EkonomiManşetHİZMET SEKTÖRÜ BURDUR’DA BÜYÜYOR…

6 sene ago

İstihdamda istikrar sürüyor. Kariyer.net Ekim ayı verileri yılın son çeyreğine girerken istikrarlı tablonun sürdüğüne işaret ediyor. Ekim ayında Kariyer.net’te yayınlanan yeni iş ilanı sayısı, bir önceki yılın Ekim ayına göre %13 artışla 12.668 olarak gerçekleşti. Böylece Ekim ayında 45 bin kişi için yeni iş fırsatı doğdu. Ticaret, Otomotiv, Turizm ve Üretim sektörleri geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 25’lerin üzerinde artış sergiledi.

Hizmet sektörü Anadolu’daki istihdamı arttırdı

Kariyernet’in yeni verilerinde ilimizi yakından ilgilendiren bölüm, hizmet sektörü rakamları oldu. Hizmet sektörünün Anadolu’da istihdamı artırdığının vurgulandığı araştırmada; en çok iş fırsatı sunan şehirler içinde İstanbul yine büyük farkla liderliğini korudu. İstanbul’u sırayla Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Adana, Tekirdağ ve Gaziantep takip etti. Ardahan, Bingöl, Gümüşhane, Burdur ve Kırıkkale’de Hizmet sektörü; Tokat’ta Tekstil sektörü; Amasya’da Sağlık sektörü önemli iş ilanı artışlarıyla Ekim’de dikkat çeken iller arasında girdi.

Bilindiği gibi; ilimizin de içinde bulunduğu bölge, Batı Akdeniz bölgesi, sanayi’den ziyade Türkiye’de hizmet sektörünün geliştiği, yaygınlaştığı yerler olarak öne çıkıyor… Komşu ilimiz Antalya başta turizm faaliyetleri olmak üzere hizmet sektöründe dikkat çekerken, bölgenin diğer ili Isparta’da özellikle üniversite öğrencilerinin  Isparta ekonomisinde ağırlığını oluşturmasıyla birlikte hizmet sektörünün geliştiği illerden biri… Kariyer.net’in Ekim 2014 verilerinde; Burdur’un da hizmet sektörünün geliştiği iller arasında olması, Burdur’da üniversitenin Burdur ekonomisine koyduğu somut katkının bir göstergesi olarak yorumlamak mümkün…

Burdur’da şehir merkezi başta olmak üzere il genelinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde öğrenci sayısının, akedemik ve idari personel sayısının sürekli artan bir trend yakalaması, kentte hizmet sektörünü büyütüyor, Kafeterya, Lokanta ve buna benzer işyerleri çoğalıyor…

Türkiye’nin lider online işe alım platformu Kariyer.net’in 5 yıldır her ay yayınladığı istihdam Endeksi verilerine göre Ekim ayında Kariyer.net’te 12.668 yeni iş ilanı yayınlandı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 13 artışa işaret ediyor. Ekim ayındaki yeni iş ilanları, yaklaşık 45 bin kişi için yeni iş fırsatı anlamına geliyor. Kariyer.net’te yayınlanan toplam ilan sayısı 53.765 olurken 2013’ün Ekim ayına göre %14 artış yaşandı. Diğer yandan ay içinde bayram ve resmi tatillerin etkisi istihdam piyasasında da hissedilse de başvuru yapılan ilan sayılarının iş günü ortalaması bir önceki aya göre %6 düşüş gösterdi.

Ticaret ve Otomotiv

yükselişini sürdürüyor

Ekim ayı içinde Üretim, sürpriz bir yükselişle en çok istihdam sağlayan ilk 3 sektör içine girdi. Ekim ayı içinde en çok istihdam sağlayan lokomotif sektörler ve başvuru yapılan ilan sayıları şöyle sıralandı: Tekstil 7012, Yapı 6030, Üretim 4632, Sağlık 4411, Sağlık 868, Hizmet 4191, Bilişim 4182, Ticaret 3812, Otomotiv 3406, Turizm 3157. Ticaret ve Otomotiv, tüm zamanların en yüksek başvuru yapılan iş ilanı seviyeleriyle dikkat çekti. Bir önceki yılın aynı ayına göre Üretim % 24, Ticaret % 32, Otomotiv % 27, Turizm % 25 artış gösterdi. 2014’te artış oranlarıyla dikkat çeken Ticaret ve Otomotiv sektörlerinin yanı sıra endeks verilerine göre 24’lük artış oranı ile Üretim sektörünün öne çıktığını belirten Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Bu dönem içerisinde Üretim sektörünün toplam 1187 yeni iş ilanıyla yaklaşık 4 bin 200 kişiye iş yeni iş imkanı sunduğunu görülüyor. Bu ilanlara yaklaşık 209 bin başvuru gerçekleşti. Bu sektörden gelen artış rakamları beraberinde mühendis ve tekniker pozisyonları için yaşanan talepte de önemli bir artış meydana getirdi” diye konuştu.                        En çok iş fırsatı sunan şehirler içinde İstanbul yine büyük farkla liderliğini korudu. İstanbul’u sırayla Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Adana, Tekirdağ ve Gaziantep takip etti. Ardahan, Bingöl, Gümüşhane, Burdur ve Kırıkkale’de Hizmet sektörü; Tokat’ta Tekstil sektörü; Amasya’da Sağlık sektörü önemli iş ilanı artışlarıyla Ekim’de dikkat çeken iller arasında girdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive