza olduğumuz sürece bizi kimse bölemez. Biz bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşayabildiğimiz sürece bu hayat bizim, bu vatan bizim, bu ülke bizim, bu millet bizim” şeklinde konuştu.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker; “Geleceği için çocuklarının yarınlarını garantiye almak için laik demokratik Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmak için yaptığımız çağrıya cevap verip bayrakları ile buraya gelen sevgili hemşerilerim hepiniz hoş geldiniz. Bize Burdurdan Amerika’ya haykırmak imkanını veren Sayın Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler darbelerden çok çektik. En kötü demokratik rejim bile darbeden iyidir. Ne darbe ne dikta derken, bu cümlede özne yoktur. Darbe nerde, kimden ve nasıl, ne şekilde gelirse gelsin CHP olarak her türlü darbenin karşısında durduk, durmaya da devam edeceğiz. 15 Temmuz akşamında darbe girişiminde bulunan terör örgütü FETÖ’nün yargılanacağı kesindir. Ancak Ordumuzun güzel evlatları sadece aldıkları emirleri yerine getirmek olan evlatları Boğaz köprüsünde linç etmeye kalkan vandallar da yargının elinden kaçamayacaklardır” diye konuştu.

Programda vatandaşlara seslenen Vali Yılmaz, “15 Temmuz’da hak etmedikleri halde şanlı ordumuzun üniformasını giyen bazı çapulcuların kalkışması sonucu, ülkemizdeki demokrasiyi ve bağımsızlığımızı ortadan kaldırmaya çalıştılar. Ama hamdolsun o şanlı ordumuzun üniformasını sonuna kadar taşımayı hak eden değerli Silahlı Kuvvetler mensupları, güvenlik güçlerimiz ve aziz milletimizin dik duruşu neticesinde bu çapulcular püskürtülerek kısa süre içerisinde adalete teslim edilmeye başlandı” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki konuşmasında yine ilginç konulara değinen Vali Yılmaz şunları söyledi:

“FETÖ, Terör Örgütünün ülkemizdeki gerçekleştirmeye çalıştığı bu darbe girişimini, kendilerinden değil nereden geldiği belli olmayan emir ve talimatları gözü kırpmadan yerine getirmeye çalışan o aklı satılmış, beyinsiz insanlar bu ülkede darbe yapacaklarını zannettiler. Ama yanıldılar. Bu millet büyük bir mirasın üzerine oturan o ecdadın torunları, Osmanlının torunları onlara geçit vermedi. Dün nasıl Çanakkale de geçit vermediysek, dün nasıl Dumlupınar’da geçit vermediysek, bugünde yine hep birlikte bu şer odaklarına geçit vermedik. Bu şerefsizler, ülkemizin kalbi, Yunanlıların dahi bomba atamadığı Türkiye Büyük Millet Meclisine bomba atma cüretini gösterdiler. Güvenlik kuvvetlerimizin ve özellikle de terörle mücadelede göz bebeğimiz olan Özel Harekat Birliğimizin Daire Başkanlığının eğitim alanını bombaladılar. Cumhurbaşkanlığı Külliyesini bombaladılar. Ama bugün hepimiz şahit oluyoruz ki, hepsi çil yavrusu gibi teker teker toplanıyor ve bunlar adalete teslim ediliyor. Biz Devletimizin anayasa ve kanunlarının gereği bu çapulcuları alıp adalete teslim ediyoruz. O günden bugüne bütün konuşmalarımda devletin yapmış olduğu iş ve işlemleri vatandaşlarımla paylaşmaya çalıştım.

Olağanüstü Hal ilan edilmesinden bugüne ilimizde vatandaşlarımızın normal yaşam şartlarında herhangi bir değişiklik olmadı. Günlük yaşamda ticari hayatta hiçbir değişiklik olmadı. Olağanüstü Hal ile sadece o kalkışmaya yeltenenlerin kendileri, o kalkışmaya yeltenen terör örgütünün tetikçileri, o terör örgütünün yandaşlarına devletin gücünü ve devlet olmanın gereklerini göstererek, FETÖ’cü hainlere gerekli işlemleri yapacağız ve onlara bu ülkeyi dar edeceğiz.

343 KAMU GÖREVLİSİ AÇIĞA ALINDI

O tarihten bugüne ilimizde, özellikle bu örgütle bağlantısı olan kamu görevlilerinin açığa alınma işlemlerini gerçekleştirdik. Bugün itibariyle 343 kamu görevlisini açığa aldık. Araştırması devam edip, bağlantıları ve ilişkileri devam eden kişiler tespit edildikçe açığa almalar devam edecek.

Gözaltı ve açığa almanın sadece kamu ayağı olmadığını belirten Vali Şerif Yılmaz, “sadece kamu ayağı yok. Bunun sivil ayağına da girdik. Bugün itibariyle 19 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 11 tane teröristi yakaladık ve adli mercilere teslim ettik. Her zaman söylediğimiz bir şey var, kendinize güveniyorsanız yargı önünde hesabınızı verin. Yanlış anlaşılmasın, erkekliğe yakışmayan, insanlığa yakışmayan bir şekilde kedinin kaçtığı gibi, köpeğin kaçtığı gibi kaçıyorlar.

Ben onlara diyorum ki gelin adalete teslim olun. Nereye kaçarsanız kaçın, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi ininize kadar girip sizi yakalayacağız. Bu terör örgütüne bağlantılı, irtibatlı, hem maddi, hem manevi destekçisi kim varsa, bu kanser mikrobunu vücudumuzdan atılıncaya kadar bunların takipçisi olacağız. Bunları bu milletin önünden alıp Cezaevine koyuncaya kadar çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Yine bu süreçte bu örgütle bağlantılı dernek, vakıf, sendika gibi sivil toplum kuruluşlarını istifade ettikleri STK’ları da kapattık.

Mesele devletin bekası, İstiklalimiz ve İstikbalimiz olunca gerisi teferruat. Bu olayı duyar duymaz farklı yerlerden aldığımız bilgi üzerine, Vali Konağında hem iktidar, hem muhalefet partisi Milletvekillerimiz, Garnizon Komutanımız, Başsavcımız, Jandarma Komutanımız, Emniyet Müdürümüz ve Belediye Başkanımız olmak üzere hep beraber bu darbe teşebbüsünün karşısında olduğumuzu ifade ettik.

Konutta bulunduğumuz süre içerisinde Jandarma Komutanımıza Konya ilinden telefon geliyor. Kendisinin yeni cunta tarafından sıkıyönetim komutanı olarak atandığını ifade eden FETÖ teröristi ‘emir ve talimat veriyorum’ diyor. Jandarma Komutanımız telefona cevap olarak ‘ben seni tanımıyorum, ben devletimi tanıyorum’ diyerek o şerefsizin yüzüne telefonu kapatmıştır.

Önemli olan bu birlik ve beraberliktir. Bu birlik ve beraberliği Cumhuriyet Meydanında tekrar göstermenin haklı gururunu demokrasi nöbetine başladığımız günden bugüne kadar hep beraber yaşıyoruz görüyoruz. Ben buradan tekrar söylüyorum Burdurlu vatandaşlarıma bugüne kadar gösterdikleri dik duruş için teşekkür ediyorum.”

Vali Şerif Yılmaz’ın Meydan’daki konuşmasının ardından, Milletvekili Göker’i, Garnizon Komutanı , Belediye Başkanı, C. Başsavcısı, Adalet Komisyonu Başkanı, MAKÜ Rektörü, Baro Başkanı, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, Ak Parti ve CHP İl Başkanlarını platforma davet ederek birlik mesajı verdi. Meydan’daki platformda verilen bu fotoğraf karesi gecenin en anlamlı mesajı oldu.

15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne Burdur’un birlik, beraberlik içerisinde tek yumruk olduğunu kaydeden Vali Yılmaz, bu birlik ve beraberliği Burdurlu vatandaşların ülkemize ve dünya’ya gösterdiğini ifade etti. Fethullahçı Terör Örgütünün bu birliktelik sayesinde başarıya ulaşamadığının altını çizdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive