2019 yılından bu yana dünya genelinde, Türkiye’de de neredeyse son bir yıldır etkisini sürdüren koronavirüs vakaları (küresel bulaşıcı hastalık KDVİD-19) artan salgın tehdidi karşısında, Sağlık Bakanlığı ülkemizde illere göre her yüz bin kişide haftalık vaka sayılarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor.

Bu veriler, Mart ayında başlanacak olan kademeli normalleşme sürecinde, salgın tehdidi karşısında alınan tedbirler ve kısıtlamaların kaldırılması, gevşetilmesi noktasında, yol haritası, referans olarak kabul edilecek. İllerin haftalık vaka sayılarına göre, kısıtlamaların o il’deki seyri belli olacak.

Burdur ili, bu yeni uygulamanın ikinci haftasında da geçtiğimiz Pazartesi gecesi açıklanan yeni rakamlar bakımından hiç te iyi bir durumda değil!.. Belki toplam vakasında çok büyük rakamlar olmasa da, bu veriler nüfusa göre oranlandığı için, her yüz bin kişide haftalık verilere bakıldığı için, Burdur bu hafta da riskli iller arasında yer almaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaşımına göre; 15-21 Şubat  2021arasında Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide Burdur’da 93.23 oldu.

Burdur’un toplam nüfusu 2020’de toplam 267 bin 092 olduğuna göre; her 100 bin kişide haftalık vaka sayısı 93 verisini dikkate alırsak, (93×267=248) Burdur’da haftalık vaka sayısı 248-250 bandında seyrediyor. Oysa; bu rakamın normalleşme şartlarına uyum sağlaması için, haftalık vaka sayısının toplamda 100’ün altına düşmesi gerekiyor.

Korona ile mücadele sürecinde Mart 2021’den sonra uygulanacak olan “Yerinde Karar” döneminde Burdur’da geçen hafta yüz binde 75.54 olan vaka oranı, bu hafta yüz binde 93.23’ e yükseldi.

Türkiye, korona sınırlamalarının kaldırılacağı 1 Mart’tan itibaren ‘yerinde karar’ dönemine ilk adımı atacak. Normalleşme rehberi dâhilinde her il’in kendine özgü verileri dikkate alarak, kademeli normalleşmeye geçiş başlayacak. Salgının boyutuna yönelik düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller olarak dört kategori oluşturuldu.

Burdur; nüfusa göre vaka sayıları verilerinde ‘yüksek riskli’ iller arasında (üçüncü seçenek)  yer aldığı için, başta hafta sonu sokağa çıkma, hafta içi akşamları sokağa çıkma yaptırımlarında ve özellikle de hizmet sektörünün, esnafların dört gözle beklediği, restoran ve kafelerin açılmasında, bu rakamlarla bir süre daha beklemesi gerekecek.

“covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşılan tabloya göre, 15-21 Şubat 2021 tarihleri arasında illere göre haftalık vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 68,23,Ankara’da 35,39,İzmir’de 42,67 oldu. Vaka sayısı en yüksek iller ise Ordu, Giresun ve Trabzon olarak sıralandı. Doğu Karadeniz bölgesindeki iller, vakaların en yüksek seyrettiği, en riskli iller arasında yer almaya devam ediyor.

Bakan Koca, ”Haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen vaka sayısında bazı illerimizde belirgin artış var. Normalleşmeyi konuştuğumuz şu günlerde daha hızlı normal hayata dönebilmek için her birimiz tedbirlere daha çok uymalıyız.” açıklamasını yaptı.