EkonomiManşet‘HONAMLI KEÇİSİ’ ARTIK; RESMEN YERLİ IRK

4 sene ago

Toros Dağlarının eteklerinde Yörüklerin geçmişten bugüne taşıdığı Honamlı keçisi, ‘yerli ırk’ olarak tescil edildi. Tescil kararı 17 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Honamlı keçisinin, yerli ırk olarak tesciline ilişkin Yerli Hayvan Irk ve Hatlarının Tescili Hakkında, değişiklik yapılmasına dair tebliğ, 17 Kasım 2015’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan değişiklik ile Tebliğin Tescil Edilen Irk ve Hatlar başlıklı 4. Maddesine “Ülkemizdeki yerli hayvan ırk ve hatlarından Hayvan Irk Tescil Komitesi’nde tescil edilen” ibaresine ek 59 olarak Honamlı Keçisi de eklendi. Tebliğe eklenen Ek-59’da da Honamlı Keçisinin yetişme yerleri ve özelliklerine yer verildi. Buna göre, göçer yetiştiricilerin (Yörük) uzun yıllardır yetiştiricilik tercihleri sonucu oluşmuş bir ırk olan Honamlı Keçisi, Honamlı Yörükleri tarafından Toros Dağları eteklerinde günümüze kadar saf olarak yetiştirildi ve korundu. Honamlı Keçisinin yayılma alanı ise; Antalya, Isparta, Konya, Burdur ve Mersin illerinin Toros Dağları etekleri olarak belirlendi. Ülkemizdeki Honamlı keçisinin sayısının yaklaşık 25-30 bin olduğu belirtilirken, verim özellikleri ise kombine, et, süt ve kıl olarak sıralandı.

Bilindiği gibi son yıllarda ilimizde ve bölgemizde Honamlı Keçisini yeniden canlardırmaya dönük çalışmalar devam ediyor. MAKÜ bünyesinde Mustafa Saatcı (önceki dönem MAKÜ Rektörü) ve Özkan Elmaz’ın yürüttüğü Honamlı Projesi’nde önemil mesafeler alındı.

Kodlama : SadeMedia Interactive