ÇevreEkonomiGündemİlçeManşetSiyasetHükümetimiz Burdur’a çok güzel yatırımlar yapıyor

3 sene ago

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu dün ilimizde yapımı tamamlanan tesislerin açılışı ve yapımına başlanacak olan tesislerin toplu temel atma törenine katılmak üzere Burdura geldi.

Bakan Eroğlu ilk ziyaretini Burdur Valiliğine yaptı. Bakan Eroğlu’nu Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Bayram Özçelik, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, Vali Yardımcıları, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı ve Daire Müdürleri karşıladı.

Burdur Valiliği toplantı salonunda basın mensupları ile bir araya gelen Bakan Veysel Eroğlu; “Burdur’a karşı ayrı bir sempatimiz var. Bizde bu bölgenin evladıyız. Hükümet olarak buraya çok büyük önem veriyoruz. Bakanlığımız Burdura en çok yatırım yapan Bakanlıklar arasında birinci sırada. Bugün 33 tane tesisin temelini atacağız ve bir kısmının da açılışını yapacağız. Bunun toplam maliyeti 146 milyon TL. Bu tesislerin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah Burdurumuza bereket getirir. Bu yatırımlarla 24.700 dekar arazi sulamaya açılacak, Burdurda 3 ilçe merkezi ve 26 yerleşim yeri ile 9.500 dekar arazi taşkınlardan korunacaktır. Buraya her gelişimde müjde verdim. Burdura verdiğimiz müjde sayısı 59.303 Milyon TL. Bugünde elimiz dolu geldik. 50 müjde getirdik 235 Milyon TL. Böylece Burdura yapacağımız tesis sayısı 109 oluyor. Buda 538 Milyon TL. Burdurun içme suyu problemi var. Daha önce burada yapılan tesis çalışmıyor. Burdur gölü içerisinden geçiyor ve her defasında yüzüyor. Biz yeni bir hat yapıyoruz. Bu isale hattının projeleri bitti. Gökpınar mevkii içme suyu kuyularından yıllık 12,5 milyon metre küp su temin edilecek. 21 km isale hattı terfi merkezi, 10.000 metre küp su haznesi yapılacak. İnşallah ihalesi 22 Kasımda 2016 tarihinde yapılacak. Bu sene 736 dekar alanda ağaçlandırma, 500 dekar alanda toprak muhafaza tesisi ve 162 dekar alanda bozuk ormanların rehabilitasyonu yapılacak. 5.270 dekar alanda orman yetiştirme çalışması yapılacak. Bu yıl 1.750.000 fidan üretilecek. Ayrıca ORKÖY kredisi vereceğiz. 1.355.000 TL. orman köylülerimize hibe desteği sağlanacak. Bu sene 7 köyde 450 dekar alanda gelir getirici türle ilgili ağaçlandırma yapılacak. Bugün bunun kurasını da çekeceğiz. Ormanlık alanlarda en yakın köydeki alanı parselliyoruz. 49 yıllığına sertifika veriyoruz. Bakım ve masrafları Genel Müdürlüğümüze ait geliri 49 yıl vatandaşlarımıza ait olacak. İnşallah 7 köyde bu çalışmayı yapacağız. Bu sene 66 km yangın müdahale yolu yapacağız 2016 yılında Burdur merkezde Yangın ilk müdahale ekip binasını yapacağız. Köylüler orman yolu istediler. 25 km orman yolunu bu sene yapacağız. Bizim orman köylülerimiz hasım değil artık hısım. Kucaklıyoruz. Artık Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik. Her şey Millet için. Ormanlar milletin devletin değil. 59 Müjdenin 46’sı bitti. 18 ayda baraj bitiriyoruz. Geçmişte bir gölet 22 yılda bitiriliyordu 45 trilyona. Biz aynı göleti 18 ayda sulaması dâhil 4,5 milyon TL’ye bitiriyoruz. Biz ileri teknolojileri kullanıyoruz. Zamanla yarışıyoruz. Fiyatlar onda bire düştü. Bugün törene gelen vatandaşlarımıza 5 bin tane ağaç dağıtacağız. Hükümetimiz çok büyük yatırımlar getiriyor. Burdur’da 14 yılda 5 milyar TL lik yatırım yapmışız. Şimdikilerle birlikte bu 6.5 Milyar TL’ye ulaşacak” dedi.

TESİSLERİN AÇILIŞI VE TEMEL ATMA TÖRENİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu valilik ziyaretinin ardından Burdurda Orman ve Su İşleri Bakanlığı yatırımı olup, temeli atılacak 24 tesis ve yapımı tamamlanan 9 tesis olmak üzere 146 Milyon TL tutarındaki 33 tesisin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

Törene Vali Şerif Yılmaz, Milletvekili Bayram Özçelik, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bölge Müdürleri, Daire Müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Milletvekili Bayram Özçelik; “ilimizi en çok ziyaret eden bakanımız Sayın Veysel Eroğlu kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bölgemizin bakanı Burdurumuzun asli hemşerisi. Türkiye’nin dört bir tarafında kendilerinin hizmeti ve alın teri var. Başta Cumhurbaşkanımız Türkiye’ye hizmette pedalı süratle çeviriyor. Başbakanımızda aynı süratle çeviriyor. Dolayısıyla Bakanımızda pedalını en süratli çeviren bakanlarımızdan bir tanesi. Tabiî ki Burdur olarak burada bizim şansımız Orman Genel Müdürümüzün yıllar önce Bucak’ta görev yapmış olması. DSİ Genel Müdürümüzün Isparta’da uzun süre görev yapmış olması bizim için büyük bir avantaj. Ben katkılarından dolayı herkese sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Şerif Yılmaz; “İlimize her gelişinizde müjdeler getirdiğiniz. Bugünde bizlere müjdelerle geldiniz. 22 Milyon TL olan 9 tesisin açılışını ve 124 Milyon TL olan 24 tesisin temelini atmak üzere ilimize teşrif ettiniz. Teşekkür ediyorum. Yaptığınız bu yatırımların dışında İl Özel İdaresi tarafından yapılması gereken 6 adet köprümüzün Devlet Su İşleri tarafından yaptırılması, il Özel idaresi tarafından yapılan göletlerin mevcut sulama tesislerinin büyük bir kısmının eski sistem olması ve yenilenmesi gerekmekte bunların yenilenmesi için birliklerde ve kooparatiflerde olan bu tesislerin İl Özel idaresine devri şartı ile % 10 katılım payı almaksızın Devlet Su İşleri tarafından yaptıracağınızın bizlere müjdesini verdiniz. Ben zatıalinize verdiğiniz destekler için Burdurlu hemşerilerim adına saygı ve şükranlarımızı arz ediyorum. İlk defa turizme kazandırılmış olan İnsuyu mağarasının talimatlarınız ve verdiğiniz desteklerle beraber bakım onarım çalışmalarına başladık. Bu kapsamda mağaranın aydınlatma sistemi mağaranın eko sistemine uygun olacak şekilde yenilenecek ve kısa sürede tamamlanacak. Bu yapılan çalışmalar şunu ifade ediyor. Burdur nüfusunun % 34’lük kısmı kırsalda yaşıyor. Bunun % 60 kentlerde yaşıyor. İlimiz eğitim ve tarım kenti. Sulanabilen arazilerin çoğalması ile birlikte ilimiz ekonomisine çok büyük katkı sağladığını ifade etmek istiyorum” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu; “Ben sizlere teşekkür etmek için geldim. Tarihimizin en kanlı alçak terör örgütü FETÖ Terör örgütünün 15 Temmuzdaki darbe girişiminde sizler kahramanca karşı koydunuz ve bütün milletimiz bu darbe girişimini püskürttü. Bu hain darbe girişimi sadece darbe girişimi değil vatanı bölme parçalama işgal etme girişimiydi. Ama Allaha şükür milletimizin kahramanlığı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti cesareti ve tabi Bakanlar Kurulumuzun ve bütün siyasi partilerimizin karalılığı neticesinde bu işgal girişi püskürtüldü. Tabii ki bu hainler gerekli cezayı mutlaka göreceklerdir. Ben buraya hiç eli boş gelmedim. Her gelişimde mutlaka heybemiz dolu olarak geldim. Geldiğim zaman müjde ile geliyoruz. Geçen yıl geldiğimde verdiğim müjde 59 idi. Bu senede tam 50 tane müjde ile geldik. Böylece 109 müjde vermiş oluyoruz. Bu müjdelerin toplam maliyetleri 538 Milyon TL. Hayırlı olsun Burdura ne yapılırsa azdır diye düşünüyorum. Bu seferki 50 müjdenin 42’si Devlet Su İşlerine ait. Burdur’daki bütün barajlar, göletlerin tamamı yapılacak. Biz sözümüzün eriyiz inşallah geçen sefer verdiğimiz müjdeler gibi bu müjdeleri de gerçekleştireceğiz. Artık ormanlar milletin. Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik. Çünkü bizim anlayışımızda şu var her şey millet için. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla ormanları gelir getirici ormanlar olarak kuruyoruz ve en yakındaki köylerde bulunan vatandaşlara bunları dağıtıyoruz. 8 tane de bu şekilde orman teşkilatımızın müjdesi var. Daha önce verdiğim 59 müjdenin çoğu bitti. Kalan 13 tanesini de en kısa zamanda bitireceğiz. İşte biz buyuz. Temel atıyoruz hangi gün hangi saatte açılacağını ilan ediyoruz. Eskiden temeller atılır unutulurdu. Eski Türkiye ile yeni Türkiye’nin farkı şu. Eskiden bir gölet 18 yılda biterdi. Şimdi biz aynı göleti sulaması da dahil olmak üzere 18 ayda bitiriyoruz. 4,5 milyon TL’ye. Onda bir zamanla onda bir paraya. İşte farkımız bu. Gerçekten Hükümetimiz Burdurda çok güzel yatırımlar yapıyor. Yapmaya da devam edeceğiz. Yaptık, yapıyoruz, yapacağız” dedi.

Konuşmaların sonunda toplu açılış töreni gerçekleştirilerek kura ile Orman köylülerine gelir getirici tür sertifikası ve ORKÖY sertifikaları verildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive