EkonomiManşetHer şey yaşadıkça öğreniliyor

2 sene ago

Girişimci bayanların konuk olduğu on parmağında on marifet yazı dizimizin bu haftaki konuğu ‘Ekmek Teknesi’ işletmecisi sahibi Aysel Erol oldu.

İki çocuk annesi olan girişimci Bayan Aysel Erol işinin sıkıntılarını ev ve iş yeri arasında yaşadıklarını bizlerle paylaştı.

Aysel Erol‘un açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle; “İş yerimi iki yıl önce KOSGEB destekli olarak açtım. Bu iş yerimden önce kıyafet üzerine bir iş yerim vardı. Ama hamur işi yiyecekler yapmayı çok seviyordum ve hayalim hep bunun üzerineydi. Özellikle Burdur katmeri, gözleme, kömbe, yufka, su böreği, baklava konusunda bir iş yerim olsun istiyordum. KOSGEB’e başvurdum. Girişimcilik kurslarına katıldım. 2 yıl öncede bu iş yerimi açtım. Burada yaptığım her şey kendi el ürünüm. Günlük katmer, kömbe, gözleme ve su böreği yapıyorum. İşimi severek yapıyorum ama zor bir iş. Erken gelerek sıcak katmer, gözleme ve kömbe yapmak zorundayım. Çünkü çevredeki esnafların birçoğu kahvaltı için bu ürünleri istiyorlar. O yüzden işim biraz zor. Hepsi el emeği istiyor. Ama severek yaptığım için bu işler yorucu olsa da bana çok fazla koymuyor. Tabi kendi iş yerim olduğu ve yalnız çalıştığım için sosyal hayatım hiç yok. Buradan dışarı çıkamıyorum. Alış veriş olsun, banka işleri olsun dış işlerle hep eşim ilgileniyor. Sadece Pazar günleri iş yerimi açmıyorum. O günde ev temizliği çamaşır ve ütü olarak geçiyor. Benim iş yerim el emeği ve gıda üzerine olduğu için daha çok özveri ve itine isteyen bir iş. Hasta bile olsanız iş yerinizi açmak ve taze hamur işlerini yapmak zorundasınız. Müşterinize bir gün önce yapılmış bayat hamur işi veremezsiniz. Annem rahatsızlandı 3 ay yattı ben ancak iki defa ziyaretine gidebildim. Kızım İstanbul’da öğretmen. Tatillerde geliyor. Onunla ancak buraya gelirse burada sohbet edebiliyoruz. Evde oturup sohbet etme imkanımız olmuyor. Akşam eve gidince bir koşturmaca yemek hazırla, bulaşık yıka ve ortalık toplamayla geçiyor. Yorgun olunca da hemen uyuma ihtiyacı duyuyorum. Yani sizin anlayacağınız hayatım bu iş yeri ve ev arasında geçiyor. Ev temizliğini hafta sonuna bırakıyorum. Hafta sonu oğlumun da yardımı ile ev temizliği yapıyorum. Tatile, ev oturmalarına, gezmek için bir yerlere gidemesem de işimi çok seviyorum ve sahip çıkıyorum. Bu iş yerini kendim açmak istedim ve halimden oldukça memnunum.”

İş yeri açmak isteyen bayanlara tavsiyelerde bulunan Aysel Erol; “cesaret çok önemli. Yaşanmadan bir şey öğrenilmiyor. İş yeri açarsam, başarısız olursam ne olacak diye düşünmekle bir yere varılmıyor. Hayat zaten bir risk. Riske atılmadan ve yaşamadan bir yere varılmıyor ve hiçbir şey öğrenilmiyor. Sabır ile de her şey zamanla yerine oturuyor” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive