EkonomiKültürManşetHEDİYELİK EŞYALARDA BURDUR İMZASI

4 sene ago

Burdur Kadın Girişimciler Derneği’nin, Burdur Tüm Emekliler Derneği ile birlikte yürüttüğü, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) destekli “Teke Yöresi’nin Merkezi Burdur’da” sloganı ile yürütülen proje meyvelerini vermeye başladı. Teke Yöresi kültürü geleneksel el sanatlarının yaşam bulduğu giyim kuşam malzemeleri, kilim ve halı dokumacılığı ile mermer mozaik tasarımlarının figür ve motiflerinin derlenmesi amacıyla başlattığı projede önemli bir aşama kaydedildi.

Projenin mimari ise; Burdur Kadın Girişimciler Derneği atölyesi kadınları. Atölyede çalışan, iki elin parmağını geçmeyecek sayıdaki kadınlar, Burdur’un tanıtımına katkı sağlayacak. Kiybra antik kenti ve Sagalassos’un mozaik tasarımlarını yapmaya başladı. Girişimci kadınlar; Kibyra’da bulunan Medusa başı ve Sagalassos antik kentinde bulunan Antoninler Çeşmesi’nin resimlerini, hediyelik eşya ve çantalara işliyorlar.

Kadın Girişimciler Atölyesi kursiyerleri, Gölhisar ilçesinde bulunan Kibyra antik kentindeki Medusa başı ve gladyatörlerin savaşı ile Sagalassos antik kentinde bulunan Antoninler Çeşmesi’nin kalıplarını çıkartarak, hediyelik eşya şekline getiriyor. Diğer taraftan ise, bu önemli, tarihi ve kültürel değere sahip eserlerin resimleri, küçük el çantalarına işleniyor.

HEDİYELİK EŞYA VE MAGNETLERDE BURDUR

Hediyelik eşyanın yanı sıra, proje dahilinde, Burdur’un tarihi ve kültürel öneme sahip antik kentlerinin resimleri magnetlere de işlendi. Proje tamamlandığında, çalışmanın en önemli ayağına, yani tanıtım ve pazarlama aşamasına geçilecek. Burdur’da, Kadın Girişimciler Atölyesi’nde hazırlanan hediyelik eşyaların, 81 il’de, tüm Müzelerde sergilenerek satılması projenin en önemli amacı.

Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Vesile Ürküt, projenin ne kadar önemli ve iddialı olduğunun altını çizdi. Bir il’in tanınmasında, o il’in tarihi, kültürel varlıklarının, insanların her zaman ulaşabileceği, çok cüz’i miktarlarda satışa sunulmasının, o ilin hafızalarda yer edinmesi için çok önemli olduğunun altını çizen Vesile Ürküt, proje tamamlandığında ve ürünler satışa sunulduğunda, Burdur’un tanıtımına çok önemli bir katkı koyacaklarına olan inancını dile getirdi.

Burdur Kadın Girişimciler Derneği’nin, Burdur Tüketiciler Derneği ile birlikte, ‘Teke Yöresinin Merkezi Burdur’da’ sloganı ile Teke Yöresi kültürü geleneksel el sanatlarının yaşam bulduğu giyim kuşam malzemeleri, kilim ve halı dokumacılığı ile mermer mozaik tasarımlarının, figür ve motiflerinin derlenmesi’ amacıyla başlattığı proje BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) tarafından bu yılın Ocak ayında kabul gördü ve kabulün hemen arkasından projenin uygulama aşamasına geçildi.

2015 yılının Ocak ayında, proje ilk olarak Grand Özeren Otel’de düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. İI Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve SDÜ-Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin içinde yer aldığı çalışmanın Proje Koordinatörlüğünü Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’ın üstlendiği proje tanıtım toplantısına; SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Merkez ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürleri ile ilimizde kültürel faaliyette bulunan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılmıştı…

Projeye ilişkin bilgi veren Kemal Arslan, Muğla ve Antalya yöresini de içine alan Teke Yöresinde, Burdur’u merkez alarak bir çalışma yürüttüklerini, bütün ilçe ve köylerde yapılacak saha çalışmasıyla, yöreye özgü halı, kilim gibi malzemelerin tespit edilip, envanterinin çıkarılacağını açıkladı.

TEKE YÖRESİNİ SAHİPLENME PROJESİ

Projenin, ‘Burdur olarak Teke yöresi kültürünü sahiplenme çalışmasının bir adımı’ olduğunu dile getiren Arslan, derlenen çalışmaların görsel sunum olarak Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’ne gönderilerek, grafik tasarımlarının çıkarılacağını belirtti. Elde edilen veriler ve grafik tasarımlardan oluşan bir katalog hazırlamayı planladıklarını söyleyen Kemal Arslan, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da desteğini alarak, bu katalogların çoğaltılıp, tüm illerdeki Kütüphanelere ulaştırılmasını talep edeceğiz. Ayrıca, yöremize ait ürünlerin tescili için de başvuru yapmayı düşünüyoruz. Bu sayede, kumaş, halı, mozaik gibi yöremize ait olduğu tescil edilen ürünlerin kullanımı için telif hakkı ödenmesi sağlanabilecek. Çalışma için bölgedeki tüm köyler taranacak” bilgisini paylaştı.

AMAÇ; TEKE YÖRESİNİN KÜLTÜREL VARLIKLARINI MARKALAŞTIRMAK

Proje; ‘Teke Yöresi kültürel zenginliklerinin derlenip toparlanıp, yörenin varlığı olarak tescil ettirilip, marka haline getirilerek turizmin hizmetine sunulmasının yanı sıra, Teke Yöresi markasını taşıyacak bu değerlerin bölgemizde üretilecek kilim, halı dokumacılığını, mermer mozaik üretiminin, yörenin el sanatı üretimi olan Alaca Dokumalarının ham kumaş olarak satılmasını, işlenip giysi haline getirilmesini teşvik etmeyi, bununla beraber yörenin sosyo-ekonomik yapısına önemli katkılar sağlamayı, emek yoğun bir işletmecilik öngördüğünden özellikle kadın istihdamında etkin bir rol üstlenmeyi’ hedefliyor.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive