Sarı kantaron, halk arasında Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinen ve Hypericum cinsine ait olan bu bitki, dünyanın birçok yerinde bulunur. Sarı kantarongiller familyasının bir üyesi olan bu bitki, geçmiş dönemlerden beri doğal şifacılık alanlarında sıklıkla kullanılmıştır.

Özellikle alternatif tıpta bitkisel yağlar önemli bir yer tutar ve sarı kantaron yağı da bu yağlar arasında özel bir yere sahiptir. Bu bitkinin yağı, yara iyileştirici özellikleri sayesinde birçok uygarlık tarafından en popüler merhemlerden biri olarak kabul edilmiştir.

Burdur Sakarya İlkokulu'nda Türkü Gecesi Rüzgarı Burdur Sakarya İlkokulu'nda Türkü Gecesi Rüzgarı

Burdur ve çevresinde de özellikle kırlarda ve tarla anlarında kendiliğinden yetişen sarı kantaron genellikle birinci ve ikinci derece yanık tedavisinde yerel halk tarafından kullanılıyor. Bununla birlikte sadece yağı için değil çay olarak tüketicilerine ulaştırmak için Burdur Salı Pazarı'nda özellikle köylü pazar esnafı bahçesinde, tarlasında yetişen sarı kantaronları sergisine koyuyor. Pazarcı esnaflardan Ali İhsan Dikmen, Isparta Senirkent'ten toplayıp demetlediği taze sarı kantaron çiçeklerini tezgahında satışa sunuyor. Ali İhsan Dikmen, bu çiçeğin zirai ekimini dikimini yapmadığı ancak yörede zaten oldukça fazla yetiştiğini belirterek demetlediği kantaronların bağını 20₺'ye sattığını dile getiriyor. Sarı kantaronun faydalarına da değinen esnaf Dikmen; suyunun mideye, yağının da ağrılı bölgelere veya yaralara faydalı olduğunu belirtiyor.

Sarı Kantaronun Faydaları

Sarı kantaron yağı, cilt sağlığından sindirim sistemine kadar birçok alanda faydalıdır. Ciltte oluşan güneş yanıkları ve morarmaların iyileşmesini destekler, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve zehirli hayvan ısırıklarına karşı etkilidir. Ayrıca, cildin nemlenmesini sağlayarak güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

Sarı kantaron çayı ise ülser gibi mide problemlerine, bağırsak sorunlarına ve kronik hastalıklara karşı yatıştırıcı etkisiyle bilinir. Akciğer rahatsızlıklarının tedavisini destekler ve idrar yolu problemlerine iyi gelir.

Sarı Kantaron Yağının Kullanıldığı Diğer Alanlar

Sarı kantaron yağı, nörolojik ve psikolojik problemlere sahip kişilerin tedavisinde de kullanılır. Migren gibi baş ağrısına neden olan hastalıkların tedavisinde etkili olan bu yağ, hidrofobi, menopoz, spinal irritasyon, spinal konvilzüyon, omurilik problemleri, nevralji, boyun tutulması ve hipokondriyazis gibi rahatsızlıkların tedavisinde de destekleyici olarak kullanılır.

Kaynak: BURDUR YENİ GÜN MEDYA ÖZEL HABER