Burdur E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılında açılan tarım ve hayvancılık iş kolu çalışmaları kapsamında, yörük kültürü ile özdeşleşen ve dünyada sadece Akdeniz Yöresinde yaşayan keçi türünün yaygınlaşması amacıyla hayata geçirilen “Honamlı Keçi Yetiştiriciliği” projesi ilk meyvesini verdi.

Verimliliğiyle ünlü ve üstün ırksal özellikleri bulunan Honamlı Keçisi yetiştirilmesi ve yaygınlaşması sağlanarak, hayvancılık alanında yerli ve milli üretimin desteklenmesi yoluyla hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmasının hedeflendiği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile koordineli olarak yürütülen projede 2020 yılı sonu itibarıyla ilk yavrular doğmaya başladı. Şu ana kadar 50 Honamlı Keçisi oğlağı doğdu.

Proje kapsamında Burdur Traktör ve Önyükleyici Fabrikası (Burtrak)’nın faaliyet gösterdiği ve 2015 yılında Adalet Bakanlığı’na 49 yıllığına tahsis edilen arazide yapılan Honamlı Keçi Ağılının birincisinde yaklaşık 337 adet Honamlı Keçisi bulunuyor.

Hayvancılık tesislerine 2021 yılında 2’inci ağıl ve sağımhanenin de eklenmesi planlanıyor. Bu kapsamda yılda yaklaşık 50 hükümlüye iş başında uygulamalı olarak mesleki eğitim alma ve çalışma imkanı sunulacak.