ManşetSiyaset‘Hiçbir şey yapmadınız!” eleştirilerine; CHP İl Başkanı Akbulut’tan kapsamlı cevap

1 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, 14 Mart 2019 Perşembe günü CHP İl binasında düzenlediği basın toplantısında yerel seçimler öncesinde kapsamlı değerlendirmelerde bulundu.

Hastaneden çiçeklerin toplattırıldığı iddiasına tepki gösterdi

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut konuşmasının başında Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi’nin ‘14 Mart Tıp Bayramı’ dolayısıyla Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile CHP yönetiminin gönderdiği çiçekleri toplattırma iddiasına tepki göstererek, “Her 14 Mart Tıp Bayramı’nda yaptığımız gibi 5 yıldır Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve bizlerin kutlama şekli bugün de aynı oldu. Bir gün önceden hastaneye çiçeklerimiz gidiyordu. Polikliniklere Belediye Başkanının çiçekleri hediye şeklinde gidiyordu. Ertesi gün sabahleyin doktor geldiği zaman poliklinikte karşılaşmış bulunuyordu. Dün akşam Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi’nin hastaneye teşrif edip, oradaki hastane yetkililerine direktifler yağdırarak o çiçeklerin toplanmasını istiyor ve çok ilginçtir hastane yönetimi de bunu kabul ediyor. Çiçeklerimiz toplanıyor. Bugün hepimizin vergileriyle maaş alan daire müdürlerimiz, bugün resmen siyasete alet oluyorlar. Onların sadece Hükümetin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin memurları olduklarını, ben buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Eğer; siyaset yapacaklar ise CHP Milletvekili doktor bir milletvekili. Doktorluktan istifa edip, milletvekili olmuş bir kişi. Siyasetin bu çiçeklerle, böceklerle ilgilenecek durumu yok. Çünkü şu an siyasetin bir sürü sorunu var”açıklamasında bulundu.

Çiftçi sıkıntılı, asıl vatandaşın sorunlarıyla ilgilenin

31 Mart 2019 yerel seçimlerine ve yapılan ziyaretlere de değinen Akbulut, “Her gün bir köyümüzü, ilçelerimizi ziyaret ediyoruz. Çiftçilerimiz tohumların fiyatlarının çok fazla artmasından, besicilerimiz süt fiyatlarının çok düşük olmasının, yem fiyatlarının 90 liraya çıkmasından şikayetçi. Sağmalı inekler bugün kombinede sağmaya gidiyor. Bu çiftçilerimizin, hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerimizin ne kadar zor durumda olduğunun göstergesidir. Şu anda Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in gönderdiği çiçekler söz konusu olmamalı. Bunlar zaten 5 senedir yapılan uygulamalardı. Ben buradan sizlerin huzurunda tüm daire müdürlerini uyarıyorum. Siyasete lütfen alet olmayın. Siyaset bizlerin işi. Sizlere Hükümet yetkilileri de olsa direktif veremezler. Sizler hepimizi temsil ediyorsunuz. Bu devletin makamını temsil ediyorsunuz. Bu devlete verilen vergilerle maaş alıyorsunuz. Bu konuda hepinizin hassas olması için basın mensupları aracılığıyla sizlerden ricada bulunuyorum.” dedi.

Belediye çalışmalarını anlattı

Başkan Ercengiz’in söylediği projelerin 36 tanesinin yapılmadığı suçlamasıyla karşı karşıya bırakıldıklarını söyleyen CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in beş yılda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek “Devralınan 54 milyon 317 bin. Bu süreçte ödenen borç 39 milyon 980 bin. Kalan borç 23 milyon 716 bin TL. Bu süreçte kasadaki mevduatımız 13 milyon 712 bin. 40 milyon borcun dışında 5 yıllık dönemde 13 milyon 724 bin TL toplam kamulaştırma bedeli, 6 buçuk milyon lira ayrılmış durumdadır.

Şehir temizlik ihaleleri artık alım yerine 20 kamyon hizmet aracı ile bu yıl sadece bu çöp kamyonlarından elde ettiğimiz tasarruf yaklaşık 5 milyon TL. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercen- giz göreve gelmeden önce, şehrimizde 16, 63, 34 plakalı çöp kamyonları dolaşırken, bu işleri taşeron firmalar yaparken artık Burdur Belediyesi 15 plakalı kendi envanterinde kayıtlı kamyonlarıyla, kendi personeliyle çöp işini üstlenmektedir. Bu yaptığı işten dolayı taşerona ödenen parayı hesap edersek her yıl 5 milyonun Burdur Belediyesi’nde kaldığı apaçık ortadadır. 5 adet işyeri, 945 metrekare alana sahip Cumhuriyet Yaşam Merkezi toplam maliyeti 6 milyon 313 bin TL. Yine aynı şekilde toplam alanı 10 bin metrekare 6 adet atölye, 3 adet depo, bölgenin en büyük hizmet kampusu Sultandere kampusu hizmete girdi. Burdur Belediyemizin kaynakları hoyratça harcanmayıp, tamamen Burdur Belediyesi’nin personelleri tarafından hizmet üretilmekte. Burada da dışarıya sizlerin vergileriyle, sizlerin ekonomisiyle Burdur Belediyesi’nin kaynakları hoyratça kullanılmamış oldu. 400 araçlık katlı otoparkı tamamladık. Bu bir önceki Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde projesi hazırlanmıştı. Ama yapmak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e nasip oldu. El Sanatları Merkezi, alaca dokuma, seramik, kadın el emeği çalışma, sergi ve satış noktası, tesisler ve kafeteryalar hizmete girdi. Ülkemizin en modern geri dönüşüm merkezi Burdur’a kazandırılıyor. % 29 kâr payı da Burdur Belediyesi’ne ait. Yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına çöp, enerjiye dönüştürülecek. Bu tesisin yatırım bedeli de toplam 100 milyon TL. Sultandere Hizmet Kampüsü’nde de kendi elektriğimizi kendimiz üretiyoruz.

5 yıllık süreçte 10 milyonluk makine ve araç filosu Burdur Belediyesi’ne kazandırılmış oldu. Asfalt freze makinesi, eskorta ve kepçe kamyonları, kamyon süpürgeleri, itfaiye araçları, binek hizmet araçları toplamda 60 adet ve iş makinesi Belediyemizin filosuna kazandırıldı. Burada dikkat çeken asfalt kazıma makinelerini Belediye Başkanımız göreve geldiğinde yine Milletvekili Bayram Özçelik’in ‘artık Burdur hizmet görmeyecek’ deyip, Burdur’dan başka şehirden kiralanan bu makineleri götürdüğünü de hatırlatmak istiyorum.

78 yeni park yapıldı. 101 yeni oyun grubu, 35 fitness grubu, 15 yeni spor sahası kazandırıldı. İstihdamda büyük etki yaratan projelerimizden marka caddeler yapıldı. Örneğin İstasyon Caddesi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz göreve gelmeden önce İstasyon Caddesi’nde çalışan toplam sayısı 10 kişiydi sanırım. Şu anda 200’ün üzerinde sadece o caddede çalışan kişi sayısı var. Yani yapılan marka cadde sayesinde bir nevi 200 kişilik istihdam alanı oluşturulmuş durumda. Kalekapı Caddesi’nde de marka çalışması yapıldı.

Bundan sonra da yolumuza devam edersek çalışmalar aynı şekilde olacak. Özgürlük ve Demokrasi Meydanı yapılan yeni çalışmalarla güzel hale getirildi. Ayrıca Cumhuriyet Meydanımız önümüzdeki döneme nasip olursa bırakıldı. Çay düzenleme projesi sayesinde birçok yerden Belediye Başkanımız ödül aldı. Bu da çok beğenilen projelerinden bir tanesi oldu. Yeşil alan 7 metrekareden 12 metrekareye çıkartıldı. Bu da spelükasyon konusu oldu, ‘nasıl hesap yaptınız’ diye? Yine Çevre Eğitim Merkezimizi kentimize kazandırdık. Arıtma Tesisi sahasında çocuklarımıza çevre bilinci veriyoruz ve bu da beğenilen projelerimizden biri oldu. Halk Plajı cazibe merkezi oldu. Beş yıl önce Halk Plajı, Burdur Gölü unutulmaya yüz tutmuşken bugün, hafta sonu 3 bin kadar yurttaşımızın orada vakit geçirdiğini ve güzel bir ortam oluşturulduğunu görüyoruz. Alma Yazma orman içi piknik alanları yine aynı şekilde tekrar yenilendi. Isparta’ya piknik yapmaya giden yurttaşlarımızın artık Burdur’da piknik yapabilecekleri alanlar oluşturuldu. Tüm projelerin 36 tanesini yapamadı diyenlere bunları incelemelerini tavsiye ediyorum.

Kapalı duraklar konusuna gelince. Belediye Başkanlığı vizyon işi. Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz ve ekibi çalışma arkadaşları olmasa bu duraklar yapılmaz mıydı? Yapılırdı elbet. Sadece bu duraklar için en az teklif veren firma, 51 bin lira teklif verdi Burdur Belediyemize. Sultandere Hizmet Kampusunda kendi ekibimiz tarafından yapılan kapalı duraklar tanesi 17 bin TL’ye mal oldu. Yani sadece bir tane kapalı durakta, sizlerin, bizlerin, Burdur halkının 34 bin TL’si cebinde kaldı. Bugün 30 kapalı durak yapıldığı hesap edildiğinde 1 milyon TL’nin bu hizmet sayesinde Burdur Belediyesinin kasasında kaldığı yine aşikârdır.

Bu süreçte bir buçuk milyon metrekare sıcak asfalt döküldü. Asfaltların kalitesini de yine Burdur halkının takdirine bırakıyorum. Belediyemize 195 bin Euro’ya Asfalt Fireze makinesi kazandırıldı. Kiralanan makineyi götürenlere bir nevi çok güzel bir cevap verildi. Burdur Belediyesinin envanterine kazandırıldı.

Alt yapı çalışmaları en önemli çalışmalardan bir tanesidir. Çok şiddetli yaşanan yağmurlarda evleri su basıyordu, yapılan bu çalışmalar sayesinde de bunlardan ortadan kalkmış oldu. Nitelikli içme suyu konusunu Belediye Başkanımız her zaman dile getiriyor. DSİ ile işbirliği çerçevesinde götürüyorlar idi. 2018 Ağustos ayında yaşanan ekonomik kriz sebebiyle DSİ’nin bütün yatırımları durdurması sebebiyle suyun sertliğini düşürmek için yapacakları arıtma projesi bir sonraki yatırımları açma süresine bırakıldı. Ama belediye başkanımız her yerde ısrarla şunu söylüyor: ‘Eğer; Devlet Su İşleri bu yatırımı yapmamakta ısrar ederse, Belediye’nin kaynakları ile şimdiye kadar yapılan DSİ hizmetlerinin bedeli ödenip bundan sonrası da Burdur Belediyesi tarafından karşılanıp nitelikli içme suyunu Burdur halkına kazandıracağız.’

Şehrimizi ışıl ışıl aydınlattık. Bu aydınlatma projesi de hafife alınacak bir proje değildir. Bimtaş Göl tesisleri, İstasyon Park, Susamlık Tesisleri restore edilerek halkımızın hizmetine sunuldu. Bunların hiçbirini Belediyemiz özele kiralamadı. Sadece vatandaşımızın kaliteli hizmeti ucuza alması açısından bu tesisler kimseye kiralanmadı. Otogarımız yenileniyor. Bedesten Çarşı da 2019 yılı yatırımları içerisine alındı. Orada da bütün tadilatlar yapılacak.

Benim bunları anlatmamdaki amacım; ‘40 projenin sadece 4 tanesini yaptınız, 36 tanesini yapmadınız, hatta bazılarına göre hiçbir şey yapmadınız diyenlere’ bu kitapçığı incelemelerini söylüyorum ve kamuoyu ile bunu paylaşmak istiyorum.

Geçmiş dönemin Ak Parti il başkanlarından Ömer Bütüner’in o dönemdeki paylaşımları bizlere ulaştı. Diyorlar ki; “2019 yılına kadar Burdur’a 898 köprü yapacağız, köy ve arazi yolarımızı köprülerle birbirine bağlayacağız. Burdur’umuza 2019 yılına kadar 4 adet Hidroelektrik santrali yapacağız. Burdur ve Bucak’ın içme suyu sorununu çözeceğiz” diyorlar. Allah’tan Burdur onlarda değildi, Bucak’taki sorunu çözmeye kalktılar 3 bin vatandaşımız çeşme su- yundan zehirlendiler. Yine diyorlar ki 2019 yılına kadar Burdur’a 27 adet baraj ve gölet kazandıracağız. Bugün 15 Mart 2019 kazandırdıklarını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu paylaşımın sosyal medya hesabından silindiğinde bizimle paylaşıldı. Yani bir nevi ‘attım, tuttum, sildim’ olayı gerçekleşmiş durumda.

Sizler paylaşmak istediğim önemli bir konu da; Şehit Kalmaz Caddesi, Ali Kemal Erdem Caddesi’nde bir yeşil alanımız söz ko- nusu. Bu alan 72, 73, 74. parsel Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un işletmesinin de sahip olduğu Kurt Petrolünde içerisinde olduğu ve yeşil alan olarak belirlenmiş yerde faaliyet sürdürüyorlar. Bizler şimdiye kadar siyaseti üslubumuzu bozmadan, çok fazla sertleştirmeden devam etmeye gayret gösterdik. Belediye Başkan Yardımcımız Ali Say Beyin Belediye ile hiçbir alakası olmamasına rağmen rant konusunda çok fazla yazıldı, çizildi.

Bahsettiğimiz bu alanda 1972 ve 1986 yıllarında hazırlanan imar planında da park olarak geçiyor bu alan. Ben bu süreçte burada ticaret faaliyet yapan Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a bir rant edip edemeyeceği suçlamasında bulunmayacağım. Zamanla bunun takdirini de Burdur halkına bırakacağım. Ama kendisine bir sorum olacak. ‘Belediye Başkan Adaylığına çıkma ve Belediye Başkanı olmak isteme sebebininizin, bu yeşil alan ile bir alakası var mı?’ İkincisi, eğer Millet Bahçesi yapacaksa böyle bir yeşil alan üzerinde yapmayı düşünürler mi? Bu soruyu sormak istiyorum. 2012 yılında da burası revizyon imar planı çalışmalarında bu alanın park alanından çıkarılması talep edilmiş. Dönemin Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi Üyelerince Karayolu kavşak noktasında Akaryakıt İstasyonu kararı verilmesi, mevzuat açısından uygun olmamasından dolayı park olarak kalmasına karar verilmiş” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ                         

Kodlama : SadeMedia Interactive